Indický kulečník je zajímavá verze kulečníku, kde se místo tága používají vlastní ruce a místo koulí se na dřevěné čtvercové desce cvrnkají žetony. Při hře se používají dřevěné kameny, které mají tmavou a světlou barvu a hráči se je snaží dostat pomocí takzvaného strikeru do kapes umístěných v rozích desky. Hraje se na body a jedna hra může trvat 15 minut nebo také hodinu.

„To, že nám bylo svěřeno uspořádání mistrovství Evropy a že můžeme přivítat v České republice zástupce tolika evropských zemí, je pro nás velká čest," uvedl Tomáš Chmelař, prezident České carromové asociace.

Nejlepší evropští hráči ve třech dnech soutěží ve třech kategoriích – mistr Evropy vzejde v jednotlivcích, ve dvojicích a také v týmové soutěži. Finále dvojic je naplánováno na dnes večer a celý turnaj uzavře v neděli finále jednotlivců. „Hráči jsou lepší a lepší, nebude to jednoduché, ale je to výzva," řekl obhájce loňského triumfu Mehedi Hassan ze Švédska.

Hra, která patří téměř do každé indické rodiny, je určena pro všechny generace, bez rozdílu věku. Za posledních sto let se carrom rozšířil po celém indickém subkontinentu a už 50 let si získává čím dál tím větší oblibu v Evropě a Americe díky imigrantům z Indie, Pákistánu, Bangladéše a Srí Lanky a také díky cestovatelům, kteří si tuto hru zamilovali na cestách. V Indii jsou hráči, kteří se hře věnují profesionálně a carrom je tam i předmětem hazardu.

V Česku se carromu několik desítek hráčů věnuje od roku 2006. Počátkem roku 2010 byla založena Česká carromová asociace (CCA), která sdružuje hráče carromu v ČR a zároveň se snaží hru popularizovat. Více informací se nachází na www.carrom.cz.