Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česko znovu sužují bouřky a lijáky

Novojičínsko/Jesenicko/Jižní Čechy - Zatímco na severní Moravě a Jesenicku už lidé sčítají škody po katastrofální povodni, v jižních Čechách povodeň terpve kulminovala a Praha na hlavní vlnu teprve čeká. A Prachaticko v pondělí opět spláchl přívalový déšť. Vytopil sklepy desítek obyvatel. Zprávy meteorologů přitom nevětší nic dobrého.

30.6.2009 1
SDÍLEJ:

Záplavy v Bernarticích, část Buková, pondělní stavFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Nejméně třicet milionů korun bude potřebovat městys Hustopeče nad Bečvou na opravu komunikací, mostů a poškozené části kanalizace.Na zaplavených a polorozbořených domech pracují už celé čety dělníků, zablácené ulice zametají skauti a další dobrovolníci. K nepříliš vítaným hostům tam teď patří takzvaní „povodňoví turisté“.

Obce doufají v podporu hejtmana

Na radnici v Hranicích proběhla v neděli odpoledne schůzka starostů nejvíce postižených obcí s hejtmanem Olomouckého kraje Martinem Tesaříkem. Ten si od nich vyslechl, jakou konkrétní pomoc by od kraje a vlády přivítali.

„Vzpomněli jsme vysoušeče, dezinfekční prostředky na čištění studní, ale i takové základní pomůcky jako jsou gumové rukavice, košťata nebo lopaty,“ vyjmenoval jen některé z potřebných věcí starosta Hranic Miroslav Wildner.

Padl také návrh požádat vládu o zvážení jednorázových nenávratných půjček pro občany v rozmezí pěti až dvaceti tisíc korun. „V roce 1997 tento vstřícný krok od vlády přišel. Pan hejtman nám proto slíbil, že to vládě navrhne i tentokrát,“ informoval Wildner s tím, že v největší míře by pak zřejmě byla tato forma pomoci směřována do Hustopečí nad Bečvou a Polomi, kde se voda na obecním i soukromém majetku podepsala nejhůř.

Do Hustopeč se sjíždějí zvědavci

Starostka Hustopečí Júlia Vozáková si již nechala alespoň hrubě odhadnout škodu na komunikacích a mostech, které voda ve středu v noci citelně poznamenala.

„Jedná se o částku kolem třiceti milionů korun. Nejsou do ní ovšem započítány škody na obecních budovách. Pak bude ještě mnohem vyšší,“ poznamenala Vozáková. Dvě z tamních komunikací budou potřebovat celkovou rekonstrukci, stejně tak jako jeden mostek.

#nahled|https://g.denik.cz/43/f3/hustopece_povoden_zaplavy_2506_05_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/f3/hustopece_povoden_zaplavy_2506_05.jpg|Následky záplav v Hustopečích nad Bečvou#

„Ten druhý budeme muset postavit znovu,“ podotkla starostka a dodala, že v ulici Potoční bude potřebovat opravu i dešťová kanalizace.

PŘEČTĚTE SI VÍCE: Apokalypsa v Hustopečích

Z čeho má však Júlia Vozáková obavy, to jsou zvědavci, kteří se do Hustopečí jezdí dívat na následky velké vody jako na atrakci. „Potloukají se tu cizí lidé a nevypadá to, že by nám chtěli pomoci s úklidem nebo opravami. Mám strach, že někteří z nich nepřijeli zrovna s dobrým úmyslem,“ vyjádřila svou nedůvěru k nim Vozáková.

Naštěstí podle ní v Hustopečích nezůstaly žádné domy opuštěny. „Pokud se opravdu jedná o zloděje, je to od nich strašně nefér,“ vzkázala jim starostka.

V Polomi už opravili většinu cest

Na opravu komunikací v obci Polom bude podle předběžných odhadů zapotřebí jeden a půl až dva miliony korun. „Nakolik je zničen majetek občanů, to se dá zatím odhadnout jen velmi těžce,“ konstatoval starosta Polomi Václav Sládeček.

Podle něj byli v obci rovněž nejvíce poškozeny příjezdové cesty a mosty. Jednu komunikaci zprovoznila obec již v sobotu, na dalších pracovala ještě i v pondělí. „Ale dá se říci, že už dneska dojede až před dům každý z našich obyvatel,“ zdůraznil Sládeček.

Důkladná oprava bude ovšem podle něj trvat mnohem déle a odvíjet se bude podle finančních možností obce a zdrojů zvenčí.

