Po mnohaměsíčních diskusích doma i v cizině totiž konečně ukáže, nakolik nás zasáhne krize či zda jsme schopni vládnout EU. Co nás tedy čeká? Slovy ekonomů to není zrovna příjemné: o práci má přijít až 80 tisíc lidí a ekonomika má růst možná jen o půl procenta.

Vláda sice přilepšila státním úředníkům na platech o 2,7 miliardy a důchody se plošně zvednou o tři sta třicet korun, na druhou stranu ale zdraží elektřina od 10 do 16 procent a také vodné a stočné o sedm procent.

Naši politici navíc budou první půlrok hasit krizi nejen u nás, ale v celé Evropě. „Rádi bychom prosazovali reformy i v rámci EU, ale je otázka, zda k tomu najde Evropská komise odvahu před červnovými volbami do parlamentu,“ říká vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

Jak se s krizí popere zbytek světa bude do velké míry závislé na USA. Do jejich čela se 20. ledna postaví Barack Obama. Zhruba o dva měsíce později by se pak jeho letecký speciál mohl snést na ruzyňské letiště. V rámci našeho předsednictví EU by totiž nový prezident měl zavítat i do Prahy.

#flash|https://g.denik.cz/1/e9/rok2009.swf|550|415|rok2009#

LEDEN

Česko
Plošně se zvýší důchody o zhruba 330 korun. Zaměstnanci nebudou v prvních třech dnech nemoci dostávat nemocenskou.
Odvody na sociálním pojištění se sníží o 1,5 procenta. Elektřina zdraží o 10 až 16 procent.

Česká vlajka vlaje nad Bruselem. Česko převezme od Francie předsednictví Evropské unie. Půlroční mise skončí 30. června, kdy se vlády nad unií ujme Švédsko.

Ekonomika
Po 20. lednu by mohly začít stávkovat dopravní odbory. Pokud vláda neustoupí od záměru zdanit režijní jízdenky či stravenky, měly by se na neomezenou dobu zastavit vlaky, autobusy a možná také část letadel.

Zahraničí
Na Slovensku nastupuje euro. Dvě oslavy tak má Slovensko hned v první lednový den. Vedle šestnáctého výročí samostatného státu to bude hlavně loučení se slovenskou korunou.
Barack Obama složí 20. ledna prezidentskou přísahu a alespoň na příští čtyři roky se stane prvním mužem Spojených států.

Kultura
V Utahu ve městě Park City se bude konat největší festival nezávislého filmu v USA – Sundance Film Festival (15. – 21. 1. ).

Sport
Vrcholí Tour de Ski. Obhájí Bauer na vrcholu sjezdovky Alpe di Cermis slavné vítězství a žlutý trikot?

ÚNOR

Česko
Hned 1. února začne schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, na které se bude rozhodovat o ratifikaci Lisabonské smlouvy.

Zahraničí
Izrael čekají mimořádné parlamentní volby, které by měly ukončit vleklou vnitropolitickou krizi v zemi. Ta nastala poté, co se předsedkyni nejsilnější vládní strany Cipi Livniové nepodařilo sestavit novou koalici.

Kultura
V Los Angeles budou už pojednaosmdesáté uděleny nejprestižnější filmové ceny světa – Oscary (22. 2.).

Sport
V Liberci začne mistrovství světa v klasickém lyžování. Dvě miliardy ze státních peněz a žádná přízeň fandů. Dokáže je ještě získat šéfka Kateřina Neumannová?

BŘEZEN

Česko
ČSSD zahájí 20. 3. volební sjezd, na kterém delegáti zvolí nového předsedu. Favoritem je Jiří Paroubek.

Ekonomika

Poslední březen je posledním dnem pro podání daňového přiznání za rok 2008.

Zahraničí

Slováci si zvolí v přímé volbě nového prezidenta. Favoritem sice je současná hlava státu Ivan Gašparovič, ale v průzkumech posílila kandidátka opozice, socioložka a bývalá ministryně Iveta Radičová.

