Podle něj je jedním z takových kroků třeba zavedení otcovské dovolené. Podle ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) se chystá balík dalších prorodinných opatření. Speciálně na muže se ale nezaměřují.

"Český otec není workoholik, neplatič alimentů či domácí násilník, ale byl u porodu a má zájem o rodinný i profesní život," uvedl Jára. Podle něj by stát měl svou rodinnou politikou aktivní otcovství podporovat. Šéf LOM míní, že by bylo také potřeba, aby vznikaly mužské organizace, které by zájmy mužů hájily. V Česku fungují zatím hlavně organizace ženské.

Otcovská dovolená

Se zavedením týdenní otcovské dovolené v Česku počítal prorodinný balíček, který před několika lety ještě jako ministr práce připravil nynější premiér Petr Nečas (ODS). Volno pro otce po narození potomka se mělo platit z nemocenské jako mateřská. V době úsporných škrtů ale návrh neuspěl. Otcovská by totiž vyšla ročně na několik stovek milionů korun. "Otcovskou dovolenou vnímáme jako jeden ze zdrojů kvality života. Rozvíjí osobnost muže. Podporuje jeho úctu k matce i sebeúctu," uvedl Jára.

Rodinná politika, díky níž by stát chtěl také přimět lidi mít víc dětí, na muže zatím výslovně nepamatuje. Obsahuje ale opatření, která by měla sloužit oběma rodičům. Na rodičovskou dovolenou mohou třeba odcházet matky i otcové, mohou se na ní i vystřídat. Podle ministra Drábka se další opatření chystají od příštího roku.

Právě rodičovská by se mohla ještě víc uvolnit. Zatímco nyní si rodič volí dvou-, tří- či čtyřletou, nově by měl mít šanci rozhodnout se třeba pro dva a čtvrt roku či pro tři a půl roku podle vlastních potřeb a podmínek. Získat by mohl podle Drábkových plánů celkem asi 220.000 korun, které by se na stanovenou dobu rozpočítaly. Chystají se i nové možnosti hlídání dětí či podpora zaměstnavatelů.

Nízké zapojení otců

Podle vedoucí výzkumu o podobách otcovství Hany Friedlaenderové podmínky v Česku nahrávají spíš nízkému zapojení otců do péče o děti a domácnost. Může za to například nižší zaměstnanost žen než v jiných státech, rozdíly v příjmech mužů a žen či málo možností práce na zkrácené úvazky. Zhruba 54 procent českých otců tvrdí, že by s dětmi zůstalo na rodičovské, ale jejich žena by rodinu neuživila.

Nezisková organizace Liga otevřených mužů vznikla v roce 2006. Usiluje o zvýšení kvality života mužů v Česku. Podporuje rovnost šancí pro obě pohlaví a spolupracuje i s ženskými sdruženími. Je členem mezinárodních sítí mužských organizací.