#nahled|https://g.denik.cz/61/0a/povoden_5polom20090626_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/61/0a/povoden_5polom20090626.jpg|Odklízení následků povodně v obci Polom v pátek 26. června.#

Škody na Jesenicku: více než miliarda korun

Taktéž obce zasažené bleskovou povodní na Jesnicku začínají sčítat škody. Na Jesenicku voda zničila podle předběžných čísel majetek za více než miliardu korun. Na Hranicku nejvíce postižené Hustopeče nad Bečvou odhadují škody na třicet milionů.

„Bezpečnostní rada okresu má první hrubý nástřel škod. Bez rozdílu, jestli jde o majetek Českých drah, Lesů, povodí, silnic, kraje nebo obcí, jde o miliardu a pětašedesát milionů korun,“ uvedl o situaci na Jesenicku šéf bezpečnostní rady Petr Procházka.

Voda v osmnácti obcích zničila, co mohla. Strhla silnice, mosty, poškodila vodovody i telefonní spojení. „Jsme bez vody už druhý den. Je to těžké v porovnání s tím, když je člověk zvyklý otočit kohoutkem a hned teče voda,“ řekl Zdeněk Zapletal ze Skorošic.

Nejméně třicet milionů korun bude potřebovat město Hustopeče nad Bečvou na opravu komunikací, mostů a oškozené části kanalizace. Na zaplavených a polorozbořených domech pracují už celé čety dělníků, zablácené ulice zametají skauti a další dobrovolníci. K nepříliš vítaným hostům tam teď patří takzvaní povodňoví turisté.

#nahled|https://g.denik.cz/1/c0/info_graf_povodne_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/c0/info_graf_povodne.jpg|Pět dní povodní#

Obcím postiženým povodněmi a zasahujícím dobrovolným hasičům v Olomouckém kraji schválilo včera zastupitelstvo finanční pomoc. Peněžní prostředky ve výši pěti milionů korun dá kraj obcím na odstraňování následků povodní a hasičům na opravy techniky či na náhrady mezd.

Zastupitelstvo tak rozhodlo, protože obce mohou žádat peníze na škody od státu, ale na finance budou muset nějaký čas čekat. Dotaci kraj poskytne ihned. Na místě je humanitární pomoc, na tři sta vysoušečů, hasiči i policie, aby nedocházelo ke krádežím. Kraj se rozhodl zasaženým oblastem dát pětimilionovou dotaci.

Kraj také prodloužil stav nebezpečí. Původně jej vedení vyhlásilo do 30. června, nyní platí až do 15. července. Stát v pondělí schválil 54 milionů na náhradu škod zasaženým obcím.

VAROVÁNÍ METEOROLOGŮ

Počasí u nás bude ovlivňovat okraj vyplňující se tlakové níže se středem nad Balkánským poloostrovem.

V přílivu teplého a vlhkého vzduchu od východu očekáváme i nadále oblačné počasí s přeháňkami a bouřkami. Zejména v odpoledních a večerních hodinách se ojediněle budou v bouřkách vyskytovat přívalové srážky (s intenzitou 20 až 60 mm za 1 až 6 hodin), nárazy větru kolem 20 m/s (75 km/h) a kroupy.

Hydrologická sitauce se zhoršila po včerejších bouřkách ve všech šumavských povodích, nejvíce výrazným překročením 3.SPA v povodí Blanice.
Vzhledem k předpokládanému výskytu dalších bouřek spojených opět s vydatnými srážkami mohou v dotčených místech reagovat hladiny toků dosažením SPA.

Zvýšená pravděpodobnost dosažení úrovně přesahující 2.nebo 3.SPA je nadále v prvé řadě v oblasti Jeseníků (Bělá, Opava, Opavice), na Šumavě a v Novohradských horách (Úhlava, Ostružná, Volyňka, Blanice, Malše a horní Vltava).

Citlivá jsou i další povodí (Otava, Stěnava, Metuje, Moravská Dyje). Propagaci vzestupů čekáme na střední a dolní Berounce a přítoku do Vltavské kaskády.

Doporučení ke zmírnění následků jevů:


Sledovat vývoj situace a jeho prognózu (veřejnoprávní televize, rozhlas nebo internet ČHMÚ).

V důsledku přívalových srážek může dojít k prudkému krátkodobému rozvodnění malých toků, potoků, nebo i jindy suchých koryt, k zatopení sklepů, garáží, níže položených bytů, komunikací apod.

Zastihne-li nás bouřka v krajině, je třeba vyhledat nižší polohy (ale pozor na jejich zatopení), nikoli však v blízkosti větších stromů, stožárů apod. Nutno dávat pozor i na možnost pádu drátů elektrických rozvodů.

