Silná ranní bouře, která se prohnala Plzeňským krajem, vyvrátila několik stromů a poškodila střechy. Nejvíc škod způsobila zřejmě na Domažlicku, kde hasiči zatím vyjeli k sedmi událostem. 

Nedaleko Chrastavic najel osobní vlak do stromu spadlého na koleje. „Osobní vlak najel na úrovni Chrastavic v 8:53 hodin do stromu, nehoda se obešla bez zranění,“ sdělil Deník mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. V Radonicích, části obce Milavče, vítr poškodil či utrhl několik střech.

Více o situaci na Domažlicku čtěte ZDE:

Hasiči na Domažlicku od rána likvidují následky vichřice.
Prudký vítr na Domažlicku trhal střechy a kácel stromy

Popadané stromy na čas zastavily také dopravu na železniční trati z Plzně směrem do Mnichova v úseku mezi Domažlicemi a Blížejovem. Provoz byl podle webu Českých drah už obnoven.

Ranní bouře se Domažlickem přehnala rychle, vítr místy dosahoval v nárazech rychlosti kolem 65 kilometrů za hodinu a padaly kroupy až kolem dvou centimetrů v průměru, řekla ČTK Simona Procházková z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Na Domažlicku se podle ní pravděpodobně lokálně vyskytl takzvaný downburst, významný propad studeného vzduchu, který vytváří silný vítr.

Problémy v Praze 

Počasí zkomplikovalo dopravu také v hlavním městě. Kvůli silnému větru byl v pondělí ráno přerušen provoz lanovky v pražské zoologické zahradě, i některých přívěsů. Mezi pražskou Uhřiněvsí a Říčany pak byl zastaven provoz vlaků, kvůli špatnému počasí totiž přestalo fungovat zabezpečovací zařízení. 

„V souvislosti s přechodem studené fronty se dnes mohou vyskytnout intenzivní bouřky (s možností supercel) s kroupami nad dva centimetry, nárazy větru i kolem 90 kilometrů v hodině a přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 30 milimetrů,“ uvedli meteorologové.

V pondělí v dopoledních hodinách přešel nad Prahou od západu k východu nezvyklý mrak. Unikátní válcovitý (nebo také „rotorový“) mrak na čele bouřkové oblačnosti zvaný roll cloud je podle odborníků vzácně pozorovaný úkaz, který se vytváří na čele masy studeného vzduchu. Přechod studené fronty od západu k východu ukončil v pondělí takzvané supertropické dny, jež přinesl mimořádně horký víkend.

Situaci v Praze jsme sledovali ZDE: 

Unikátní mrak v čele bouřkové oblačnosti zvaný roll cloud.
OBRAZEM: Unikátní mrak přešel přes Prahu a Středočeský kraj, hasiči mají pilno

Nápadný útvar trubicového tvaru, vír v horizontální orientaci, který se vytváří pod základnou bouřkového oblaku, dosahuje délky několika kilometrů. Od vlastního bouřkového mraku tento úkaz, který dokáže vzbudit značnou pozornost, oddělují vzdušné proudy (tím se roll cloud liší od obdobně vyhlížejícího – a častějšího – shelf cloudu). Vzácně se nicméně může vyskytnout i samostatně, nezávisle na ženoucí se bouřce.

Spoušť na Pardubicku

Bouřka nadělala obrovské škody také na Pardubicku. Postiženy jsou obec Seč, Slatiňany, ale i Chrudim, kde bouře strhla plechy na střechách a kácela stromy - například u cyklostezky v blízkosti hotelu Bohemia. Byl to jen okamžik a vichr spojený se silným deštěm nadzvihl střechy mlýna v Mladoticích. „Nešlo ani zavřít dveře," řekla majitelka nemovitosti.

V Mladoticích létala vzduchem trampolína, nedaleko v Tasovicích leží tři desítky stromů přes silnici. V Prachovicích zase spadlo lešení u tamního kulturního domu.

Jak počasí potrápilo východní Čechy? Čtěte ZDE: 

Rosice a Synčany. Polámané stromy, zničené střechy. "Uzavřena je aktuálně cesta Rosice Synčany kolem hřiště, Synčany - rybník a cyklostezka Rosice - Chrast. Prosím, dávejte pozor, nechoďte " na o hlídku" vesnice. Všude hrozí pády stromů a větví, střešní k
OBRAZEM: Utržené střechy a zatopené sklepy. Pardubický kraj sužovaly bouřky

Intenzivní bouřky přejdou dopoledne přes Čechy a Vysočinu, odpoledne se přesunou na Moravu a do Slezska. Večer a v noci mají srážky od severozápadu ustávat. Zatímco na většině území se po bouřkách ochladí, na jihu Moravy bude i dnes tropické počasí, maximální teploty přesáhnou 31 stupňů Celsia.

Vzhledem k suchému a horkému počasí posledních dní ještě platí v celé zemi výstraha na vznik a šíření požárů, po studené frontě a deštích se ale riziko sníží.