Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Námraza ochromila dopravu v ČR, někde nejedou vlaky ani tramvaje

ČR /FOTOGALERIE/- Situaci v České republice, kterou ochromila námraza, jsme sledovali celý den on-line.

2.12.2014 39 AKTUALIZOVÁNO 2.12.2014
SDÍLEJ:

Námraza na hlavním nádraží v Olomouci.Foto: Deník/Kopáč Jiří

21:00 - Pro dnešek se s vámi loučíme, budeme se těšit nashledanou u zítřejšího on-line přenosu. Hezký a klidný večer.

20:51 - „Máme tady takové slabé sněžení, oblačnost by se však měla protrhávat. V terénu jsou všechny sypače, takže sypeme, plužíme, odklízíme. Není to však tak závažné jako dřívější ledovka," řekl před 20:00 dispečer kroměřížské správy a údržby silnic. Přes den již byly průjezdné silnice ze Zdounek na Bunč a u Sulimova, které musely být kvůli náledí uzavřeny. Večer však silničáři varovali před možnou námrazou na D1 u Kroměříže ve směru na Brno. Silnice jsou v okrese sjízdné s opatrností, na hlavních tazích leží rozbředlý sníh po chemickém ošetření. Na silnici nižších tříd je ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

20:30 - Pokud by nynější počasí pokračovalo v dalších dnech, zvláštní péče by se podle Českého zahrádkářského svazu měla věnovat i stromům. Větve pokryté ledovou vrstvou by se měly opatrně podepřít, námrazu ale nesklepávat. „Pokud se přesto větev zláme, je třeba ji odříznout na větevní kroužek nebo k nejbližšímu rozvětvení, ránu zahladit ostrou žabkou a zamazat štěpařským voskem," uvedla Zdeňka Jankovičová ze svazu. Na námrazu jsou citlivé neopadavé, většinou okrasné dřeviny.

20:20 - Ledovka a mrznoucí déšť ohrožuje drobné ptáky, kterým brání, aby se dostali k potravě. Největší problémy s překonáním ledové vrstvy mají podle ředitele České společnosti ornitologické Zdeňka Vermouzka ti nejmenší ptáci, tedy sýkory, králíčci, brhlíci, strnadi a mlynaříci, kteří také v chladném počasí ztrácejí nejvíce energie. Lidé by proto měli začít s přikrmováním v krmítkách nebo parapetech. Více čtěte ZDE.

20:05 - Ledovka se bude při mrznoucím dešti tvořit na většině území České republiky až do středečních 18:00. Poté by se mělo oteplit a led by měl tát. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) tak dnes o den prodloužil své předchozí varování před ledovkou. Už dnes přitom ledovka ochromila dopravu a způsobila výpadky elektrické energie na řadě míst Česka. Nová výstraha upozorňující na nízký stupeň nebezpečí ledovky platí pro všechny kraje ČR s výjimkou Ústeckého a Libereckého kraje, kde bude jen ojediněle.

Ledovka, sníh a námraza v Prostějově 19:58 - V Olomouckém kraji byl kalamitní stav vyhlášený na silnicích Přerovska a Prostějovska prodloužen do středečního rána. Naopak energetici dnes k 18:00 odvolali kalamitní stav na Přerovsku, který způsobila námraza na elektrickém vedení. Problémy zůstávají na železnici i s MHD. Situace na silnicích se však již zlepšila, tři úseky ale zůstávají kvůli námrazám na stromech i nadále uzavřené. Hasiči mají v kraji od pondělka za sebou rekordních více než 300 výjezdů.

19:37 - V Praze dnes ledovka zastavila veškerý tramvajový provoz. Řada souprav kvůli námraze na trolejích zůstala stát v ulicích už v pondělí večer. Náhradní dopravu zajišťují autobusy. První soupravy se ve zkušebním provozu znovu rozjely dnes v 15:00 na lince číslo 9, ta nyní jezdí mezi vozovnou Motol a zastávkou Spojovací. Obnovena byla po 17:30 také linka číslo 18. Později začaly jezdit tramvaje také na linkách 3, 12 a 20. Tyto linky budou jezdit non stop celou noc, aby tramvajové troleje opět nenamrzaly, řekla po jednání krizového štábu primátorka Adriana Krnáčová.

19:14 - Pracovníkům společnosti E.ON se dnes podařilo vyřešit většinu poruch na vedení vysokého napětí v Jihomoravském kraji, které měly za následek výpadek elektrického proudu ve stovkách domácností. ČTK to řekla mluvčí společnosti Božena Herodesová. Podle ní komplikace způsobené námrazou přetrvávají pouze na pár místech na Brněnsku. Na některých místech byla na metru vodiče i čtyřkilová vrstva ledu.

19:00 - Kolabující doprava v Česku měla následky také pro Polsko. Zpravodajská stanice TVN24 uvedla, že mezinárodní spoje mířící do Varšavy přes Česko nejezdí, což byl případ vlaku Fryderyk Chopin z Vídně, který se v pondělí po hodinách čekání musel z Břeclavi vrátit do rakouské metropole. Polské železnice uvedly, že stejnojmenný spoj jedoucí v opačném směru, tedy z Varšavy do Vídně, potkal podobný osud, neboť dojel jen do Bohumína.

18:44 - Z důvodu prodloužení výstrahy ČHMU a vydání nové výstrahy Slovenského hydrometeorologického ústavu České dráhy upozorňují, že bude z 2. na 3. prosince 2014 zastavena dálková večerní a noční doprava mezi Českou republikou a Slovenskem. Nepojedou také žádné autovlaky. Více čtěte ZDE.

18:40 - V Praze dnes ledovka zastavila veškerý tramvajový provoz. Řada souprav zůstala kvůli námraze na trolejích v ulicích už v pondělí večer. Náhradní dopravu zajišťuje stovka zhruba autobusů. První soupravy se ve zkušebním provozu rozjely dnes v 15:00 na lince číslo 9, ta nyní jezdí mezi vozovnou Motol a zastávkou Spojovací. Obnovena byla po 17:30 také linka číslo 18. Provoz metra bude mimořádně prodloužen do 01:30. Na dotaz ČTK to vpodvečer řekla mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Kvůli komplikacím v dopravě se už dvakrát sešel krizový štáb magistrátu. Další jednání začalo v 18:00. Ještě dopoledne zůstávala v ulicích stát asi stovka tramvají. Dopravní podnik je v průběhu dne postupně odtahoval do vozoven, kolik jich zůstalo v ulicích do dnešního večera, DPP nedokázal říct. Technici celý den sundávají z trolejí námrazu mechanicky.

