Opírají se o výsledky referenda ze začátku října, v němž se pro odtržení od Madridu vyslovila většina obyvatel autonomní oblasti. Podle české diplomacie je postup Katalánska v rozporu se španělskou ústavou, a nelze mu proto přikládat mezinárodněprávní účinky.

"Vyhlášení katalánské nezávislosti, jakož i předchozího referenda, je v jasném rozporu s platnou španělskou ústavou," uvedlo MZV v prohlášení. "ČR z tohoto důvodu nemůže vyhlášení nezávislosti tzv. Katalánské republiky přikládat žádné mezinárodněprávní účinky, a Katalánsko proto i nadále považuje za integrální součást Španělského království," pokračuje stanovisko.

Katalánsko vyhlásilo nezávislost: oslavy v ulicích
Krize ve Španělsku. Katalánsko vyhlásilo nezávislost, čeká ho omezení autonomie

Krátce po hlasování v katalánském parlamentu španělský Senát schválil dočasné omezení autonomie Katalánska. O zavádění konkrétních opatření v nejbližší době rozhodne španělská vláda, která se sejde dnes večer.

Česká diplomacie v prohlášení podpořila řešení sporu dialogem mezi oběma stranami. "Česká republika je přesvědčena, že vnitropolitickou situaci ve Španělsku lze řešit pouze právními kroky a dialogem v rámci španělského ústavního systému," píše MZV.

Zranění po útoku v Sýrii
Viník dubnového útoku sarinem v Chán Šajchúnu? Syrská vláda, mají jasno experti

Katalánsko směřovalo k vyhlášení nezávislosti od počátku měsíce, kdy se i přes odpor centrální vlády konalo referendum, v němž se většina hlasujících vyslovila pro odtržení od Španělska, účast však činila jen 43 procent. Madrid se od počátku staví proti odloučení Katalánska.