Prezident Vladimir Putin v pondělí večer oznámil, že Rusko uznává nezávislost dvojice separatistických republik na východě Ukrajiny a na jejich území vyslal ruské vojáky v rámci "mírové mise". Jeho krok dnes jednomyslně potvrdily obě komory ruského parlamentu. Většina západních zemí jej označuje za porušení mezinárodního práva a chystá sankce.

České velvyslanectví v Kyjevě bude nadále fungovat, na nějakou dobu bude ale nutné omezit přijímání žádostí o víza. Do konce týdne se počet pracovníků sníží asi o další tři, přesunou se na generální konzulát ve Lvově. Aktuálně je na ambasádě 22 pracovníků, na konzulátu 36.

"Snažíme se, aby agenda nebyla zásadně omezena, abychom víza mohli dále vydávat. Konzulární činnost zůstává na ambasádě v Kyjevě zachována tak, abychom byli schopni poskytovat pomoc občanům, pokud by ji potřebovali," řekl Dvořák. Podle dnešního vyjádření ministerstva pro ČTK se zatím na zastupitelské úřady neobrátil nikdo s žádostí o pomoc mimo standardní záležitosti.

Ministerstvo zahraničí zatím oproti nedělnímu rozhodnutí nezvýší míru varování pro občany v souvislosti s cestami na Ukrajinu. O víkendu úřad vyzval Čechy, aby urychleně opustili východní oblasti země, konkrétně Luhanskou, Doněckou, Černigovskou, Sumskou, Charkovskou, Dněpropetrovskou, Záporožskou, Chersonskou, Mikolajevskou a Oděsskou oblast. Pokud se Češi nachází v jiných oblastech Ukrajiny, měli by zvážit možnost opuštění země. Úřad varuje před jakýmikoli cestami na Ukrajinu.

Resort zároveň vyzval občany, kteří zvažují odjezd z Ukrajiny letecky, aby tak učinili bezodkladně, protože letecké společnosti pozastavují své lety. Češi, kteří se na Ukrajině zdržují, by se měli zaregistrovat do cestovatelského systému Drozd. Aktuálně je v něm podle Dvořáka 113 osob.

Ministerstvo již před týdnem varovalo české občany, aby necestovali na Ukrajinu a do Běloruska. Čechům, kteří v těchto zemích jsou, úřad doporučil zvážit jejich opuštění.

Na budově Černínského paláce, stejně jako na některých dalších ministerstvech nebo sídlech parlamentních komor, visí ukrajinská vlajka. Po setmění se také sídlo ministerstva zahraničí zahalí do modro-žluté.