Macron dorazí do Prahy během oslav stého výročí vzniku Československa, uvedla Česká televize. Jeho návštěva není až takové překvapení, Francie hrála významnou roli při vzniku Československa v roce 2018.

Zeman přijme Macrona v pátek 26. října na Pražském hradě. Na twitteru čas a místo schůzky upřesnil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

O setkání s francouzským prezidentem v Praze velmi stál už dříve i premiér Babiš. Do Česka ho pozval již letos v únoru. "Prezidenta Emmanuela Macrona jsem pozval i s manželkou do Prahy, tak doufám, že to vyjde a přijede koncem května," napsal tehdy Babiš na twitteru.

Nově jmenovaný ministr zahraničí Tomáš Petříček Deníku k návštěvě Macrona řekl, že jeho návštěva je "věcí Úřadu vlády". 

Vojenské přehlídky se zúčastní i Mattis

Ku příležitosti oslav stého výročí vzniku Československa o víkendu 27. a 28. října se do Prahy sjede hned několik významných zahraničních hostů, ústavních činitelů i válečných veteránů.

Zástupce generálního štábu Jiří Baloun na úterní tiskové konferenci potvrdil, že na vojenskou přehlídku přiletí i americký ministr obrany James Mattis. Kromě Česka navštíví další evropská města.

Diváci budou moci vojenskou přehlídku vidět na Vítězném náměstí nebo po obou stranách Evropské, konkrétně mezi ulicemi Gymnasijní a Kanadskou. Zúčastní se jí 2151 pochodujících vojáků, hasičů, policistů, celníků a strážníků a lidem. K vidění bude i 236 kusů techniky.

Začátek je na programu v neděli 28. října ve 14:00 hodin. Přehlídka by měla končit okolo 15:05.