Ilustrační foto18:39 - Mluvčí E.ON Vladimír Vácha uvedl, že době „kulminace" nedostávalo elektřinu od firmy až 10.000 domácností. Podle něj by se mělo podařit opravit většinu poruch do dnešního večera. „Meteorologická situace ale není vůbec příznivá, takže se nedá vyloučit, že bude docházet i během dnešního večera a noci k dalším výpadkům v důsledku nových poruch v místech, na kterých to třeba ještě nebylo," upozornil. Uvedl, že E.ON odstraňoval námrazu z vedení už od pátku. „Situace vykulminovala včera odpoledne, kdy jsme měli na v některých místech na našich vodičích až čtyři kilogramy námrazy na jednom metru," dodal. Mezi nejpostiženější regiony podle něj patřilo Třebíčsko, jih Jižní Moravy a západ Zlínského kraje.

18:20 - Energetické společnosti ČEZ zbývá opravit zhruba pětina poruch vedení, které vznikly v důsledku dnešního počasí. ČTK to řekla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová s tím, že trvá kalamitní stav, který ČEZ ráno vyhlásil v okresech Chrudim, Svitavy a Přerov. Velké problémy nadále hlásí doprava, nefungují například některé mýtné brány. Na tuzemských dálnicích a silnicích také kvůli počasí zůstaly stát desítky až stovky kamionů.

18:06 - Dopravu ve středních Čechách dnes celý den komplikují ledovka a sníh. Kritická situace přetrvává na železnici, kde je kvůli námraze provoz stále výrazně omezen. Potíže na tratích budou ještě v noci a ve středu dopoledne, zejména v ranní špičce. Některé spoje jsou zrušené, některé se slučují. Stále platí doporučení, že by lidé měli cestu odložit nebo zvolit jinou formu dopravy, řekla ČTK mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Mezi Českou republikou a Slovenskem bude v noci zastavena dálková večerní a noční doprava. Ve středu dopoledne by se měla obnovit.

18:05 - Podle mluvčího správy železnic Jakuba Ptačinského je situace kvůli ledovce nejhorší za posledních 30 let. Zatímco na jiné meteorologické jevy je možné se dopředu připravit a následně jejich následky odstranit, u ledovky je obojí výrazně komplikovanější. V terénu je na tisíc elektrikářů a trolejářů, kteří se snaží troleje na poškozených tratích zbavit námrazy.

18:04 - Někteří operátoři v souvislosti s rozmary počasí zaznamenali zvýšený provoz. Například Vodafone měl v pondělí večer nárůst objemu volání mezi 12 a 17 procenty a v noci, kdy se běžně telefonuje málo, byl nárůst o 70 procent, u SMS až 60 procent. „Ráno kolem osmé hodiny jsme byli 17 procent nad normálem a postupně se situace zklidňuje a nárůst už je pouze pět procent," uvedla mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová.

17:54 - Podle analýzy PwC nejsou mnohé firmy na na krizové události, jako je ledovka, dobře připraveny. Pouze pětina podniků disponuje adekvátně zpracovaným krizovým plánem, který by umožnil efektivně reagovat na obdobné kalamity. „Bohužel i u velkých společností se v naší praxi setkáváme s tím, že bezpečnost zaměstnanců během kalamitních situací nestojí na prvním místě. Velkou slabinou je i komunikace, jak v takových případech postupovat," uvedl partner v oddělení Řízení rizik společnosti PwC Tomáš Kuča.

Ilustrační foto.17:53 - Stavební firmy kalamita neovlivnila. Většina venkovních prací je totiž v prosinci kvůli zimě dávno přerušená, dělají se jen takové věci, kterým teploty kolem mrazu nevadí, řekli ČTK zástupci největších stavebních společností. Podle mluvčího jihlavského holdingu PSJ Miroslava Fukse by stavební zakázky ohrozily teprve výrazně vyšší mrazy s teplotami hluboko pod minus 20 stupňů Celsia. Mírné problémy přiznal Metrostav. „Měli jsme starosti s některými jeřáby, na jejichž lanovnicích byla námraza. Během malé chvíle jsme však led obouchali a jeřáby se nám podařilo rozeběhnout," řekl mluvčí Metrostavu František Polák.

17:42 - Ledovka a sníh zatím většině výrobních a stavebních firem větší komplikace nezpůsobily. Výjimkou z velkých firem ale byla automobilka Hyundai v Nošovicích, kde se na čas výroba zastavila. Podle Svazu průmyslu a dopravy se v noci na dnešek zpozdilo pět až sedm procent dodávek potravin. Vyplývá to z ankety ČTK mezi podniky.

17:24 - Tramvaje stojí v kolonách v ulicích, trolejbusy vůbec nejedou. Řidiči jsou takřka uvěznění ve vozech, které nemůžou opustit. Pondělní dopravní kalamita těžce zasáhla Brno a dopravní podnik. Podle jeho ředitele Miloše Havránka někteří jeho kolegové nic takového nepamatují za posledních třicet let. Více čtěte ZDE.

17:00 - DPP nasadil v rámci náhradní dopravy zhruba 100 autobusů navíc oproti běžnému provozu. Zhruba stovka tramvají zůstává stát v ulicích, dopravu podle generálního ředitele DPP Jaroslava Ďuriše neblokují a DPP je odtahuje do vozoven. Kdy se vrátí všechny vozy zpět do ulic, není zatím jasné. Jako první DPP zprovoznil část linky číslo 9.

16:51 - Na Přerovsku a Olomoucku jsou dnes kvůli námraze na elektrickém vedení bez elektřiny i nadále stovky domácností, na mnoha místech se odpoeldne podařilo energii obnovit. Na Přerovsku i nadále platí kalamitní stav, který vyhlásila společnost ČEZ. Poruch však podle energetiků již nepřibývá, řekla dnes po 16:00 ČTK mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

2. prosince 2014. Rampouchy na olomouckých tramvajích16:49 - Pracovníci Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) se pokoušeli zprovoznit aspoň jednu tramvajovou trasu, avšak nepodařilo se jim to. Tramvaje nevyjedou ani ve středu ráno, řekla dnes ČTK mluvčí DPMO Martina Krčová.

