"Dlouhodobě pomáháme v místě problémů, které jsou zdrojem migrace do Evropy. Děláme přesně to, co deklarujeme našim evropským partnerům. To je ta pomoc, která má smysl," uvedl Hamáček v tiskové zprávě. Do dneška vláda poslala v programu Pomoc na místě tento rok sto milionů korun.

Andrej Babiš, Peter Pellegrini
Frontex je zbytečný, shodli se Babiš s Pellegrinim. Ocenili i skvělou spolupráci

Irácké republice Česko daruje deset milionů korun na stabilizaci a obnovu infrastruktury osvobozených území. Peníze by měly být použity na obnovu zdravotnické infrastruktury v západoirácké provincii Anbár, kde se donedávna nacházely poslední bašty radikálů z teroristické organizace Islámský stát.

Obydlí pro rodiny navrátilců

Prostřednictvím Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) chce ministerstvo vnitra podpořit také projekt podpory uprchlíků v západoafrickém Mali. Finanční podpora bude směřovat na zajištění stability a ekonomické soběstačnosti uprchlíků a mírového soužití mezi navrátilci a místními komunitami.

"Konkrétně v rámci projektu bude například vystavěno 300 obydlí pro 300 rodin navrátilců, obnoveny vodní zdroje, obnovena místní zdravotnická a vzdělávací zařízení, zajištěno poradenství směrem k získání státního občanství pro 2000 uprchlíků z Mauritánie a bude poskytnuta podpora při návratu cca 60 tisíc uprchlíků do Mali," uvádí podklady pro jednání vlády. Projekt podle vnitra pomůže předcházet migraci do Evropy.

V odlehlých regionech Mali působí radikální skupiny, které se hlásí k Islámskému státu. Obyvatelstvo ale sužuje také násilí mezi různými kmeny.

Podpora nigerských žen 

Poslední dva dary poputují prostřednictvím organizace Care International do Nigeru a Čadu. Do Nigeru má jít deset milionů korun, které podpoří 1600 nigerských žen. Budou proškoleny v udržitelných zemědělských postupech, budou jim zakoupena zemědělská zvířata a plodiny s cílem zajistit jejich soběstačnost v oblasti postižené opakovanými suchy.

Migranti opět pronikli do španělské Ceuty.
Počty nelegálních migrantů do EU klesly o 40 procent. Problémy má Španělsko

Do Čadu chce dát vnitro pět milionů korun na zlepšení ekonomické situace a obživu obětí islamistické teroristické skupiny Boko Haram. Cílem je, aby lidé odtud neodcházeli.

Doposud byly letos vládou odsouhlaseny čtyři peněžní dary České republiky do zahraničí. Na pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku bylo určeno 40 milionů korun, deset milionů pro syrské uprchlíky na Blízkém východě a 25 milionů pro Makedonii. Zbylých 25 milionů bylo určeno pro Bosnu a Hercegovinu na posilování ochrany hranic a zvládání migrační situace v zemi.

Peníze mají pomáhat přímo v místech zdrojových a tranzitních zemí migrace, prioritními oblastmi pomoci zůstává Blízký východ, Balkán a severoafrický region Sahel. Celkový rozpočet programu Pomoc na místě na letošní rok je 150 milionů korun. Pomoc jde buď přímo, nebo prostřednictvím vlád států EU či mezinárodních organizací.

Volební štáb ANO při volbách do zastupitelstev obcí a senátu 6. října v Praze. Andrej Babiš a Petr Stuchlík
Politici jednají o složení radnic velkých měst. ANO drží trumfy