Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Další tři týdny vychází podle dlouhodobé předpovědi meteorologů jako průměrné s minimálními teplotami kolem 13 stupňů Celsia a nejvyššími kolem 25 stupňů.

Dnes panovalo slunečné počasí, teploty překročily tropickou třicítku, na několika místech se přepisovaly rekordy. Na severozápadě Čech se ale už odpoledne vyskytly první bouřky, uvedli meteorologové na facebooku. Večer je pak očekávají v jižní polovině Čech, doprovázet je mohou velké kroupy, nárazy větru a posléze i přívalové srážky.

V úterý se obloha zatáhne, na většině území se objeví občasný déšť, přeháňky, místy znovu bouřky. Na východě bude polojasno a pršet tam bude méně. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od 23 do 27 stupňů, na východě kolem 30 stupňů. Ve středu bude podobné počasí, opět hrozí silné bouřky. Teploty budou rozdílné, na západě kolem 25 stupňů, na Moravě a ve Slezsku 31 až 35 stupňů Celsia.

Teplé počasí. Ilustrační snímek
Do Česka se vrátí tropy. Na východě hrozí vznik požárů, varují meteorologové

Ve čtvrtek, kdy si děti půjdou pro vysvědčení, čekají meteorologové polojasno až skoro jasno, odpoledne pak oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Teploměr ukáže většinou podobné teploty jako ve středu, nejvyšší denní teploty v Čechách 26 až 30 stupňů a na Moravě a ve Slezsku 31 až 35 stupňů Celsia. Podobné teploty okolo třicítky budou panovat v pátek, první den letních prázdnin. Čeká se proměnlivá oblačnost, postupně na většině území dorazí přeháňky nebo bouřky.

První červencový víkend má být zpočátku oblačno až zataženo, na většině území občasný déšť, přeháňky, místy bouřky. Postupně se vyjasní a přeháňky a bouřky budou jen ojedinělé. Počasí už nebude tropické, nejvyšší denní teploty dosáhnou 20 až 24 stupňů, postupně se oteplí na 25 až 29 stupňů Celsia.

Období od 27. června do 24. července bude teplotně průměrné až nadprůměrné. První týden bude teplotně nadprůměrný s minimálními nočními teplotami kolem 18 stupňů, na konci týdne kolem 16 stupňů Celsia. "Období jako celek bude pravděpodobně srážkově průměrné až nadprůměrné, zejména v oblastech s bouřkami. Průměrné úhrny srážek se v jednotlivých týdnech budou pohybovat zpočátku i kolem 26 milimetrů, jinak převážně mezi 15 až 20 milimetry," uvedli meteorologové.