Podle týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) budou nejnižší noční teploty mezi jedním až minus třemi stupni Celsia, při zmenšené oblačnosti ojediněle kolem minus pěti.

Podle webu Agrorisk, který spravují vědci podílející se na projektu Intersucho, bude na většině území střední riziko, na Znojemsku, Břeclavsku, Prostějovsku či Vyškovsku nízké riziko a naopak převážně na Chebsku hrozí vysoké až mimořádné riziko poškození mrazy. Ráno v úterý už má být situace příznivější a na většině území hrozí mírné a na části území ještě střední riziko.

Meteorologové uvedli, že před mrazy lze stromy chránit lehkým postřikem porostů drobnými vodními kapičkami, zpravidla před východem slunce, když teploty klesají pod nulu. Zmínili i dýmování či zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu bezprostředně u stromů. Třeba v sadech společnosti Patria Bio, které je dceřinou firmou Partie Kobylí na Břeclavsku, se žádné opatření nechystá, řekl ČTK ředitel Roman Borovička.

Problematické meruňky 

Silnější mrazy panovaly v noci a ráno přesně před týdnem, ale zatím podle Borovičky nelze říci, do jaké míry poškodily květy. Problematické jsou hlavně meruňky, které už byly loni na jižní Moravě v plném květu, postupně rozkvétají třešně či višně.

Jarní mrazy jsou pro pěstitele čím dál tím větší problém. Kvůli teplejším a kratším zimám posledních let stromy vykvétají dříve. Období pro vpád studeného vzduchu se tím zvětšuje, protože končí okolo poloviny května. Zvlášť na jižní Moravě se tak podle bioklimatologů stává pěstování meruněk či broskví rizikovějším podnikem. Preventivní ochrana proti mrazu je podle ovocnářů ekonomicky nevýhodná.