Nejvíce srážek v noci na dnešek spadlo na Šumavě, ojediněle i přes 70 milimetrů. Na ostatních horách byly úhrny za 24 hodin až 50 milimetrů. Na Šumavě může do čtvrtečního večera spadnout místy až 90 milimetrů srážek, v Krkonoších a v Orlických horách 60 milimetrů. "Hranice sněžení bude ve středu kolem 1200 metrů, ve čtvrtek bude klesat na 900 metrů, večer na severu Čech se objeví sněhové srážky i v nižších polohách," uvedli dnes kolem poledne meteorologové.

Povodňový stupeň ohrožení ve středu brzy ráno přechodně zaznamenaly Labe ve Vestřevi na Trutnovsku a Otava v Rejštejně na Klatovsku. Vltava v Českém Krumlově na něj vystoupala před 18:00. Město rozmístilo kolem řeky asi 1000 pytlů s pískem a připravuje se na možnou povodeň. Radnice předpokládá, že do čtvrtečního rána se situace nezhorší, řekl ČTK starosta Alexandr Nogrády (ANO). Povodí Vltavy bude do čtvrtka pouštět z Lipna 90 metrů krychlových vody za vteřinu, uvedlo město na facebooku.

Kolem 18:00 byla na druhém stupni pohotovosti Vltava ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku, Ohře pod vodní nádrží Skalka v Chebu, Cidlina v Novém Bydžově na Královéhradecku a Orlice v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku. Nejnižší povodňový stupeň bdělosti platil na padesátce dalších míst.

Výstraha před vydatným deštěm platí do čtvrtečního rána:

Pražský magistrát kvůli upouštění vody ve vltavské kaskádě a zvyšující se hladině Vltavy uzavřel náplavky od 16:00 do odvolání. Nadále nejezdí přívozy P1 a P2 přes Vltavu. Zavřena jsou od Vánoc vrata na Čertovce a nově je uzavřený podchod v ulici K Loděnici na Zbraslavi nebo vrata u hotelu Four Seasons. „Apeluji na všechny, aby dodržovali zavedená opatření, i když je možná mohou krátkodobě omezovat,“ uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

V Královéhradeckém kraji dnes hasiči na pěti místech na Trutnovsku a Náchodsku čerpali vodu z objektů. Ve Starých Nechanicích na Hradecku odčerpali vodní lagunu zasahující do silnice. V sedmi případech hasiči vyjížděli k odstranění stromu, který spadl na silnici nebo hrozil pádem. Kvůli podmáčené půdě byl od rána omezený provoz na železniční trati z Liberce na Turnov, konkrétně v úseku mezi krajským městem a Jeřmanicemi. Rychlost projíždění vlaků tam byla omezena maximálně na deset kilometrů v hodině.

V Děčíně zůstává uzavřená silnice do Dolního Žlebu. V pohotovosti zůstává vlak Českých drah, který město zajistilo. Je určen pouze pro mimořádné události a přepravu integrovaného záchranného systému. Město chtělo cestu otevřít dnes, prognózy tomu nicméně zatím neodpovídají.

Jak ráno vypadala situace v jednotlivých krajích? 

V Plzeňském kraji platily ráno druhé povodňové stupně na Křemelné ve Stodůlkách a na Otavě v Rejštejně a v Sušici. Vydra v Modravě měla první stupeň, tedy bdělost. Podle dat pozemních srážkoměrů ČHMÚ spadlo za uplynulých 24 hodin v šumavských Prášilech 76 milimetrů srážek, v Hojsově Stráži téměř 53 milimetrů, v Železné Rudě 51 milimetrů a ve Filipově Huti a na Špičáku přes 40 milimetrů srážek. V Karlovarském kraji platil první povodňový stupeň na přehradě Skalka u Chebu a na Bystřici v Ostrově. V Krušných horách spadlo podle Povodí Ohře za posledních 24 hodin až 38 milimetrů srážek.

Silné deště zasáhly i Královéhradecký kraj. „Došlo k vzestupu průtoků na většině sledovaných profilů. V současnosti se v horních částech toků již vzestup zastavil,“ uvedl vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Hladina Labe mezi svátky nečekaně stoupla. Oživila tak vzpomínky:

Druhý povodňový stupeň byl ráno na Labi ve Vestřevi na Trutnovsku, na Bystřici v Rohoznici na Jičínsku a na Cidlině v Jičíně. První povodňové stupně byly na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří a v Kostelci nad Orlicí, na Zdobnici ve Slatině nad Zdobnicí, na Metuji v Krčíně, Cidlině v Novém Bydžově, Úpě ve Zlíči a na Labi ve Stanovicích a na přehradě Les Království. „Významný rozliv vody mimo koryta toků nepředpokládáme,“ dodal Petr.

Hladina Labe stoupla i v Ústeckém kraji, prvního stupně povodňové aktivity dosáhla v Litoměřicích, Ústí nad Labem, Děčíně a Hřensku. V kraji platí první stupeň i na Bílině v Trmicích a na Flájském potoce v Českém Jiřetíně v Krušných horách. V Děčíně zůstává uzavřená silnice do Dolního Žlebu. V pohotovosti zůstává vlak Českých drah, který město zajistilo. Je určen pouze pro mimořádné události a přepravu integrovaného záchranného systému. Město chtělo cestu otevřít ve středu, prognózy tomu nicméně zatím neodpovídají.

V Libereckém kraji je v důsledku předchozích srážek a tání sněhu bdělost na pěti tocích. První povodňový stupeň zaznamenala Jizera v Železném Brodě na Jablonecku, Kamenice v Plavech na Jablonecku, Libuňka v Sedmihorkách v Českém ráji, Lužická Nisa v Liberci a Ploučnice ve Stráži pod Ralskem a Mimoni na Českolipsku. Kvůli podmáčené půdě je i omezený provoz na železniční trati z Liberce na Turnov, konkrétně v úseku mezi krajským městem a Jeřmanicemi.

„Rychlost tam je snížena na deset kilometrů v hodině,“ řekl ČTK mluvčí Správy železnic (SŽ) Pavel Tesař. Kvůli podmáčené půdě jezdí pomaleji také vlaky na trati mezi Hostinným a Pilníkovem na Trutnovsku.

Obyvatelé obce na Jihlavsku prožili o Vánocích nečekané drama:

Stoupá rovněž hladina Vltavy na jihu Čech, v Českém Krumlově se vrátila na druhý stupeň povodňové aktivity. První stupeň pak ráno platil na řece také v Lenoře na Prachaticku, Vyšším Brodě a Zátoni na Českokrumlovsku.

Na Vysočině vystoupala na první povodňový stupeň Sázava v obci Sázava a Svratka v Dalečíně a Borovnici. V Olomouckém kraji platí druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost, v Hoštejně na Šumpersku. Rozvodnila se tam řeka Březná, největší přítok Moravské Sázavy. Ve Zlínském kraji je bdělost na dvou tocích, drží ji Bystřička nad stejnojmennou přehradou na Vsetínsku a také Dřevnice nad nádrží v Kašavě na Zlínsku.

Hladiny řek stoupaly i o Vánocích 

Kvůli dešťům a výraznému oteplení, které způsobilo tání sněhu, stoupaly hladiny toků v Česku už před Štědrým dnem, o svátcích hlásilo některý z povodňových stupňů kolem 170 míst. Dolní Labe se po svátečním rozvodnění do normálu dosud nevrátilo a hladina třeba v Děčíně nebo Ústí nad Labem už znovu začala stoupat.