16:46 - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) nedoporučuje lidem při nynější tvorbě ledovky a při sněžení vstup do lesa. V lesích hrozí pády větví i celých stromů. Na lesním majetku podniku ledovka zatím žádné větší škody nenadělala. ČTK to dnes řekl mluvčí podniku Zbyněk Boublík. Lesům ČR patří asi polovina lesů v zemi. Doporučení k omezení návštěv lesa podnik vydal preventivně, k zákazu vstupu nepřistoupil. Pozor by si podle lesníků měli dát i řidiči v lesních úsecích, kdy také mohou hrozit pády stromů a větví. Poslední výraznější kalamita postihla české lesy v létě 2012, kdy větrná smršť zdevastovala lesy v okolí Hradce Králové. Vichřice tehdy na zhruba 200 hektarech zlikvidovala 74.000 metrů krychlových dřeva.

16:30 - Pražský magistrát přerušil vysílání informací Pražanům prostřednictvím sirén s tlampači, ve kterém informoval o situaci v MHD v souvislosti se zamrzlými tramvajovými trolejemi. „Hlášení se bude opakovat teprve ve chvíli, kdy dojde k zásadní změně v rámci MHD," řekl ČTK náměstek primátora Petr Dolínek (ČSSD). Námraza v Praze způsobila, že celá tramvajová síť je mimo provoz, dopravní podnik (DPP) nasadil náhradní autobusovou dopravu. Pravidelná zkouška sirén každou první středu v měsíci se ve středu 3. prosince bude konat.

16:24 - Kvůli ledovce, která od pondělního odpoledne postihla většinu republiky, museli moravskoslezští silničáři použít podstatně více posypového materiálu než obvykle. Zatímco při zimních kalamitách spojených se sněžením použijí zhruba 800 tun posypové soli, v pondělí odpoledne a v noci na dnešek jí spotřebovali 1200 tun, řekla dnes mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková. Takto extrémní ledovku podle ní silničáři nepamatují.

16:18 - Na silnici mezi Karlovými Vary a Prahou u Žalmanova se ráno na namrzající silnici srazil autobus, osobní a nákladní auto, zraněno bylo zřejmě 18 lidí. Více čtěte ZDE.

Namrzající déšť způsobil, že led pokryl plody na stromech i keřích, a tak především ptáci trpí nedostatkem potravy.16:10 - Ledovka přidělala práci také zdravotnickým záchranářům v hlavním městě. Mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová ČTK řekla, že za posledních 24 hodin vzrostl počet případů o 32 procent oproti průměru, celkem jich řešili 426. Podíl na tom mělo samozřejmě i počasí, zdravotníci ošetřovali úrazy, kvůli nimž potřebovalo pomoc 46 lidí, víc bylo i dopravních nehod. „S vážným úrazem hlavy byli předáni do pražských nemocnic tři sražení chodci, zranění ostatních účastníků dopravních nehod nebyla vážná," uvedla. Do nemocnic podle ní záchranáři předali také dva podchlazené pacienty.

16:01 - Hasiči kvůli ledovce zasahovali v pondělí sedmkrát častěji než obvykle, některá krajská střediska musela povolat posily, aby nápor zvládla. Kromě obvyklé agendy spojené s kalamitami tohoto typu, jako je odstraňování popadaných stromů, spadlého elektrického vedení a vyprošťování havarovaných aut, tentokrát také evakuovali lidi z vlaků. Některé spoje na elektrifikovaných tratích kvůli namrzlému vedení uvízly na trati. ČTK o tom informovala mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová.

15:52 - Sněmovna si na návrh ODS vyžádala od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) informace o přístupu ČD k cestujícím, kteří uvázli ve vlacích a na nádražích kvůli nynější ledové kalamitě. Předseda vlády má také příští úterý vysvětlit, proč nedokázal odletět vojenský speciál s kbelského letiště do Afghánistánu, zatímco Letiště Václava Havla v Ruzyni se s ledovkou vypořádalo.

15:50 - Pojišťovny mají v důsledku ledovky a námrazy nahlášeno o několik desítek procent více škod než v běžné dny. Většinou jde o menší ‚plechové' škody na vozidlech. Vyplývá to z ankety mezi největšími tuzemskými pojišťovnami. Škody na majetku a zdraví budou podle nich klienti hlásit až s odstupem několika dní.

Namrzající déšť způsobil dopravní komplikace nejen v Praze, ale na téměř celém území České republiky.

15:44 - Objevily se stížnosti cestujících na přísnost revizorů, kteří pokutovali i v případě, že kvůli delší době cestování lidem skončila časová jízdenka. Podle mluvčího pražského dopravního podniku revizoři řeší každý případ individuálně a přihlížejí k možným zpožděním.

15:42 - Na Prostějovsku se už připravují na odvolání kalamitního stavu. „Zlepšilo se to určitě, ustal déšť a sněžení. Uzavřeny zůstávají silnice v lesních úsecích, kde ledovka láme větve a stromy. Jde o úsek Drahany – Niva, Žárovice – Drahany a Myslejovice a Otaslavice. Technikou bychom to udrželi, ale je to nebezpečné, nekontrolovatelně tam padají haluze i stromy. I dřevorubci museli být z těchto míst odvoláni," uvedl tamní dispečer.

15:40 - Pětatřicetiletý řidič zemřel dnes ráno při dopravní nehodě, která se stala mezi obcemi Milonice a Kozlany na Vyškovsku. Na přehledném úseku zledovatělé silnice dostal smyk, jeho osobní auto značky Toyota sjelo z cesty a narazilo do stromu, řekl ČTK mluvčí policie Petr Nečesánek.

15:39 - České dráhy postupně obnovují provoz na prvním železničním koridoru z Prahy na Moravu, který zastavila námraza na trakčním vedení. Elektrické lokomotivy nahrazuje dieselovými. „Vlaků postupně přibývá, i když do plánovaného jízdního řádu to má ještě daleko. Oběma směry na Prahu i na Českou Třebovou jedou v průměru tři dálkové vlaky za dvě hodiny," řekl ČTK Tomáš Netolický z krajského ředitelství Českých drah v Pardubicích. Některé rychlíky mají asi hodinu zpoždění, jiné spoje byly zrušeny. Do náhradních vlaků se musejí směstnat všichni cestující. Osobní vlaky na koridoru nahradily motorové jednotky s nižší kapacitou, zpoždění dosahuje asi deseti minut. Regionální železniční doprava, která není elektrifikovaná, funguje podle jízdního řádu. „Předpokládám, že situace potrvá nejméně do dnešního večera. Nepamatuji se, že by nás počasí zasáhlo v tak velkém rozsahu," dodal Netolický.