Uposlechnout pokynů místní samosprávy, policie a hasičské záchranné služby.

Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ - Praha/

Jižní Čechy: Putim se dočkala, Blanice v obci už nestoupá

Prudký liják a bouřka vyhnala několikrát po sedmé večer obyvatele sledující Blanici od řeky do domů.

Čtyřicet z nich se nevracelo do svých vlastních domů, ale ke známým a příbuzným.

Jejich domy totiž patří mezi 21 staveb v Putimi, které zasáhla velká voda.
Čtyři domy mají vodu v obytné části, ostatní lidé budou odklízet nepořádek a bahno ze zahrad či sklepů.

Voda se podle informací od místních obyvatel dostala na své maximum zhruba ve čtyři odpoledne, kdy její hladina vystoupila na 302 centimetrů. Od té doby se drží na stejné hladině. Podle předpokladu by měla voda už klesat stejně jako v blízké Heřmani.

Strunkovice u Prachatic opět spláchl přívalový déšť

Bouřka a přívalový déšť přišel v pondělí před osmou hodinou večer také na Prachaticko, předpovědi meteorologů se splnily do puntíku. A lidé ve Strunkovicích mají opět zatopené sklepy.

22.36 hodin: „Téměř ve všech domech jsou jejich majitelé, takže tam můžeme pomoc. Jen tady se jim nemůžeme dovolat, tam začneme odčerpávat později,“ ukazoval na jeden ze zatopených domů Stanislav Prokop. „Nejhorší je, že ti lidé už měli uklizeno a jen čekali, že to vyschne, a teď mají vodu zase všude,“ upřesňoval velitel zásahu, když navigoval své kolegy, kde je ještě potřeba zasáhnout. „To není normální, z jedné strany slunce a z druhé se sem valí další voda, asi ani nechoďte spát, přijde další liják,“ komentoval další z obyvatelů Strunkovic.

Kromě odčerpávání vody bylo totiž ještě potřeba zkontrolovat pytle s pískem, aby je rozvodněný tok nezdolal a nedošlo k další zkáze.

„Večerní déšť zasáhl nejvyšší měrou jen Strunkovice, v Prachaticích jsme kontrolovali jen Českou ulici. Ve Strunkovicích ale zůstaneme celou noc, tam ještě pršet nepřestalo,“ doplnil ředitel hasičů Raba v půl jedenácté v noci.

Na Husinecké přehradě napršelo večer sedmnáct milimetrů srážek, i tak ale hladina přehrady klesla o čtyři centimetry. „Přítok je v tuto chvíli dvacet pět kubíků za vteřinu,“ doplnil Raba.

22.24 hodin:Hladina vody ve Zlatém potoce u Hracholuskse za poslední hodinu zvýšila o devět centimetrů.V Blanici uobce Podedvory to bylo naopak o jedenáct centimetrů.

22.09 hodin: V půl osmé večer už byli strunkovičtí dobrovolní hasiči zase na nohou. „Přišel takový liják, který jsem snad ještě nezažila,“ potvrdila jedna z obyvatelek městečka na Blanici.

Během několika málo minut tak opět voda zaplavila sklepy a obytné části domů v Protivecké ulici. Třicítka majitelů domů podél vozovky odčerpávala. „Mám tu asi desítku chlapů, na pomoc přijela protivecká jednotka a jednotka z Prachatic,“ upřesnil na vodou zalité cestě velitel zásahu strunkovických dobrovolníků Stanislav Prokop. Od středy jsou strunkovičtí hasiči vlastně na nohou. „Teď už to vypadalo, že si konečně usuším boty, sotva jsem si doma sedl, šli jsme nanovo,“ vyprávěl. Tentokrát ale městečko neohrožovala voda z Blanice. „Průtok vody hrázný na Husinecké přehradě snížil na pětatřicet kubíků,“ potvrzovali

Obyvatelé Strunkovic postávali před svými domy a čekali. „Šlo nám to do sklepa zevnitř, kanály to už nebraly. Možná, kdybychom měli pořádnou kanalizaci, tak by to vzala,“ rozčiloval se majitel jednoho ze zatopených domů.

21.57 hodin:"Hladina vody v řece Blanice v Husinci začíná klesat. V současné době stále trvá třetí stupeň povodňového ohrožení. Pokud klesne ještě o patnáct centimetrů, dostane se na druhý stupeň, tedy pohotovost.