Kultura
Koná se Febiofest, nejdelší filmový festival v ČR (26. 3. – 30. 4).

DUBEN

Česko
Od 1. dubna se začnou vydávat nové cestovní pasy, které budou obsahovat otisky prstů.

Ekonomika
Do oběhu se dostane vylepšená bankovka o hodnotě pět set korun.

Zahraničí
Albánie a Chorvatsko se chystají na vstup do NATO. Do dubna ale musí vyslovit souhlas s jejich vstupemvšech 26 členských zemí.

Kultura
Začíná (12. 5.) mezinárodní hudební festival Pražské jaro (potrvá do 3. 6.)

KVĚTEN

Česko
Lidovci chtějí donutit vládu, aby stanovila datum přijetí eura v ČR. Nejvíc se hovoří o roku 2014.

Zahraničí
Dánsko a Norsko otevřou od 1. 5. svůj pracovní trh pro nové členské země EU, včetně Česka.

ČERVEN

Česko
V 27 zemích EU začnou lidé 4. 4. volit do Evropského parlamentu. V ČR opozice naznačuje, že by ve stejný čas chtěla vyvolat také předčasné volby do sněmovny.

Ekonomika
Měly by být známy první souhrnné údaje o dopadech globální krize na českou ekonomiku. Očekává se propuštění až 80 tisíc lidí.

Kultura
Koná se už tradiční Festival spisovatelů, který do Prahy zve zajímavé a proslulé autory z různých koutů světa (7. – 11. 6.).

Sport
Wimbledon. Navzdory všem turnajům mistrů po světě tenisová aristokracie získává stále nejprestižnější tituly v Londýně (22. 6. – 5. 7.).

ČERVENEC

Česko
Pokud na jaře sněmovna schválí novelu silničního zákona, řidiči by mohli začít používat kromě papírových dálničních známek přenosné elektronické viněty.

Zahraničí
22. července nastane úplné zatmění Slunce, nejdelší v 21. století, které bude trvat téměř sedm minut. Viditelné bude z úzkého pásu země od severní Indie přes centrální Čínu až k tichomořskému souostroví Kiribati. Délku jeho trvání překoná až zatměnív červnu roku 2132.

Kultura
V Karlových Varech začíná 44. ročník nejprestižnější a největší tuzemské filmové přehlídky – mezinárodní filmový festival.

SRPEN

Ekonomika
S tímto měsícem končí možnost si vyměnit již zaniklé padesátihakéře v komerčních bankách.

Sport
Mistrovství světa v atletice v Berlíně. Barbora Špotáková chce pokračovat ve vítězné vlně (15. – 23. 8.).

ZÁŘÍ

Česko
Lidovci se sejdou na volebním sjezdu, měli by zvolit nové vedení strany.

Zahraničí
O osudu reformní Lisabonské smlouvy definitivně rozhodnou na podzim Irové v druhém referendu. Dublinská vláda jde tentokrát do boje se zárukami, které zohledňují největší irské obavy.

ŘÍJEN

Ekonomika
MMF a Světová banka se sejdou na zasedání v Istanbulu.

Kultura
Ve Stockholmu bude udělena Nobelova cena za literaturu.

Sport
Velká pardubická. Už 119. díl věčného eposu o koních a lidech.

LISTOPAD

Česko
„Ostravská“ dálnice D47 bude konečně propojena s dálniční sítí celé republiky.

Zahraničí
V dánské Kodani se státníci z celého světa pokusí domluvit na nové úmluvě o omezení emisí skleníkových plynů.

Sport
Grand Prix Abú Zabí. V arabském emirátu poprvé korunují mistra světa F 1.

PROSINEC

Česko
Po vzoru velkých evropských měst začne hlavní město Praha vybírat mýtné za vjezd do svého centra.

Zahraničí
Ve Finsku vyrobená superobří výletní loď Oasis of Seas poprvé vypluje do vln světových moří.