15:32 - Nejvýraznější potíže s ledovkou, která v České republice zcela ochromila dopravu, má z českých sousedů především Rakousko. Varování pro řidiče platí také na Slovensku, kde by se ale situace měla již odpoledne výrazně zlepšit. Zatímco na mnoha místech v Česku se vlaky zcela zastavily, za hranicemi železnice fungovala bez větších potíží. Sousední země se ale musely vypořádat s výpadky mezinárodních spojů jedoucích přes Česko.

15:20 - Města, obce i firmy, které se potýkají s následky námrazy a ledovky, mohou o pomoc požádat úřady práce. Úředníci jim zajistí potřebné síly na veřejně prospěšné práce. Při nich se uplatní lidé bez zaměstnání. ČTK to dnes sdělila mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková. „Jsme schopni zajistit zaměstnavatelům v rámci veřejně prospěšných prací potřebné zaměstnance na odstraňování škod a maximálně zkrátit řízení, která s touto agendou souvisejí. Mohou nás kontaktovat emailem, telefonicky i osobně," uvedla Kateřina Sadílková, která je pověřená řízením úřadu práce. Ten na veřejně prospěšná místa přispívá.

15:08 - Popadané stromy a větve a stále kluzké silnice komplikují dnes život obyvatel v Přerově, který se již druhý den potýká s kalamitní situací. Město muselo kvůli namrzlým stromům uzavřít hřbitov i historický park Michalov, během dne zavřelo i cyklostezku kolem řeky Bečvy, která je podle radnice nebezpečná pro cyklisty i chodce. Zástupci města lidi vyzvali, aby se nepohybovali v blízkosti stromů zatížených ledem. Po městě je o tom informují auta s ampliony. Jedno z gymnázií vyhlásilo kvůli kalamitě ředitelské volno. Tam, kde se vyučuje, jsou mnohé lavice prázdné. Cestu odložili především přespolní školáci.

14:56 - Silničáři na Přerovsku a Prostějovsku jsou kvůli ledovce stále v terénu, stále zde platí kalamitní stav. Práci jim komplikují především namrzlé stromy a větve, které padají na vozovku. Situace se tam podle nich však už pomalu uklidňuje. Řidiči by přesto v těchto regionech měli nadále jezdit maximálně opatrně, uzavřeny zůstávají v těchto okresech čtyři úseky. Kvůli nehodám a hlavně popadaným stromům a větvím se dosud nezastavili hasiči. Od pondělka vyjeli k více než 300 případů.

Ilustrační foto14:22 - V Praze dosud nikdy nebyl kvůli počasí zcela zastaven provoz tramvají. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Tramvaje nejezdí kvůli námraze od nočních hodin, provoz byl výrazně omezen už v pondělí večer. Kdy se soupravy rozjedou, není jasné. Dopravu zajišťuje metro a autobusy. Provoz v MHD se v minulosti zastavil kvůli stávkám, metro nejezdilo mimo jiné kvůli povodním.

14:10 - Pražské nemocnice dnes i přes problémy s dopravou kvůli ledovce svůj provoz nijak neomezily a fungovaly jako obvykle. Valná většina jejich zaměstnanců se do práce dostala včas. ČTK to řekli ředitelé či mluvčí velkých pražských nemocnic. V některých zařízeních museli ale lékaři ošetřit mnohem víc lidí po pádu na namrzlém povrchu, a to většinou se zlomeninami, pohmožděninami či otřesem mozku.

13:51 - Někteří poslanci, především z Olomouckého kraje a severní Moravy, dnes kvůli kalamitě nedorazili na jednání svých klubů a zřejmě se nedostaví ani na sněmovní schůzi, která odpoledne začíná. Klubu ANO chyběli tři členové, několik poslanců postrádali i komunisté.

13:40 - Mobilní operátoři zaznamenali v souvislosti s ledovkou lokální výpadky vysílačů kvůli přerušení napájení proudem. Pokrytí přebírají okolní základnové stanice, takže problémy s mobilním voláním většinou nejsou. Drobné problémy zaregistrovaly i pevné sítě, kde byly postiženy řádově desítky uživatelů. Vyplývá to z informací firem.

13:22 - České dráhy odškodní cestující za zpoždění a zrušení vlaků způsobených ledovkou. Má se týkat lidí, kteří cestovali na dráze v pondělí a dnes. V tiskové zprávě to uvedl bez dalších podrobností dopravce. Kvůli namrzajícímu dešti strávily stovky cestujících noc ve vlacích, které uvízly na trati. Další cestující se vlaků nedočkali a zůstali na nádražích. Celkem dráhy odhadly, že událost postihla více než 100.000 cestu­jících. Více čtěte ZDE.

Ledovka, námraza a sníh na Drahansku - 2. prosince 201413:04Ledovka se bude při mrznoucím dešti tvořit na většině území České republiky až do středečních 18:00. Poté by se mělo oteplit a led by měl tát. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) tak dnes o den prodloužil své předchozí varování před ledovkou. Více čtěte ZDE.

13:00 - Pražský magistrát spustil ve 13:00 prostřednictvím sirén s tlampači hlášení, ve kterém informuje Pražany o dopravní situaci v souvislosti se zamrzlými tramvajovými trolejemi. Hlášení se bude opakovat. Námraza v Praze způsobila, že celá tramvajová síť je mimo provoz, dopravní podnik (DPP) nasadil náhradní autobusovou dopravu.

12:42 - Ostravské Divadlo Petra Bezruče ruší kvůli ledovce dnešní večerní představení Zkrocení zlé ženy. Jeho hlavní představitel Tomáš Dastlík uvízl v Praze. Místo hry Williama Shakespeara budou večer hrát Moliérova Scapinova šibalství. ČTK to řekl manažer divadla Tomáš Suchánek. 

12:30 - O tvorbě ledovky mohou rozhodovat desetiny stupně Celsia, řekla meteoroložka Jana Hujslová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). O málo teplejší silnice proto nejsou namrzlé tak jako troleje, stromy nebo zaparkovaná auta. Podle předpovědi by se dnes měla situace zlepšovat, ale vzhledem k teplotám kolem nuly nebude námraza nijak rychle odtávat. Více se dočtete ZDE.

