On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

"Nakažený bude požádán, aby dal informovaný souhlas. Pak se vyjede jeho stopa, která bude založená na monitorování jeho mobilního operátora za posledních pět dní plus platby kartou," popsal Prymula. Po pohovoru s hygienikem se pak udělá kvalifikovaný odhad rizikových osob. "Ty budou okamžitě osloveny, bude u nich provedená karanténa a budou za nimi vyslány odběrové týmy, do jejichž transportu se zapojí i armáda, nebo vlastním vozidlem dojedou do odběrového místa," uvedl.

Cestující v metru na Rajské zahradě
Česko hlásí třetí úmrtí na koronavirus. Uzdravilo se již deset lidí

U všech lidí se kvůli absenci příznaků podle něj nemusí podařit nákazu zachytit. "Bude tu třeba deset nebo dvacet procent osob, které nezachytíme, ale my potřebujeme chytit těch 80 procent," sdělil Prymula.

Premiér Andrej Babiš podle něj rozhodl, že významně se zapojí armáda a bude mít řadu pravomocí. "Bude koordinovat činnost krajských hygienických stanic tak, abychom byli schopni získat výsledky. Bude zabezpečovat transporty některých odběrových týmů, bude schopná dodat specializovaná vozidla a vozidla použitá na dopravu personálu," doplnil.

21.3.2020 - srovnání místa před a po zákazu pohybu bez zakrytých úst a nosu - suvenýry Macocha
Živnostníci se víc než koronaviru bojí infarktu: nová opatření vlády nestačí

Spolu s novým systém inteligentní karantény také podle Prymuly mohou přijít postihy za její porušování: "Až bude spuštěn, budou postihy přísnější, bude skutečně možno člověka vytrasovat a policie bude dodržování postihovat," řekl. Dřívější data ukázala, že platební karty 46 procent lidí, kteří měli nařízenou karanténu, byly v jejím průběhu použity. Prymula ale doufá, že je třeba půjčili v rodině, aby jim došli nakoupit.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník