"S tím se v tuto chvíli skutečně nepočítá," odpověděl předseda vlády na dotaz, zda se může stát, že by se v "červených" regionech zavíraly bary, omezovala se otevírací doba restaurací nebo se zaváděly hodiny vymezené seniorům pro nákupy v obchodech.

"Hygienici k tomu přistupují velice citlivě. Řeší to tak, aby nedošlo k dalším omezením, k ekonomickým problémům," prohlásil premiér.

Připomněl, že nejrizikovějším místem pro šíření viru jsou bary. Za odstrašující případ označil následky večírku v pražském podniku Techtle Mechtle, po němž hygienici evidují přes 150 nakažených. Zdůraznil, že by lidé měli mezi sebou dodržovat doporučené vzdálenosti. "Chápu, že pro některé lidi už je to otravné," řekl také.

Subjektivní kritéria? 

K systému semaforu už vyjádřil výhrady primátor Prahy Zdeněk Hřib, který dnes uvedl, že hlavní město pošle do pátku své připomínky ministerstvu zdravotnictví. Některá kritéria hodnocení situace v regionech jsou podle vedení pražského magistrátu subjektivní. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí řekl, že Praha je momentálně jediným regionem zařazeným do žlutého, tedy druhého nejrizikovějšího stupně čtyřstupňové klasifikace.

Babiš k tomu dnes podotkl, že barvy jednotlivých oblastí se teprve budou tvořit, takže nechápe, proč je pražský primátor komentuje. Klasifikaci navrhne ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, projedná ji s krajskými řediteli hygienických stanic a hlavní slovo bude mít podle Babiše hlavní hygienička Jarmila Rážová. V pondělí dopoledne dostanou návrh hejtmani a budou se k němu moci vyjádřit.

"Celý ten semafor je služba občanům, doporučení. Není to nařízení. Chceme lidi informovat," uzavřel premiér.