12:10 - Česká pošta kvůli ledové kalamitě nedodá včas zhruba 30.000 balíků, které měly putovat po hlavním železničním koridoru mezi Prahou a Ostravou. ČTK to řekla mluvčí Marta Selicharová. „Vzhledem ke kalamitní situaci na železnici nemohly být zpracovány, přepraveny a doručovány balíky podané v pondělí, určeny k dodání dnes, tedy s garantovanou dobou dopravy D+1," doplnila mluvčí. Jde o zásilky podané v Praze, středních Čechách, na Liberecku a Táborsku, které se nedostanou ke sběrným přepravním uzlům pro dodání do Pardubic, Olomouce a Ostravy a v opačném směru. Více čtěte ZDE.

11:57 - Až o třetinu se zvýšil počet ošetřených na úrazové ambulanci Nemocnice Na Bulovce během včerejšího dne, především v odpoledních a večerních hodinách. Úrazy byly převážně způsobené námrazou a následným pádem. Nejčastěji měli lidé zranění zápěstí a kotníků. Celkem včera lékaři úrazové ambulance ošetřili 80 pacientů, z toho 15 jich přivezla pražská zdravotnická záchranná služba.

Ilustrační foto11:39 - Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) pro následující hodiny zatím stále předpovídá pokračující srážky a teploty okolo nuly.

11:16 - Přes 500 brigádníků sněhové pohotovosti mělo dnes do desáté hodiny uklizené chodníky v Praze 6 o celkové délce cca 200 kilometrů (cca 500 úseků o délce cca 400 metrů). V případě potřeby, podle předpovědi, je možné, že budou povoláni mimořádně i dnes večer.

11:15 -  Provoz tramvají v Praze bude dnes nejspíše obnoven až odpoledne. Cestující si stěžují na dlouhé intervaly náhradních autobusů a na málo informací. Kvůli námraze na trolejích tramvaje vůbec nevyjely, na jejich zastávkách však ráno žádné informace nebyly. Lidé stížnosti píšou na facebookový profil Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Na tratích ještě dopoledne stály desítky tramvají od pondělního večera a noci. Dopravní podnik je stahuje do vozoven.

11:00 - Provoz na letišti Václava Havla zatím podle mluvčí Mariky Janouškové rozmary počasí nijak neovlivnily. „Žádné lety v souvislosti s ledovkou zrušené nejsou. Pouze jsme zavedli standardní zimní provoz, tedy ošetřování drah a odmrazování letadel," řekla ČTK. Některé lety jsou ale zrušené v souvislosti s pokračující stávkou v letecké společnosti Lufthansa, připomněla.

Ledové úterý 2. prosince v Prostějově10:54 - Tisíce lidí ve středních Čechách jsou bez elektrického proudu. Poruchy jsou především na Příbramsku, Kladensku, Rakovnicku, Kolínsku. Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže se situace stále mění, některé sítě se opraví a jinde se poruchy objeví, proto nelze uvést přesný počet míst bez proudu. Na odstraňování poruch se pracuje od pondělí, i přes noc.

10:42 - Všechny klíčové silnice v Moravskoslezském kraji byly dnes ráno průjezdné. Řidiči by ale měli při jízdě dodržovat zvýšenou opatrnost. Místy sněží nebo prší, silnice jsou chemicky ošetřovány. Oznámila to policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Dopravu na území kraje od pondělního odpoledne komplikovala ledovka, kvůli níž se staly desítky nehod.  Ledovka hrozí i dnes. V noci byl kvůli ní zhruba na tři hodiny zcela uzavřený hlavní tah z Frýdku-Místku k hranicím s Polskem a Slovenskem. Nyní je silnice v obou směrech průjezdná. 

10:34 - Ledovka i dnes komplikuje dopravu ve Zlínském kraji. Podobně jako v pondělí je situace zřejmě nejhorší na Kroměřížsku, kde silničáři museli dva méně frekventované úseky vozovek uzavřít. Ostatní silnice jsou sjízdné, řidiči by však měli dbát zvýšené opatrnosti. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. „Snažili jsme se vozovky celou noc upravovat. Rozsolilo se to, kolony se rozjely. Auta v příkopech ale ještě nějaká budou. Někteří řidiči si musejí zvyknout na to, že začíná zima," řekl dispečer Správy a údržby silnic Kroměřížska David Zabloudil. Podle něj jsou vozovky první třídy holé a mokré, silnice nižších tříd namrzají a je třeba jet po nich opatrně. Situaci na Zlínsku sledujeme on-line ZDE.

10:27 - Problémy na železnici způsobené počasím už od pondělního večera a noci zasáhly přes 100.000 lidí, kteří cestují vlaky Českých drah, a dotkly se stovek spojů. Vlaky na elektrifikovaných úsecích nebylo možné vypravit kvůli silné námraze na trolejích, hrozilo, že uváznou na trati. V některých případech se to stalo, a ve vagonech tak noc na dnešek strávily stovky lidí. Nasazení náhradních autobusů zase znemožnila špatná sjízdnost silnic. Lidé by proto měli cestu vlakem pokud možno odložit, uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Na některých hlavních tratích ale dráhy vypraví vlaky tažené dieselovými lokomotivami, jejich seznam je na webu ČD.

Ilustrační foto10:18Moravskoslezští záchranáři kvůli ledovce ošetřili od pondělních 14:00 do dnešního rána zhruba 140 chodců, dalších 15 cyklistů nebo cestující v havarovaných vozidlech. Lidé měli nejčastěji poraněné nohy a ruce, pádem si většinou způsobili zlomeninu nebo vykloubení či si rozbili hlavu. V řadě případů si lidé pádem způsobili otřes mozku. Dnes to řekl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

10:01 - Námraza zkomplikovala také městskou hromadnou dopravu v Pardubicích. Na linkách číslo 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8 a 13 je až do odvolání redukován provoz na intervaly zhruba 20 minut, linky 4, 21 a 27 byly zrušeny, uvedl Dopravní podnik města Pardubic na svém webu. Provoz na ostatních linkách je podle jízdního řádu. Kvůli námraze na trakčním vedení byla na několika místech v Pardubickém kraji omezena železniční doprava. Provoz v úseku Dlouhá Třebová – Česká Třebová – Třebovice v Čechách byl zastaven pro vlaky s elektrickými lokomotivami, jednotlivé vlaky jsou vedeny motorovými lokomotivami. V noci byla zrušena část spojů na prvním železničním koridoru z Prahy přes Pardubice na Moravu.

