Téměř padesát zásahů hlásili v neděli večer moravskoslezští hasiči. Vítr škodil všude. V Orlové spadl strom na auto, na Frýdecko-Místecku padaly další, Hlučínskem a Novojičínskem létaly kusy střech. "V souvislosti se silným větrem, před nímž varovali meteorologové, zasahovali hasiči na území moravskoslezského kraje během neděle 6. února 2022 od půlnoci do 20:00 u 44 událostí," upřesnil mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák. 

Zásahy hasič, vítr, Moravskoslezský kraj, 6. února 2022, Orlová.
Vítr řádí v celém kraji, na Frýdecko-Místecku padaly stromy

Silný vítr a husté sněžení způsobily v neděl odpoledne výrazné dopravní komplikace v Krušných horách. "Vzhledem ke zhoršeným povětrnostním podmínkám, kdy fouká silný vítr a tvoří se sněhové závěje, je zcela uzavřena komunikace z Božího Daru od kruhového objezdu na Klínovec. Doporučujeme řidičům do této lokality v současné době nejezdit," informovala policie. 

Žádná jiná silnice v Karlovarském kraji zatím není uzavřená. "Problémy jsou, ve vyšších polohách se to zafukuje, ani tam nemusí padat. Jinak se sníh musí pořád uklízet, protože je to mokré a těžké," informoval dispečer krajských silničářů Josef Bulka. Do 800 metrů nad mořem to podle něj ještě jde, protože tam prší, ale do vyšších poloh musí silničáři stále jezdit. 

Spadlý strom zastavil vlaky 

Na Domažlicku u hranic mezi stanicemi Česká Kubice a Domažlice zastavil vlaky strom spadlý na koleje. Jde o úsek mezinárodní tratě z Prahy do německého Mnichova. Lokomotiva vlaku jedoucího z Německa do stromu narazila, nikdo nebyl zraněn. České dráhy předpokládají, že k obnovení provozu dojde v neděli večer kolem 20:00. 

Meteorologové vydali pro příhraničí Plzeňského a Karlovarského kraje výstrahu před vysokou sněhovou pokrývkou a závějemi. "Očekáváme nový sníh místy 10 až 30 cm, na horách ojediněle až kolem 50 cm za 24 hodin," varují. 

Nehoda v Hořovicích.
Kvůli silnému větru se v Hořovicích převrátil autobus. Jeden cestující se zranil

Silničáři kvůli očekávanému silnému sněžení v Libereckém kraji uzavřeli v neděli odpoledne v 15:00 pro auta nad 3,5 tuny silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Omezení potrvá minimálně do pondělních 13:00. "Doporučená alternativní trasa pro nákladní vozidla je přes hraniční přechod Hrádek nad Nisou na silnici I/35. Apelujeme na řidiče nákladních vozidel, aby v době uzavírky využili alternativní trasu a nepokoušeli se projet uzavřeným úsekem," sdělil Eduard Bark ze společnosti Silnice LK.

Tři havarované autobusy

Silný vítr komplikuje dopravu také na středočeských silnicích. V Hořovicích na Berounsku se dokonce vlivem silného poryvu větru převrátil autobus s cestujícími. „Řidič zřejmě vlivem silného větru neudržel autobus na vozovce a převrátil se na bok. V autobuse jelo pět cestujících a sedmaosmdesátiletý pán si přivodil lehké zraněn,“ uvedla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Nedaleko Kněhyně na Vsetínsku havarovaly odpoledne dva autobusy, přičemž oba skončily ve svodidlech. Obě nehody se obešly bez zranění, cesta na Kněhyni je však v současnosti uzavřena. 

Zásah hasičů v Deštném v Orlických horách.
V Krkonoších i Orlických horách zapadly autobusy, hrozí laviny

Nevlídné počasí komplikuje dopravu na silnicích také ve vyšších polohách Královéhradeckého kraje. Neprůjezdný je například více než kilometrový úsek silnice od Erlebachovy boudy po Špindlerovu boudu. Řidiči by měli být opatrní, místy se tvoří sněhové jazyky.

Do bílé tmy se v neděli ponořily části Krkonoš. Lanovka z Růžové hory na Sněžku byla kvůli silnému větru mimo provoz. Odpoledne foukal na Sněžce jihozápadní vítr o rychlosti 65 kilometrů v hodině a v nárazech až 144 kilometrů v hodině. Dosáhl tak síly orkánu. V Krkonoších aktuálně platí třetí stupeň lavinového nebezpečí. 

Silně sněžit má ve vyšších polohách České republiky také v pondělí. Na horách může ojediněle napadnout až půl metru sněhu, hrozí sněhové jazyky a závěje. Neustane ani silný vítr, který může mít v nárazech až 70 km/h.