Nad Českem je nyní vlhký a nestálý vzduch, který odpoledne a večer přinese bouřky. Varování meteorologů před jejich výskytem platí pro celou Českou republiku s výjimkou Moravskoslezského a Zlínského kraje a jižní poloviny Olomouckého kraje.

Bouřky mohou být ojediněle silné doprovázené přívalovým deštěm s úhrny kolem 30 litrů vody na metr čtvereční a také s možností menších krup. Obdobná situace nastane podle ČHMÚ i v pondělí odpoledne, kdy meteorologové opět na většině území Česka s výjimkou severozápadní poloviny Čech očekávají ojediněle silné bouřky s úhrny kolem 40 litrů vody na metr čtvereční.

V téměř celém Plzeňském kraji s výjimkou jeho nejsevernější části platí výstraha ČHMÚ před povodněmi. „Vzhledem k silnému nasycení v oblasti jihozápadních a západních Čech mohou toky reagovat na intenzivní srážky v bouřkách výraznými vzestupy hladin,“ varují meteorologové.

V povodí horní Radbuzy bude třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň ve Staňkově přetrvávat až do pondělí. Toky v povodí Úhlavy a Úslavy mohou zpočátku velmi zvolna klesat, dolní toky však reagují na situaci dotokem a stoupají. Po odpoledních bouřkách budou horní toky opětovně stoupat, a to velmi prudce.

Během několika minut rozvodněný Losinský potok v obci Štěnovice na jižním Plzeňsku bral vše, co mu stálo v cestě. Lidé s hrůzou v očích sledovali, jak jim zaplavuje domy, sklepy, auta, ničí cesty a silnice. Ve Štěnovicích pomáhají všechny složky integrovaného záchranného systému. „Rozbouřená voda uvěznila mladého muže, ročník 1989, uprostřed toku, nebylo možné se k němu dostat jiným způsobem než aktivovat vrtulník Lzs-Líně s lezcem a vyzvednout muže pomocí podvěsu,“ informovala mluvčí záchranné služby Mária Svobodová s tím, že záchranáři na místě muže po vyzvednutí zkontrolovali. Ten kromě nižší teploty neměl žádná zranění, a mohl tedy zůstat v péči rodiny doma.

close Po přívalovém dešti se vylil ze svého koryta Losinský potok ve Štěnovicích. info Zdroj: Deník/Daniela Loudová zoom_in Po přívalovém dešti se vylil ze svého koryta Losinský potok ve Štěnovicích.

Vydatné opakující se bouřky způsobily problémy i na dalších místech na Plzeňsku. Po několikadenních deštích vodou nasycená zem nabyla schopná pojmout nový příval srážek a ty tak stékaly po povrchu. Ve Starém Plzenci zatopil příval vody z deště několik ulic. Velká laguna se vytvořila v Havlíčkově ulici a ta byla uzavřena pro automobily přijíždějící od Koterova a Letkova. Příjezd do Starého Plzence byl problematický i od Černic, kudy přitékala do obce voda od Radyně. I tuto komunikaci policie uzavřela. Na silnicích se tvořily dlouhé kolony. Zatopená je částečně také ulice U Včelníku v Koterově. Z koryta se rozlévá i Božkovský potok, který protéká centrem Božkova.

Hasiči v Královéhradeckém kraji měli od dnešního rána do 15:00 v souvislosti s počasím okolo deseti výjezdů, nejvíc bylo kvůli odstraňování popadaných stromů či větví. Například dopoledne odstraňovali spadlý strom z vedlejší silnice u Police nad Metují nebo u hlavní silnici I/14 u Horní Radechové na Náchodsku.

„Na silnici I/14 u Horní Radechové spadl strom na dráty elektrického vedení a zůstal na nich viset. Strom jsme museli postupně odřezat, na místě jsme využili také výškovou techniku,“ uvedli dopoledne na sociální síti X hasiči.

Meteorologové na dnešek pro Královéhradecký kraj předpovídají převážně oblačno, na většině území přeháňky, místy bouřky, ojediněle silné. Nejvyšší denní teploty budou mezi 20 až 23 stupni, na horách do 17 stupňů Celsia. Vítr mírný severozápadní bude v bouřkách zesilovat. V bouřkách se vyskytnou lokální přívalové srážky a menší kroupy.

Podobné počasí má být i v pondělí, a to oblačno až zataženo, místy, během dne na většině území přeháňky nebo občasný déšť, místy bouřky, ojediněle silné. V pondělí později večer od severozápadu budou srážky ustávat a oblačnosti ubývat. Nejvyšší denní teploty budou do 22 stupňů Celsia, na horách do 16 stupňů.

Radbuza na třetím stupni povodňové aktivity

Radbuza ve Staňkově dosáhla třetího stupně v noci a stále ještě mírně stoupá. „Mělo by se to ale už blížit ke zlomu,“ uvedla před 08:00 dispečerka Povodí Vltavy Eva Pytlová. Povodňové vlny se nyní po tocích posunují směrem k Plzni, kde si vodohospodáři celou sobotu připravovali zvýšeným odpouštěním nádrže České údolí zásobní prostor na zachycení co největšího množství vody.

Na třetí stupeň v noci krátce stoupla také Úhlava v Tajanově na Klatovsku, nyní tam voda mírně klesá, stejně jako v Ostružné v Kolinci. Bez povodňových stupňů jsou už šumavské řeky Křemelná a Otava, které na deště reagovaly zvýšením hladin jako první.

Situace je dnes klidnější i u hasičů. Od půlnoci měli podle podle průběžně aktualizovaného seznamu pět technických zásahů. „Je to uvolňování propustků, odstraňování stromů, případně čerpání vody. Žádné vážnější stavy jsme řešit nemuseli,“ řekl řídicí důstojník hasičů na Domažlicku Jaroslav Hrdlička.

V sobotu řešili hasiči v kraji v souvislosti s počasím kolem 60 případů. „Nejčastěji šlo o pročištění propustků, čerpání vody ze sklepů a odstraňování popadaných stromů. Zasahovali jsme také u sedmi dopravních nehod a zachránili jsme jednu kočku ze stromu,“ uvedli dnes ráno hasiči na síti X.

Ještě v sobotu večer se zaměstnancům Krajské správy údržby silnic Karlovarského kraje (KSÚS) podařilo zprůjezdnit zavalenou silnici před Muzikovem na Karlovarsku, tedy hlavní tah z Karlových Varů na Kyselku podél řeky Ohře. V sobotu pozdě odpoledne zde došlo k utrženísvahu, který zavalil silnici a na místo ihned vyjela technika KSÚS. Silničáři za pomocí bagru čistili zneprůjezdněnou komunikaci.

„Ještě večer se nám to podařilo silnici vyčistit, a provoz na ní tak mohl být obnoven,“ uvedl ředitel KSÚS Jiří Šlachta, který dodal, že na krajských silnicích v souvislosti s dešti byl tento problém tím největším.