Pardubice ráno. Teplota kolem -2 stupňů Celsia a sněhový poprašek. 09:59Na mnoha místech v Pardubickém kraji dnes silnice namrzají. Často je pokrývá ledovka nebo slabá vrstva sněhu. Energetici v kraji ráno evidovali poruchy na 14 vedeních vysokého napětí. Výpadky proudu postihly stovky domácností. Počasí omezuje i městskou hromadnou dopravu v Pardubicích a provoz vlaků. Poruchy na elektrických sítích způsobily větve a stromy, které nevydržely tíhu ledovky a popadaly do vedení, řekla regionální mluvčí firmy ČEZ Šárka Beránková. Nejvíce poruch energetici řešili na Pardubicku, Choceňsku a Svitavsku. Problémy vznikly také v okolí Poličky, Moravské Třebové, Lanškrounu a České Třebové. „Obnovení dodávek energie zákazníkům předpokládáme během dnešního dne," uvedla mluvčí. Řidiči musejí být opatrní v celém regionu. Náledí a ledovka se podle silničářů tvoří zvláště na Holicku, Svitavsku, Moravskotřebovsku, Poličsku, Skutečsku a v Železných horách, ale i na Pardubicku. Uzavřeny byly silnice II/366 v úseku Sklené – Křenov na Svitavsku, silnice III/35846 a III/35853 v úseku Semanín – Kozlov na Orlickoústecku. Někde hrozí i nebezpečí padajících stromů.

09:52 - Také na jihu Čech musejí řidiči počítat s namrzlými vozovkami. Pokud možno, měli by omezit jízdu motorovými vozidly. Nejhorší je situace na Prachaticku. Hasiči od pondělního poledne, kdy meteorologové vydali výstrahu před ledovkou, odstraňovali ze silnic desítky stromů a větví. Aktuálně je nesjízdná silnice u obce Strážný, kde je přes vozovku spadlý strom. Podle dispečinku krajské správy a údržby silnic jsou špatně sjízdné komunikace na Prachaticku, Českokrumlovsku a Jindřichohradecku.

09:50 - Situace na železnici by se měla zlepšit po poledni, bude ale záležet na počasí. Lidé by kvůli omezením měli sledovat web ČD. Už v pondělí se vlaky v Česku kvůli námraze potýkaly s více než šestihodinovým zpožděním. Dotklo se desítek spojů, včetně mezinárodních rychlíků.

09:49 - Na koridoru z Prahy na Moravu byly v noci na dnešek kvůli zamrzlým trolejím zrušeny téměř všechny spoje. Z železničního uzlu Kolín první vyjely asi v 8:00. Prostorná nádražní hala v Kolíně je zcela zaplněna lidmi, kteří tady v noci mohli z vlaků vystoupit, případně tu na nějaký spoj čekali. Ve středních Čechách často nejezdí ani příměstské spoje do Prahy.

09:45 - Kvůli námraze neodletěl v noci na dnešek z kbelského letiště speciál s vojáky do Afghánistánu. Dnes to řekla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková, podle níž vojáci, kteří mají vystřídat své kolegy, odletí později. Provoz na druhém pražském letišti v Ruzyni zatím podle mluvčí Mariky Janouškové mrazivé počasí neomezilo.

09:30 - Mrznoucí déšť, který nad ránem přešel v drobné sněžení, by mohl komplikovat dopravu na silnicích v Karlovarském kraji. Na silnicích nižších tříd v noci padaly stromy. Uzavřena je kvůli nim silnice z Černavy do Tatrovic, řekla dnes ČTK krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová. Vážná nehoda se zraněním uzavřela před 9:00 silnici I/6 mezi Karlovými Vary a Prahou u Žalmanova.

09:27 -  Od pondělního večera navíc stále zůstává na tratích několik vlaků i s cestujícími a několik dalších desítek prázdných vlaků. Například čtyři vlaky uvízly na trati Otrokovice – Přerov na území Zlínského kraje u Tlumačova. Z jednoho z nich, kterému docházely náhradní zdroje a nemohl by topit, hasiči evakuovali 37 lidí. Další vlak odtáhly České dráhy. Zbylé vlaky, jeden regionální a pak mezinárodní rychlík z Polska, zůstaly stát na hůře přístupném místě vedle sebe. Oba měly náhradní zdroje na topení a hasiči zajišťovali jen pití pro lidi. Jejich evakuace by prý byla obtížná, museli by k autobusu pěšky po ledovce.

09:21 - Ledovka, se kterou je podle meteorologů třeba počítat až do dnešního večera, přitom komplikovala dopravu už v pondělí. Zřejmě nejdramatičtější situace je asi na železnici, kde se od pondělního večera dotkla více než 100.000 cestu­jících. Dráhy řadu osobních vlaků odřekly, desítky měly zpoždění. Na hlavním koridoru mezi Prahou a Moravou dnes pojede jen několik vlaků tažených dieselovou lokomotivou.

09:20 - Městskou hromadnou dopravu v Hradci Králové ledovka neochromila a pro cestující slouží v plném rozsahu, ráno vyjely všechny autobusy a trolejbusy. V pondělí odpoledne nabraly zpoždění autobusové linky 15 a 16, které vyjíždějí z Hradce Králové do Lochenic a Stěžer.

09:19 - Situace na silnicích v Královéhradeckém kraji, na kterých se v pondělí odpoledne vytvořilo po mrznoucím mrholení náledí, se dnes výrazně zlepšila. Všechny komunikace jsou se zvýšenou opatrností sjízdné, k 07:30 neměli silničáři v kraji hlášeny žádné nesjízdné úseky ani srážky, které by situaci mohly zkomplikovat. ČTK to řekl Ladislav Jiroušek ze Správy a údržby silnic Královéhradec­kého kraje.

