Vysoká pravděpodobnost překročení druhého povodňového stupně je na Radbuze, Úhlavě, Úslavě a jejich přítocích. V páteční výstraze byla pravděpodobnost výskytu povodní v této oblasti označena jako extrémní. Varování před možným vzestupem hladin platí v celém Plzeňském kraji s výjimkou jeho nejsevernější části do nedělního večera. V Jihočeském kraji platí varování před povodněmi pro jeho západní část, konkrétně Vimpersko, Prachaticko, Strakonicko a Písecko.

„Během soboty očekáváme kulminace s dosažením prvního a druhého stupně povodňové aktivity na tocích odvodňujících zejména Šumavu a Český les,“ uvedli meteorologové. V důsledku dotoku podle nich budou stoupat i střední a dolní úseky Berounky a Otavy, také s dosažením prvního i druhého stupně.

V Plzeňském kraji byl dnes kolem 14:30 některý ze tří povodňových stupňů dosažen na osmi místech. Na Křemelné ve Stodůlkách, Otavě v Sušici a Ostružné v Kolinci platil druhý stupeň. Na zbylých pěti stanicích byl dosažen nejnižší stupeň označovaný jako stav bdělosti. V Jihočeském kraji platil první povodňový stupeň na Otavě v Písku, Strakonicích a Katovicích.

Déšť zvedl hra

Vytrvalé deště zvedly dnes hladiny řek v Plzeňském kraji, nejdříve na Šumavě a v Pošumaví, během dne i na dalších místech regionu. Podle meteorologů napršelo za posledních 24 hodin kolem Železné Rudy a Prášil na Klatovsku i kolem 70 milimetrů srážek. Na druhém povodňovém stupni byla v 18:30 Radbuza ve Staňkově na Domažlicku, Úslava v Prádle na Plzeňsku a Ostružná v Kolinci na Klatovsku. Tři centimetry chybí Úhlavě v Tajanově u Klatov k dosažení třetího stupně. Z druhého na první stupeň klesly Otava v Sušici a Křemelná ve Stodůlkách. Šumavské řeky už mírně klesají, Radbuza a Úhlava jsou ještě na pomalém vzestupu. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu. První stupeň je také v Berounce v Plzni na Bílé Hoře. Hasiči měli v souvislosti s počasím desítky výjezdů.

Krajští hasiči v souvislosti s počasím ukončili k 18:30 po celém kraji celkem 58 zásahů technické pomoci. Za dnešek podle průběžně aktualizované statistiky dvaadvacetkrát čerpali vodu, ve 17 případech odstraňovali spadlý strom a šestnáctkrát likvidovali nebezpečné stavy. „Výjezdů máme zvýšené množství, ale nejsou to vážné nebo ohrožující stavy,“ řekl ČTK řídící důstojník krajských hasičů Tomáš Jarošík. Hasiči podle něj například čerpají laguny na silnicích, v několika případech čerpali vodu ze zaplaveného sklepa či garáže. „Bylo to kolem dvou tří centimetrů vody, dramatičtější situace jsme zatím řešit nemuseli. V Tymákově u Plzně se voda z okolních polí dostala do stájí, kde byli koně. Dávalo se tam několik pytlů s pískem, aby se voda odklonila a neteklo to do stájí. Voda ve sklepě byla například v Ejpovicích nebo v Rokycanech,“ popsal. Hasiči také často uvolňují ucpané propustky, aby mohla nahromaděná voda odtéct.

Také na Klatovsku zasahovali podle řídícího důstojníka Patrika Soukupa zhruba v polovině případů preventivně. "Uvolňovali jsme propustky, toky a mostní konstrukce," řekl. Naplavený materiál pod mostem například odstraňovali v šumavském Rejštejně. Případů, kdy se voda dostala do objektů, byly na Klatovsku jednotky. Větší bylo například čerpání velké louže v suterénu domu v Nýrsku, na ploše asi 100 metrů čtverečných bylo do deseti centimetrů vody, uvedl Soukup.

Kvůli stromu spadlému na trať u České Kubice na Domažlicku stála dopoledne dočasně doprava na trati do Německa do obce Furth im Wald, řekl ČTK mluvčí drážních hasičů Martin Kavka. Před stromem bezpečně zastavil mezinárodní expres.

Meteorologové v sobotu v informační zprávě uvedli, že v sobotu čekají srážky do 20 milimetrů. Vodní toky v zasažených oblastech na jihozápadě území budou dál stoupat. „V neděli a v pondělí se na celém území ČR budou vyskytovat bouřky, které mohou způsobit i výraznější vzestupy na již rozvodněných tocích,“ uvedla povodňová služba ČHMÚ.

Meteorologové v pátek varovali, že kvůli vydatným srážkám a nasycení půdy bude o víkendu prudce stoupat hladina Mže a Radbuzy na západě Čech až na třetí stupeň povodňové aktivity. Platí tam povodňové ohrožení s extrémním stupněm nebezpečí. Na tocích odvodňujících Šumavu očekávají meteorologové dosažení prvního povodňového stupně.

„Za posledních 24 hodin pršelo na celém území ČR, nejvíce na Šumavě a v Pošumaví. Na Železnorudsku a Prášilsku to bylo i kolem 70 milimetrů srážek, na což reagují zejména toky odvodňující Šumavu a Pošumaví. Právě zde a lokálně v Krušných horách je zároveň půda v největší míře na maximálním nasycení,“ uvedli meteorologové na síti X. V Hojsově Stráži spadlo 70,2 milimetru, v Prášilech 67 milimetrů, na Špičáku 62,3 milimetru.

Hasiči ve středních Čechách vyjížděli kvůli dešti ke třem desítkám případů

Hasiči ve středních Čechách od pátku vyjížděli kvůli dešti ke třem desítkám případů. Nejčastěji čerpali vodu nebo odstraňovali spadlé stromy či jiné nebezpečí. Nejvíce zásahů, 12, měli na Kladensku, uvedli dnes ráno krajští hasiči na síti X.

Od pátečních 15:00 do dnešních 6:00 hasiči zasahovali u 29 mimořádných událostí v souvislosti s počasím. „Nejvíce zasaženým okresem bylo Kladno, dále Beroun a Praha-západ. Nejvíce jsme vyjížděli na čerpání vody, popadané stromy a jiné nebezpečí,“ uvedli hasiči. V deseti případech čerpali vodu, v osmi případech odstraňovali popadané stromy a sedmkrát vyjížděli k nebezpečným stavům.

Například v kladenské části Tuchoraz hasiči několik hodin odstraňovali pomocí velkokapacitního čerpadla lagunu, která se vytvořila po přívalovém dešti. „V nejhlubších místech dosahovala voda 1,5 metru. Na místo jsme vyslali velkokapacitní čerpadlo, které odčerpává nahromaděnou vodu. ČEZ odpojil oblast od elektrické energie a Policie ČR zde uzavřela provoz,“ informoval mluvčí středočeských hasičů Tomáš Bakalář. Později doplnil, že odčerpání vody trvalo několik hodin.

Do Brandýsku vyjížděli stabilizovat narušenou obvodovou zeď garáže, pomocí výdřevy ji provizorně zajistili. V Hostivici u Prahy zasahovali u rozvodněného potoka, kam bylo nutné navézt pytle s pískem.