SLEDUJTE S DENÍKEM AKTUÁLNÍ DĚNÍ V REGIONECH

Na většině pracovišť ale lidé stávku nepocítili, tamní zaměstnanci se k protestu připojili jen symbolicky. Například v Chebu vyšly tři stovky lidí vyjádřit svůj nesouhlas už i do ulic. Po poledni se stávkující sešli, nebo se setkali v odpoledních hodnách na náměstích 21 českých a moravských měst.

Podle odborářů se v celé zemi stávky aktivně zúčastní 123 tisíc lidí, podobný počet zaměstnanců stávku podpoří. Ve veřejné sféře pracuje asi 650 tisíc lidí. Prezident Václav Klaus si ale myslí, že odboráři chtějí stávkou odčinit jen to, že neprotestovali, když se problém veřejných financí rozbíhal. Zadlužení státu se podle něj mělo řešit už dávno a na jeho vyřešení je třeba hlubších reforem, a ne jen částečných škrtů.

Jako první se do stávky zapojili pracovníci desítek zdravotních zařízení, řada z nich ve středu pracuje ve víkendovém režimu. Akutních pacientů se tedy akce nedotkne. Pouze tam na středu neobjednávali pacienty a neplánovali operace. Následně se připojily školy, úřady, ale protest bude také v kulturních zařízeních.

V Moravskoslezském kraji se k protestu podle odhadů odborů připojilo až 12 tisíc lidí, zhruba polovina jich je ze školství. Ke stávce se přihlásilo 295 školských zařízení, z toho 192 je zcela uzavřených. Stávkuje se i na soudech, katastrálních úřadech, správách sociálního zabezpečí a zcela uzavřeny zůstaly i některé městské úřady.

V Praze začala po poledni stávka na Palackého náměstí, kde se sešlo několik stovek lidí. Uzavřeno zůstalo několik školních jídelen hlavního města.Na demonstraci vedle vlaječek Národního divadla, kterými se vybavili zaměstnanci zlaté kapličky, byly vidět také odkazy na organizace Mladí sociální demokraté či Iniciativa Ne základnám.

V krajích stávkuje více lidí než v metropoli. Ve středních Čechách se už zapojilo 31 škol, tedy 450 zaměstnanců. Další pedagogičtí pracovníci protest podporují. Do práce nepřišlo ani 2000 úředníků. Naopak nemocnice by měly fungovat bez omezení.

V Pardubickém kraji zůstalo uzavřeno kolem 50 škol a školských zařízení. Další školy omezily svůj provoz, neboť jsou mimo provoz jejich školní jídelny. Pro veřejnost je uzavřen i Městský úřad v Chrudimi a připojila se část soudních zaměstnanců.

V Karlovarském kraji stávka zasáhla asi nejvýrazněji Cheb. Zůstaly tam uzavřeny všechny mateřské školy, vařit se nebude ani v jídelnách základních škol. Na radnici v Chebu se do stávky přihlásilo 170 pracovníků z celkových 206. Naopak Karlovarská krajská nemocnice provoz nijak neomezila. Jídelny základních škol byly uzavřeny i na některých školách v Sokolově.

V Ústeckém kraji se připojily hlavně školy a úřady. V Litoměřicích a Žatci neotevřel katastrální úřad, v Děčíně stávkovali pracovníci úřadu práce. Většina dalších úřadů a škol se k protestu připojila jen částečně nebo symbolicky.

Také v Libereckém kraji je stávka hlavně symbolická. Zavřeno bylo jen několik škol a mateřinek. Omezený byl provoz pobočky krajského soudu, kde museli soudci kvůli stávce zapisovatelek a soudních úředníků zrušit projednávání trestních kauz. Obdobně symbolicky stávkovali i v Královéhradeckém kraji, kde zůstala zavřená snad jen Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové a některé školní jídelny.

Podobné je to i na jihu Čech, kde většina lidí protestovala symbolicky. Zavřeno bylo šest z deseti katastrálních úřadů a několik základních a mateřských škol a školních jídelen.

Na Vysočině stávka zastavila provoz ve čtyřech školských zařízeních a na katastrálních úřadech v Jihlavě a Havlíčkově Brodě. Účast ve stávce ohlásilo i necelých pět procent ze 420 zaměstnanců krajského úřadu. Kolem 30 školských zařízení z celkem 523 v kraji Vysočina mělo omezený provoz, 370 pracovníků nepřišlo do práce.

Na jižní Moravě bylo kvůli stávce zavřeno 59 škol. Dalších 77 školských zařízení fungovalo jen omezeně. Zavřené byly i katastrální úřady.

V Olomouckém kraji se připojili zaměstnanci škol, zdravotníci i pracovníci krajského soudu. Přímo se do ní zapojilo 13 školských zařízení. Deset pracovalo v omezeném provozu, tři byly zavřená úplně.

Ve Zlínském kraji zůstala zavřená čtyři školská zařízení na Uherskohradišťsku. V dalších 41 organizacích školákům nenavařilo a neuklidilo. U Obuvnického muzea ve Zlíně se nakonec sešlo přibližně dvě stě padesát demonstrantů. Mezi nimi zdravotníci, pracovníci sociální sféry, školství i úředníci. S protestní akcí začali oficiálně 12.05 hodin pískáním a troubením.

Klaus: Odboráři stávkou ukazují, že nechápou problém zadlužení

Odboráři chtějí podle prezidenta Václava Klause dnešní stávkou odčinit to, že neprotestovali, když se problém veřejných financí rozbíhal. Zadlužení státu se mělo řešit již dávno a na jeho vyřešení je třeba hlubších reforem, a ne jen částečných škrtů, uvedl na dnešní diskusní snídani byznysmenů s politiky organizované týdeníkem Euro prezident Václav Klaus.

"Odborářští bossové nechápou, o co u nás jde. Chtějí odčinit to, že neprotestovali, když se problém našich veřejných financí na počátku tohoto desetiletí začal rozbíhat," uvedl Klaus.

Důvodem dnešní stávky zaměstnanců ve státní a veřejné správě je plán vlády na desetiprocentní snížení objemu mezd i způsob, jakým se mají mzdy snížit. Podle odborů se jí zúčastní okolo 100.000 zaměstnanců, dalších 100.000 prý stávku podpoří jiným způsobem.

Připravované reformy by podle prezidenta neměly být jen parciálními zásahy, změnami parametrů současného systému. "Reformy především vyžadují obecnější diskusi o velikosti státu a o jeho roli ve společnosti. Bez vyřešení této otázky nemá cenu se bavit například o jednom parametru důchodové reformy," uvedl.

I když vláda podle Klause přijala letos řadu úsporných opatření, i v roce 2011 půjde o rozpočet s výrazných schodkem. Dodal, že od opozice nelze očekávat, že by s tím měla souhlasit. "Ale zodpovědná opozice by měla provádění škrtů právě nyní přiznat a soustředit se na to, jaké škrty by měly být prováděny," uvedl. Rozpočet na rok 2012 bude muset být podle něj daleko ambicióznější.

Za současnými problémy ekonomiky podle Klause stojí i vytváření "sociálního a zeleného státu" na počátku této dekády.

ČTK a redakce