Meteorologové v sobotu uvedli, že přes Českou republiky přejde dnes v pásu od Šumavy přes Vysočinu po Krkonoše sněžení, během něhož může napadnout až deset centimetrů sněhu, na horách až 15 centimetrů. Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí dnes mezi 06:00 a 20:00.

Kalamita na jihu Moravy

Sněžení od nedělního rána působí v Jihomoravském kraji potíže v dopravě, na některých místech přerostlo v kalamitu. Silničáři vybízejí řidiče ke zvýšené opatrnosti téměř na celém území kraje. Autobusové linky mají potíže hlavně na Blanensku a Znojemsku, zpožďují se, do některých obcí nezajíždí, plyne z informací od dopravců a silničářů.

Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje na svém webu informuje o sněhové kalamitě na Blanensku. Problémy se týkají nejméně deseti linek, které obsluhují okolí Blanska a obce v Moravském krasu a na Drahanské vrchovině.

Ve vyšších polohách intenzivně sněžilo, naopak nížiny zasáhl hustý déšť. Policisté do desáté hodiny dopolední evidovali více než desítku událostí. „Především se jednalo o drobné kolize bez vážnějšího zranění. Namrzlé silnice v kopcích dělaly problémy i řidičům nákladních automobilů, kteří je nemohli vyjet a mnohdy celou komunikaci zcela zablokovali," uvedl policejní mluvčí Petr Vala.

Auto na zasněžené silnici. Ilustrační foto
V neděli může napadnout až deset centimetrů sněhu, varují meteorologové

Kolem deváté hodiny ráno boural řidič na rozhraní okresu Vyškov a Hodonín. V lesním úseku na silnici I/54 podle všeho nepřizpůsobil rychlost špatnému počasí a v prudké zatáčce vyjel mimo kluzkou silnici. Porazil dopravní značku a s autem zůstal stát v příkopě. „Téměř ve stejnou dobu a na totožném místě došlo k podobnému karambolu i v protisměru. Tentokrát ale řidička skončila ve srázu na druhé straně silnice. Vše se naštěstí obešlo bez zranění,“ popsal dvě havárie Vala.

Další nehoda se stala u Měnína na Brněnsku. Tam auto skončilo po smyku těsně vedle potoka. Dechová zkouška na alkohol byla u řidiče negativní. „Husté sněžení zkomplikovalo jízdu také motoristům na hlavních tazích. Zejména dálnice D1 a D2 byly v neděli dopoledne sjízdné pouze se zvýšenou opatrností,“ upozornil Vala.

Plné ruce práce měli v neděli dopoledne také jihomoravští hasiči, kteří na řadě míst v kraji museli odstraňovat vyvrácené stromy a větve. Ty pod tíhou čerstvého sněhu padaly na silnice a blokovaly provoz. Vyjížděli zhruba k patnácti podobným zásahům.

V Brně vyjely sypače do ulic až mezi 08:00 a 09:00, a to hned všech 21 vozů. "Upozorňujeme řidiče na nutnost opatrné jízdy, a to zejména ve výše položených oblastech Brna," uvedl provozní ředitel Brněnských komunikací Jan Klištinec.

Pozor na náledí

Silnice na Vysočině jsou dnes po ránu s opatrností sjízdné. V celém kraji sněží, vozovky jsou mokré, nebo se slabou vrstvou sněhu. Teploty jsou pod nulou. Podle dispečinku krajské správy a údržby silnic jezdila její technika v noci hlavně na Třebíčsku. Po 07:00 musela kvůli sněžení vyrazit i v ostatních okresech.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu bude dnes na Vysočině zataženo se sněžením, které bude ustávat až odpoledne postupně od jihu. Místy hrozí náledí a zmrazky. Nejvyšší odpolední teploty budou od minus dvou stupňů Celsia po jeden nad nulou.

Silnice jsou dnes ráno podle krajské správy a údržby silnic s opatrností sjízdné i v Jihočeském kraji. Po 06:00 začalo sněžit, ošetřené vozovky jsou většinou mokré. Obezřetní by měli být řidiči hlavně v lesních úsecích, kde může být skrytý led či námraza. Silničáři po ránu do terénu vyjeli s asi 60 sypači.

V Opatově havaroval na zasněžené silnici linkový autobus.
Část Česka zasypal sníh. Některé silnice jsou sjízdné s opatrností

Ráno blokoval provoz u Prachatic kamion přes cestu, na Krumlovsku u Holubova zase zastavil provoz strom přes cestu, obě už jsou odklizené. Policie další nehody hlásí hlavně ze Strakonicka, Českokrumlovska a Písecka. Havaroval dokonce i jeden ze sypačů, který se v Čepřovicích na Strakonicku srazil s osobním vozem. V Holubově na Českokrumlovsko zase narazilo osobní auto do domu.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude dnes na jihu Čech oblačno až zataženo, sněžit bude hlavně během dopoledne, odpoledne přeháňky ustanou. Nejvyšší teploty budou od minus jednoho stupně Celsia po dva stupně nad nulou.

Dnešní husté sněžení v Pardubickém a Královéhradeckém kraji dělá radost dětem, ale vrásky řidičům. Kolony se tvoří u Koclířova na Svitavsku na státovce I/35, problémy jsou ve Vendolském kopci směrem ze Svitav na Poličku, z celého kraje je hlášeno množství drobných nehod. V Moravské Třebové skončilo auto v příkopě, v Chrudimi dnes dopoledne v plotu domu. Další dvě auta se srazila na kluzké silnici u Skutče, u nedalekého Předhradí jiný řidič skončil ve stromě. Na I/43 u Hradce nad Svitavou auto narazilo v prudké zatáčce do železničního viaduktu. Nehody se po poledni staly také v Dobříkově, Velinách nebo Mikulovicích.

V sobotu kolem páté hodiny odpolední se profesionální jednotka hasičů vydala za řidičem u Moravské Třebové, který se kvůli sněhu ocitl v nesnázích. Automobil skončil ve značně hlubokém příkopu. Muži se naštěstí nic vážného nestalo. "Byl ale značně promrzlý, na místě stál dvě hodiny," vysvětlila mluvčí hasičů Jana Poláková s tím, že se jednotka o muže postarala a zajistila mu tepelný komfort. Vůz se však hasičům nepodařilo z příkopu vyprostit. Na místo tak musela dorazit odtahová služba.

Silničáři radí zvýšenou opatrnost

Silnice v Moravskoslezském kraji zůstávají dál na mnoha místech sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Ve vyšších polohách mohou řidiči narazit na ujetou vrstvu zledovatělého sněhu. Na Opavsku se tvoří mrznoucí mlhy a silnice mohou klouzat. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Na Opavsku mohou být místy silnice dokonce namrzlé. Náledí se pak podle silničářů může tvořit i na Novojičínsku. Naopak v Ostravě či na Karvinsku jsou silnice sjízdné bez omezení.

Na devatenáctikilometrovém úseku silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech mezi obcemi Ostravice a Bílá platí stále do 29. listopadu v obou směrech zákaz vjezdu pro nákladní vozy těžší 12 tun. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

Úsek silnice mezi Ostravicí a Bílou policie uzavírá v zimním období často. Na této beskydské komunikaci silničáři nesmějí s ohledem na ochranu vody v přehradě Šance používat k údržbě silnic sůl. Vozovku sypou jen drtí. Hlavně po vydatném sněžení je pak cesta hůře průjezdná. Problémy v úseku mívaly v minulosti kamiony, které silnici často zcela ucpaly. Proto tam policie z preventivních důvodů začala vjezd kamionů v zimním období regulovat.

Popadané stromy, které se lámou pod tíhou mokrého sněhu a zasahují do komunikací nebo profilu trati. Ale také nehody řidičů, kteří nezvládají jízdu na zasněženém povrchu vozovky. Hasiči v Olomouckém kraji řešili v neděli v souvislosti se sněhem dvě desítky událostí.

Vánoční trhy na brněnském náměstí Svobody začaly v pátek, kvůli vládnímu nařízení potrvají pouze několik hodin do šesté podvečerní. I přes sněžení na ně zamířily stovky lidí.
Covidové vánoční trhy v Brně: jen na pár hodin. Někteří stánky ani neotevřeli

„Většinou jednotky odstraňovaly popadané stromy a větve, které zatarasily cestu a bránily průjezdu . Vyjížděli jsme ale i ke třem dopravním nehodám - tou poslední byla srážka linkového autobusu se sypačem u Zlatých Hor. Naštěstí při ní nedošlo k žádnému zranění - v autobuse cestoval jen jeden člověk. Silnice je jedním pruhem s opatrností sjízdná,“ informovala krajská mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Od pátečního odpoledne až do nedělní druhé hodiny odpoledne hasiči zasahovali u celkem 23 nehod a řešili pět desítek technických pomocí. „Popadané stromy odstraňovali hlavně na silnicích, dva byly na železniční trati a jeden na drátech elektrického vedení,“ doplnila. 

Na severu Čech zatím příliš nesněžilo

Silnice na severu Čech jsou dnes ráno po chemickém ošetření sjízdné se zvýšenou opatrností. Sníh se na komunikacích drží jen místy ve vyšších polohách, v nížinách zatím téměř nenapadl. Vyplývá to z dopravních informací Ředitelství silnic a dálnic.

V Libereckém kraji leží zbytky sněhu na silnici třetí třídy v Kořenově na Jablonecku. V regionu téměř nesněžilo. Meteorologové však očekávají srážky, které přinesou až pět centimetrů sněhu a na horách osm centimetrů, během dne.

V Ústeckém kraji jsou silnice mokré a holé, na Cínovci se může tvořit námraz. "Silnice jsou v podstatě na celém území kraje sjízdné se zvýšenou opatrností," řekl dnes ráno ČTK dispečer ze Správy a údržby silnic. Předpověď meteorologů počítá dnes se sněžením jen ojediněle.