„Naše zařízení pro uprchlíky nebyla na tento zvýšený počet uchazečů připravena, a proto jsme museli navýšit kapacity jak v Zastávce u Brna tak v Bělé pod Bezdězem," uvedl Nováček. Původní kapacita 270 osob byla naplněna a bylo nutné ji o stovku míst doplnit, aby do nich mohli být soustředěni ti, které čeští policisté v zemi objeví.

Kosovské Albánce, kteří míří přes Maďarsko i ostatní země střední Evropy do Německa, vyhání ze země chudoba a mizivá naděje na zlepšení situace. Na Západ cestují legálně přes Srbsko, které neuznává nezávislost Kosova – vyhlášenou jednostranně v roce 2008 – a nadále tuto oblast považuje za svou součást.

Ilegálně pak ale běženci překračují maďarské hranice. Tam často podle Nováčka požádají o azyl, ale pokračují dál bez toho, aby čekali na výsledek. Žádostí bylo v Maďarsku zaregistrováno na 14.000, jde však zřejmě jen o část celkového počtu lidí v pohybu.

Omezená kapacita Maďarska

Prištinský deník Koha Ditore v únoru napsal, že úprk z Kosova dosahuje měsíčně hranice 20.000 lidí. I pokud nejde o přesný údaj, je trend podle pozorovatelů znepokojivý, neboť Kosovo má jen 1.8 milionu obyvatel.

Pokud jsou migranti zadrženi v ČR, měli by být vráceni do Maďarska. „Nicméně ta množství byla tak vysoká, že Maďarsko prostě nestíhalo, jeho kapacita byla omezená," vysvětlil Nováček.

Ministři vnitra dnes v Bruselu ale diskutovali také o migraci v širším pohledu. Především jižní země EU jsou stále více znepokojeny vysokým počtem lidí, kteří se do unie snaží dostat na lodích přes Středozemní moře. Letos při tom podle údajů nevládní organizace Amnesty International zahynulo už na 450 lidí. Země z východu EU zase začínají upozorňovat na možnost uprchlické vlny z Ukrajiny.

Podle údajů Evropské komise se loni do EU nestandardním způsobem dostalo asi 278.000 lidí, což proti roku předcházejícímu znamená nárůst o 159 procent

Lotyšsko se jako předsednická země unie snaží přesvědčit členské země, které si změny příliš nepřejí, o potřebě posílení kapacit agentury Frontex, zabývající se ostrahou vnějších hranic. Rihards Kozlovskis, lotyšský ministr vnitra, dnes připomněl, že příspěvky zemí by měly být vyšší než dříve. „Migrační tlaky se nesnižují, naopak rostou. Je to velká výzva," míní.

Stejně jako Kozlovskis dnes také náměstek Nováček připomněl potřebu bojovat se sítěmi „pašeráků lidí", kteří na snaze migrantů dostat se do Evropy často vydělávají.