Ve Vimperku začalo znovu pršet. "Nejedná se ale o žádné razantní srážky. Zatím nehrozí ohrožení. Městská policie v půl hodinových intervalech neustále kontroluje situaci," popsal vimperský starosta Pavel Dvořák.

Začínají se objevovat fámy, že v Husinci probíhá evakuace. Ty se však podle obyvatele Jaroslava Neužila nezakládají na pravdě.

21.43 hodin:"VeČkyni nepršelo vůbec. Ani další srážky nečekáme.Voda proto nestoupá," popsal starosta Čkyně Stanislav Chval.

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola dnes rozšířil stav nebezpečí i pro obec s rozšířenou působností Vimperk. Důvodem je poškozená infrastruktura v oblasti a zatopené přístupy k obydlím. Zároveň byl stav nebezpečí pro všechny lokality prodloužen do 17. července 2009.

Jihočeský kraj zřídil pro občany bezplatnou telefonní linku. Na Zelené lince 800 100 450lze nepřetržitě získat informace o aktuální povodňové situaci, rovněž podat žádosti o konkrétní pomoc - vysoušeče, čistící prostředky, pracovní pomůcky a další věci. Ozvatse mohouzájemcii s nabídkou o konkrétní pomoc povodní postiženým Jihočechům. Přehled nabízené pomocilze najítna www.kraj-jihocesky.cz

21.22 hodin: "Ve Vimperku lilo asi půl hodiny. Teď už se déšťzklidňuje a začíná se projasňovat.Avšak začíná to vypadat, že se přibližují blesky," popsal vimperský starosta Pavel Dvořák.

21.06 hodin: "Pršelo tady asi tak čtvrt hodiny. Teď už je počasí zase příznivé. Hladina místního potoka se proto nezvýšila," zhodnotil netolický starosta Oldřich Petrášek.

20.45 hodin:V Husinci je zatímBlanice klidná. Řeka se nerozlévá. Hasiči neustále obcházejí její okolí a monitorují situaci. Obyvatelé Husince sledují tok řeky. Nikdo ale neví, jak bude vše vypadat dále.

20.10 hodin: "Voda znovu stoupá. Dokonce již vyplavila jiné domy než vytrvalý déšť ze soboty. Objížídím okolí jak Žíchovce, tak přítoků Blanice. Nevidím to vůbec nadějně. Pokud bude pokračovat stejná situace čeká nás také vytopení stejných domů, jako v noci ze soboty na neděli," zhodnotil vyčerpaný místostarosta Strunkovic nad Blanicí Rudolf Toušek.

Husinecká přehrada vypouští třicet devět kubíků vody. "Odtok se odrána zvyšoval a nyníje stále třicet devět kubíků. Přítok je momentálně dvacet pět kubíků. Vytvářeli jsme rezervy pro případ, že by přišly další intezivní srážky. Jak ale bude situace vypadat dále záleží na intezitě srážek," zhodnotila mluvčí Povodí Vltavy Petra Krainová.

"Vyjeli jsme před několika minutami," potvrdil ve 20:01 ředitel prachatických hasičů Milan Raba. Kluci jeli pomoc s čerpáním sklepů.

Průtrž mračen ochromila Moravskou Třebovou

Prudké bouřky pak způsobily na Svitavsku a Orlickoústecku zatopení desítek objektů. Hasiči museli odčerpávat vodu ze sklepů domů, výtahových šachet, zatopených polí, silnic, zanesených mostků říček, ucpaných odtoků střech a dalších míst.

Během chvíle se pod vodou ocitlo několik sklepů rodinných domů. Do terénu vyrazili profesionální i dobrovolní hasiči z okolních vesnic. Do večera čerpali vodu ze sklepů a lidé začali sčítat škody.

Průtrž mračen, která v poledne zasáhla se značnou intenzitou město, zaplavila sklepy, ale i další prostory domů v několika ulicích. „Nejvíce problémů bylo na ulicích Údolní, Jiráskově a Brněnské v Moravské Třebové,“ sdělil ředitel hasičského sboru ze Svitav Oldřich Jedlička. Kanalizace totiž nestihla odvádět vodu. Navíc se vylil místní potok. Voda zatopila sklepy nejen přímo ve Třebové, ale také v přilehlém Boršově. Pavel Berjak, který bydlí nedaleko vojenské školy, se dozvěděl o průtrži v Prostějově. Sedl do auta a spěchal domů. „V sousedství domu připravují pozemky pro výstavbu domů. Voda se valila přes staveniště, dostala se do skleníku a přes ten do sklepa. Byl tam asi metr vody. Máme zničenou kotelnu, prádelnu a zámečnickou dílnu s vybavením,“ řekl Pavel Berjak. Čekají ho jednání s pojišťovnou o náhradě škody.

Na místě zasahovalo deset jednotek. „Čerpali jsme vodu z rodinného domu, kde měli ve sklepě asi dvacet centimetrů vody, která se dovnitř dostala z kanálu. Naštěstí nikde voda nevnikla do obytných částí,“ dodal dobrovolný hasič Tomáš Neděla z Mladějova. Hasiči ze Starého města čerpali vodu i ze sklepa stacionáře Domeček. Další jednotky pracovaly v několika lokalitách města.

Odpoledne se také sešli radní Moravské Třebové. Podle starosty Josefa Ošťádala se domluvili, že budou situaci monitorovat a za čtrnáct dní ji vyhodnotí. V rozpočtu mají už nějaké peníze na opatření vyčleněné.

(ap,ik)

TISKOVÁ ZPRÁVA HASIČŮ

Prudké bouřky způsobily zatopení desítek objektů

Hasiči Pardubického kraje vyjížděli 29. června celkem k 57 událostem. Více než polovina zásahů byla spojena s přívalovým deštěm a bouřkami. Prudké bouřky pak způsobily zatopení desítek objektů. Hasiči museli odčerpávat vodu ze sklepů domů, výtahových šachet, zatopených polí, silnic, zanesených mostků říček, ucpaných odtoků střech a dalších míst.

Mezi nejpostiženější oblasti, kde silná průtrž mračen zatopila zejména sklepy a kotelny domů, patřila Moravská Třebová, konkrétně ulice Brněnská, Lanškrounská, Polní, Údolní, Zahradnická, Palackého, Olomoucká, Jevíčská, Nádražní, Dr. Janského, Tyršova, Zámecká, Svitavská, Jiráskova a další.

Hasiči museli nasadit čerpadla k odčerpání zatopených objektů také v dalších oblastech našeho kraje, a to v Březové nad Svitavou, ale také na Orlickoústecku. Například v Lanškrouně na autobusovém nádraží museli hasiči pročistit ucpané kanály. Dále hasiči zasahovali v Přívratu, Rozstání, Řetové.

Ze zatopených ulic v Městečku Trnávce vytahovali hasiči také uvízlá vozidla. Bouřka způsobila také škody na trafostanici v Lanškrouně, kdy pravděpodobně blesk způsobil požár rozvodny. Škoda byla předběžně vyčíslena na 500 tisíc korun. V Horních Ředicích pak blesk způsobil požár stromu.

por. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
30.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Radek Vondráček
2 9

Hnutí ANO navrhne na předsedu Sněmovny Vondráčka

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
46 9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Grémium ČSSD naplánovalo mimořádný sjezd. Bude v dubnu

Mimořádný sjezd ČSSD by se měl konat v Hradci Králové 7. dubna, řekl po dnešním večerním jednání užšího vedení strany novinářům úřadující šéf sociální demokracie Milan Chovanec. V tento den ČSSD slaví 140. výročí založení. Šéfové ČSSD se ze sídla strany odebrali do Sněmovny na jednání s představiteli hnutí ANO. Podle Chovance grémium řešilo technické věci, ale také taktiku pro jednání.

AKTUALIZOVÁNO

FOTOGALERIE: Při smrtelné nehodě se vážně zranili další tři lidé

Smrtelná dopravní nehoda zablokovala v neděli dopoledne silnici mezi Javornou a Železnou Rudou. U odbočky na Zhůří se čelně srazila dvě osobní auta, muž německé národnosti nehodu nepřežil.

Diktátor Mugabe nebude velvyslancem dobré vůle, šéf WHO po kritice obrátil

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) podlehl bouři nevole, kterou rozdmýchalo přidělení titulu Velvyslanec dobré vůle dlouholetému prezidentovi Zimbabwe Robertu Mugabemu. Přestárlý jihoafrický dikátátor se tak zdravotnickým embasadorem nestane.

Extraliga po 16. kole: Zlín slavil v mocném finiši. Vondrka odbrzdil Piráty

/FOTOGALERIE/ Že na vítězství stačí necelé tři poslední minuty zápasu doma ukázali hokejisté Zlína v mocném finiši. Zlínští hostili Liberec, který v samém závěru pohodlně vedl 2:0. Jenže Zlín v 58. minutě snížil Robertsem Bukartsem a v čase 59:44 vyrovnal Freibergs. Obě branky dali domácí při hře bez brankáře. V následném prodloužení vystřelil Beranům dva body Honejsek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení