„Měli jsme víkend na to, abychom nová pravidla nastudovali a naprosto významně změnili zásady výkonu služby. Situace, která v pondělí nastává, pro nás ale není zcela nová,“ uvedl na mimořádném brífinku první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Testování. Ilustrační foto
Od pátku by mohly povinně testovat firmy nad 250 lidí. Jinak může hrozit pokuta

Policie podle něj bude dohlížet na tři oblasti: omezení pohybu osob, povinnost nosit ochranu dýchacích cest a omezení maloobchodního prodeje a služeb.

Ministerstvo vnitra zveřejnilo na svých stránkách nejčastější otázky a odpovědi. Najdete je zde

Pro pohyb mezi okresy je stanoveno celkem jedenáct výjimek. „Pro pohyb občana je povinné písemně prokázat, že jednu z výjimek splnil. Pro cestu do zaměstnání jde například o potvrzení od zaměstnavatele, pracovní smlouva či zaměstnanecký průkaz, který obsahuje potřebné údaje," vysvětlil Vondrášek. „Případně můžou lidé předložit doklad o uvedení důvodu té výjimky či čestné prohlášení."

Pro pohyb uvnitř okresu, kde lidé bydlí, je stanoveno sedm výjimek. „Tyto výjimky lze uplatnit pouze ústním prohlášením, není tam písemná forma," řekl Vondrášek. 

„Pravidla jsem nepříjemná, omezují každého z nás, policisty nevyjímaje,“ řekl náměstek policejního prezidenta. „Doufám, že pochopení bude podobné, jaké nastalo po uzavření tří okresů,“ dodal.

Policii bude s kontrolou nových pravidel od úterý pomáhat přes 3800 vojáků a asi 280 celníků. I s policisty bude nasazeno 30 tisíc lidí. Policie bude provádět namátkové kontroly na celém území ČR. 

Opakované a intenzivní kontroly

Vytipovala si přitom asi 500 stanovišť na nejvýznamnějších dopravních tepnách, kde bude hlídat pohyb mezi okresy „intenzivně a opakovaně“, sdělil Vondrášek. Policie podle něj bude na těchto místech pravidelně. 

Vondrášek zároveň zdůraznil, že první dny budou policisté v kontrolách dodržování nových nařízení benevolentnější, protože je pochopitelné, že ne všichni si za víkend stihli zařídit potřebné dokumenty a ochranné pomůcky. Od poloviny příštího týdne už však policie podle náměstka tak tolerantní nebude a v případě porušení bude lidi sankcionovat. „Případné sankce vychází z dosud platné úpravy, kterou jsme aplikovali od března loňského roku podle krizového zákona," řekl. 

Hranice obcí v ČR.
Mapa katastrů všech obcí: Zjistěte, kam smíte a kam ne. Stačí zadat své místo

„U porušení mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví se jedná o porušení zákona o veřejném zdraví," dodal s tím, že policie je připravena pravidelně informovat o tom, kolik provedla kontrol, odhalila přestupků či kolik nasadila policiestů, vojáků i celníků. 

Uvedl také, že od pondělí platí, že nelze respirátor (povinný v obchodech, hromadné dopravě, na nástupištích či na pracovištích) zaměnit za dvě roušky přes sebe. Když pak člověk vyrazí do zastavěného území obce, měl by mít na sobě alespoň roušku.

Na hranicích okresů Cheb, Sokolov a Trutnov, které jsou nyní kvůli šíření nákazy uzavřené, dnes také skončí policejní kontroly. Budou zde platit stejná opatření o omezení pohybu jako ve zbytku ČR.

Kvůli kontrolám mělo v sobotu vedení policie poradu. Policejní prezident Švejdar se na ní formou videokonference domlouval se všemi krajskými policejními řediteli, kde a jak budou hlídky od pondělí fungovat, uvedla ČT. "Není proveditelné, abychom fyzicky uzavřeli všechny komunikace mezi okresy. Nicméně hlídky budou rozmístěny tak, abychom dosáhli účelu opatření a bylo v co nejmenší míře obcházeno," řekl Švejdar ČT.