Ilustrační foto

09:18 - Silničáři na Přerovsku a Prostějovsku i dnes ráno bojují s ledovkou a v těchto dvou okresech kvůli mrznoucímu dešti a sněžení stále platí kalamitní stav. Tři úseky silnic byly po pádu námrazou obalených stromů a větví uzavřeny. Řidiči by na Přerovsku a Prostějovsku raději neměli vyjíždět. V ostatních částech Olomouckého kraje je situace na silnicích lepší, avšak i tam se ráno může místy tvořit ledovka. Silnice jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Uzavřena byla silnice mezi Přerovem a Prosenicemi. Na vozovku totiž spadly stromy, které neunesly tíhu námrazy. Přerovští silničáři jsou v jednom kole od pondělního dopoledne, kdy okres zasáhl mrznoucí déšť. Snaží se udržet sjízdné především hlavní tahy a příjezdy do obcí. Kalamitní stav je stále vyhlášen také na sousedním Prostějovsku, kde byla kvůli spadeným stromům a větvím uzavřena silnice mezi obcemi Myslejovice a Otaslavice a komunikace druhé třídy spojující Drahany s Nivou.

09:12 - Z důvodu poruch na elektrických vedeních, které způsobují ledovka a padající stromy, společnost ČEZ dopoledne vyhlásila kalamitní stav v okresech Chrudim, Svitavy a Přerov.

09:11 - Náhradní autobusy byly podle mluvčího pražského dopravního podniku nasazeny do pražských ulic místo tramvajových linek 1, 3, 5, 6, 9, 11, 12, 20, 22 a 25. Metro a autobusy jezdí bez problémů. Mluvčí organizátora pražské dopravy Ropid Filip Drápal oznámil, že cestující by měli počítat s omezeným provozem motorových souprav na páteřních vlakových linkách S1, S4, S7 s S9. Vedle toho některé vlaky na linkách S3, S6, S8 a S80 mohou být zcela zrušeny, a to bez náhrady. Mimo provoz je pak linka S41, jejíž souprava byla převedena na S4, uvedl Drápal. Doplnil, že lidé by měli situaci o provozu příměstských vlaků a autobusů sledovat na webu Ropidu.

09:10 - Na Šumpersku a Jesenicku jsou silnice po nočním sněžení díky chemickému posypu většinou holé a mokré. Na Červenohorském sedle je pokrývá rozbředlý sníh. Zledovatělé úseky silničáři pokryly inertním posypem. V obou horských okresech musí řidiči počítat se sněhovými přeháňkami.

Ilustrační foto09:09 - V Praze se zatím nepodařilo obnovit provoz tramvají, které v pondělí večer zastavily namrzlé troleje. V úsecích, kde není metro, místo tramvají jezdí zhruba stovka autobusů. Lidé by měli využít k dopravě i pravidelné autobusové linky. Ráno to řekl mluvčí pražského dopravního podniku Jiří Štábl. Kdy bude provoz tramvají opět obnoven, zatím není jasné, záleží i na počasí. Předpoklad je zatím dopoledne, řekl Štábl.

09:07 - V Olomouci nejezdí od pondělního podvečera i nadále tramvaje. „Tramvajové linky nahrazují dva páry autobusů. V současnosti zasedá krizový štáb," sdělila o půl sedmé ráno dispečerka Dopravního podniku města Olomouce. Zcela ochromená je kvůli zamrzlému trakčnímu vedení také železniční doprava. Vlaky nejezdí mezi Brnem, Olomoucí a Šumperkem a Jeseníkem, ani Brnem, Přerovem a Olomoucí. Dálkové vlaky, které míří například z Ostravy do hlavního města nabraly několika desítek minutová zpoždění. Provoz na regionálních tratích je také výrazně omezený. České dráhy náhradní autobusy nenasadily. Přes kritické úseky tratí s námrazou převáží vlakové vozy motorové lokomotivy. Pozor si musejí dát řidiči, kteří by měli jet opatrně. Silničáři byli celou noc v terénu. Opatrní musejí být také pěší, protože jsou namrzlé i chodníky. Výstraha Českého hydrometeorolo­gického ústavu o výskytu silné ledovky platí do úterní 18. hodiny. Hasiči v souvislosti s počasím zasahovali také celou noc, a to ve formě technické pomoci či u dopravních nehod.

09:05 - Dnes v půl sedmé ráno nastoupilo do služby v Praze 6 přes 500 brigádníků odklízejí chodníky. Zároveň máme z některých míst hlášeno, že stromy obalené ledem hrozí pádem. Varujeme proto občany, aby se pokud možno nezdržovali pod velkými stromy, uvedl mluvčí radnice Adam Halmoši.

09:04Mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela uvedl, že od pondělního odpoledne do dnešních 06:30 měli hasiči v souvislosti s ledovkou na silnicích 65 výjezdů. „Šlo většinou o dopravní nehody – uvolnění komunikace od vozidel. Nejvíce jich bylo v okrese Frýdek-Místek – 24," uvedl Kůdela. Na Karvinsku měli hasiči kvůli ledovce 12 výjezdů, po 11 v okresech Nový Jičín a Ostrava-město, sedm na Opavsku. Jen na Bruntálsku kvůli ledovce vyjíždět nemuseli ani jednou.

Lavička pokrytá ledovkou. Ilustrační foto

9:02Brněnská městská hromadná doprava dnes pojede kvůli námraze se značnými omezeními. Téměř všechny trolejbusy stojí a jejich linky jsou nahrazeny autobusy. Z 12 tramvajových linek jsou dvě mimo provoz. Na zbývajících jsou potíže, protože ne vždy jsou tramvaje schopny projet celou trasu. Řekla to mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Hailichová. Kdy bude provoz zcela obnoven, zatím neví. Z tramvajových linek jsou mimo provoz linky číslo 4 a 10. Naopak provoz v plné trase má jen linka 9. Na dalších trasách jsou potíže zejména v okrajových částech Brna. Podle mluvčí platí pondělní výzva dopravního podniku, aby lidé dnes omezili jízdu brněnskou MHD, případně aby počítali s potížemi. Po celou noc křižovaly tramvajové trasy ve městě vozy, které mají technické zařízení na shazování náledí z trolejí. Podnik posílil i týmy takzvaných drátařů čistících namrzlé troleje. I přes všechno jejich úsilí by ale městu nejvíce pomohlo oteplení. V pondělí zkolabovala MHD kvůli námraze na trolejích. Místo 160 tramvají a trolejbusů vyjely odpoledne do ulic náhradní autobusy, nebylo jich ale dost. Podobnou situaci nepamatují ani zkušení dispečeři podniku. Potíže s ledovkou budou podle meteorologů přetrvávat i dnes, a to na celé jižní Moravě. Situaci na Brněnsku sledujeme on-line ZDE.

09:01 - Na Vysočině jsou kvůli spadlým stromům dnes ráno uzavřeny čtyři silnice. Stromy na trati zastavily také provoz několika vlaků, hlavně na Žďársku. Silnice jsou většinou mokré po chemickém ošetření. Sněhové přeháňky se objevují na Pelhřimovsku, Havlíčkobrodsku a Žďársku. Řidiči musejí jízdě věnovat nejvyšší možnou pozornost. Stromy spadlé kvůli silné námraze zastavily provoz na silnicích mezi Ostrovem nad Oslavou a Bohdalcem, z Kněžic do Zašovic, ze Smrčné do Větrného Jeníkova a z Velké Bíteše do Jinošova. Na železniční trati Jihlava - Brno jezdí kvůli stromům na trati náhradní autobusová doprava mezi Zastávkou u Brna a Kralicemi nad Oslavou. Autobusy nahradily vlaky také mezi Žďárem nad Sázavou a Tiškovem, kde spadlé stromy poškodily trakční vedení. Mezi Velkým Meziříčím a Studencem je provoz zcela zastaven, podle webu Českých drah nelze v místě kvůli náledí nasadit autobusy. Na odstraňování spadlých stromů a zprůjezdnění silnic pracují silničáři společně s hasiči. Hasiči vyjeli podle mluvčí Petry Musilové na Vysočině v noci na dnešek ke 120 zásahům. "Problémy byly hlavně na Třebíčsku a Žďársku, zasahovali jsme například u Rapotic, Želetavy, Jemnice nebo u Moravských Budějovic," řekla mluvčí.

09:00 - Námraza ochromila dopravu na Moravě, Vysočině a ve středních Čechách. V postižených regionech dnes ráno nevyjela kvůli namrzlým trolejím velká část vlaků, paralyzována je zejména železniční doprava ve Středočeském kraji. Doprava je velmi omezena i na hlavním železničním koridoru mezi Prahou a Moravou. Paralyzována je i příměstská železniční doprava kolem Prahy, řekl mluvčí Českých drah (ČD) Radek Joklík. V Praze a Olomouci nejezdí ani tramvaje a v Brně trolejbusy. Namrzají ale i silnice a dál trvá kalamitní situace na Přerovsku a Prostějovsku. Kvůli popadaným stromům bylo uzavřeno několik silnic a v některých krajích jsou z tohoto důvodu bez proudu stovky domácností.Online reportáž

Námraza ochromila dopravu v ČR, někde nejedou vlaky ani tramvaje

Námraza ochromila dopravu na Moravě, Vysočině a ve středních Čechách.
10:27
Problémy na železnici způsobené počasím už od pondělního večera a noci zasáhly přes 100.000 lidí, kteří cestují vlaky Českých drah, a dotkly se stovek spojů. Vlaky na elektrifikovaných úsecích nebylo možné vypravit kvůli silné námraze na trolejích, hrozilo, že uváznou na trati. V některých případech se to stalo, a ve vagonech tak noc na dnešek strávily stovky lidí. Nasazení náhradních autobusů zase znemožnila špatná sjízdnost silnic. Lidé by proto měli cestu vlakem pokud možno odložit, uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Na některých hlavních tratích ale dráhy vypraví vlaky tažené dieselovými lokomotivami, jejich seznam je na webu ČD.
10:18
Moravskoslezští záchranáři kvůli ledovce ošetřili od pondělních 14:00 do dnešního rána zhruba 140 chodců, dalších 15 cyklistů nebo cestující v havarovaných vozidlech. Lidé měli nejčastěji poraněné nohy a ruce, pádem si většinou způsobili zlomeninu nebo vykloubení či si rozbili hlavu. V řadě případů si lidé pádem způsobili otřes mozku. ČTK to dnes řekl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.
9:50
Situace na železnici by se měla zlepšit po poledni, bude ale záležet na počasí. Lidé by kvůli omezením měli sledovat web ČD. Už v pondělí se vlaky v Česku kvůli námraze potýkaly s více než šestihodinovým zpožděním. Dotklo se desítek spojů, včetně mezinárodních rychlíků.
9:45
Kvůli námraze neodletěl v noci na dnešek z kbelského letiště speciál s vojáky do Afghánistánu. ČTK to dnes řekla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková, podle níž vojáci, kteří mají vystřídat své kolegy, odletí později. Provoz na druhém pražském letišti v Ruzyni zatím podle mluvčí Mariky Janouškové mrazivé počasí neomezilo.

Celá on-line reportáž ZDE


Podrobnou předpověď počasí čtěte zde.

Autor: Redakce, ČTK

2.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 39
SDÍLEJ:
Těsný únik. Řidič osobního vozu v protisměru neměl proti předjíždějícímu kamionu jinou možnost než zastavit mimo vozovku. Jinak by riskoval fatální čelní střet.
12

VIDEO: Předjíždění kamionů jako kilometrový hazard se smrtí

Odstupující premiér Saad Harírí
4

Saúdská Arábie mě násilím nedrží, můžu odjet, řekl libanonský premiér

Merkelová dál agituje za Jamajku, poražené německé strany se staví proti

Zvyšme úsilí k překonání vzájemných rozporů, vyzvala v pátek tři stěžejní německé politické strany (CDU/CSU, FDP a Zelené) německá kancléřka Angela Merkelová. Poražení sociální demokraté Jamajku odmítají.

Na babetách ujeli na Islandu dva tisíce kilometrů. Trajekt domů málem nestihli

Šestičlenná skupina cestovatelů na babetách ujela za třiadvacet dní po Islandu téměř dva tisíce kilometrů. Putování za krásami Islandu mělo svá úskalí, cestu jim ztěžovalo počasí a nepřítomnost asfaltových cest.

Irácká armáda dobyla Rávu, poslední irácké město ovládané IS

Irácká armáda oznámila, že dobyla město Ráva u hranice se Sýrií. Město bylo považováno za poslední útočiště takzvaného Islámského státu v Iráku. Vojenská operace směřující k osvobození Rávy začala v pátek za úsvitu.

Oběti komunismu na Národní třídě připomněla řada ze svíček

Oběti komunistického režimu si dnes připomnělo na pražské Národní třídě několik desítek lidí, kteří zažehli svíčky a vytvořili z nich desítky metrů dlouhou řadu. Místy se účastníci happeningu spojili i do lidského řetězu. Akci u příležitosti oslav výročí 17. listopadu uspořádala stejně jako v předchozích letech platforma Bez komunistů.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT