Prezident Miloš Zeman a další vrcholní politici dnes položili věnce u Národního památníku v Praze na Vítkově. Připomněli tak 74. výročí konce druhé světové války v Evropě. Pietního aktu se zúčastnili také pamětníci a váleční veteráni. Podobné akty se konají na několika místech nejen v Praze, ale i v dalších českých městech. Den, kdy nacistické Německo podepsalo v roce 1945 kapitulaci, slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek.

Oslavy konce války v Třebíči.
Třebíč si připomněla konec války. Oslavy zakončil seskok parašutistů

Věnce spolu se Zemanem k památníku položili předsedové Senátu Jaroslav Kubera a Sněmovny Radek Vondráček, premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar a pražský primátor Zdeněk Hřib. Pietnímu aktu předcházel průlet dvojice stíhaček Gripen a státní hymna, po něm následovala minuta ticha za všechny, kteří položili životy za svobodu a samostatnost republiky.

Zeman odpoledne jmenoval nové generály, povýšil například policejního ředitele Jana Švejdara či generálního ředitele celníků Milana Poulíčka. Vláda navrhla i povýšení ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky, toho však prezident i potřetí povýšit odmítl. 

Připomínky po celé zemi

Na výročí konce války lidé vzpomínají také například na pražském Klárově nebo na Vítězném náměstí. Oběti války si připomínají i v Liberci, kde ráno zástupci města uctili památku padlých na vojenském hřbitově v Ruprechticích. Vzpomínkové akty se konají i v dalších městech.

Oslavy osvobození v Plané.
Planou navštívila dcera amerického vojáka, který město před lety osvobodil

Představitelé Jihomoravského kraje a města Brna se sešli v Kounicových kolejích v Brně, které za druhé světové války sloužily jako vězení desítek tisíc českých vlastenců, odbojářů a vysokoškolských učitelů.

V Brně si připomněli výročí konce druhé světové války u Kounicových kolejí.
Připomněli konec války a uctili padlé. Na nacistickém popravišti 1350 obětí

U památníku osvobození a obětí druhé světové války ve Žďáru nad Sázavou položili zástupci radnice květiny a současně uctili ty, kteří při válečném běsnění přišli o život.

Pieta ve Žďáře.
Pietní akce připomněla osvobození Žďáru a uctila oběti

Podobně tomu bylo i ve Znojmě, kde se na městském hřbitově sešli zástupci vedení města, Českého svazu bojovníků za svobodu, členové různých spolků a sdružení a také četní hosté.

Představitelé Znojma, atašé generálního konzula Ruské federace v Brně i veřejnost si připomněli 74. výročí od konce druhé světové války.
Věnce a květiny. Znojmo si připomnělo bojovníky i oběti druhé světové války

Desítky lidí dorazily k pietní akci i na místo bývalého koncentračního tábora v Rabštejně na Děčínsku. Další vzpomínková setkání se konala také například v Děčíně u pomníku na Folknářích nebo v Krásné Lípě, kde se padlým poklonili už v předvečer výročí. 

Pietní akt k 74. výročí konce 2. světové války v Rabštejně.
FOTO: V Rabštejně si připomněli konec 2. světové války a její oběti

Za účasti představitelů města v čele se starostou Ladislavem Chlupáčem a zástupců Sdružení Volyňských Čechů a skautů odstartoval ve středu dopoledne pietní akt také v severočeských Litoměřicích. Všichni účastníci se následně přesunuli ke krematoriu Richard u bývalého koncentračního tábora v Litoměřicích.

V Litoměřicích se uskutečnil pietní akt k výročí osvobození u pomníku padlých ruských vojáků a poté u krematoria Richard, kde byl koncentrační tábor.
OBRAZEM: V Litoměřicích si připomněli výročí konce světové války

V úterý a ve středu si pak konec války připomínali na Mostecku členové Českého svazu bojovníků za svobodu, představitelé města Most, města Meziboří, zástupci Oblastního muzea a galerie v Mostě, stejně jako historikové a badatelé ze Severočeského leteckého archivu z Mostu a Teplic.

V Mostě a v Klínech si připomenuli konec války
Foto: V Mostě a v Klínech si připomenuli konec světové války a její oběti

Slavnosti svobody

Některá česká města si výročí osvobození připomněla již v minulých dnech. Plzeňské čtyřdenní Slavnosti svobody vyvrcholily v pondělí vzpomínkovým aktem u pomníku Díky, Ameriko! Návštěvníci si mohli prohlédnout přehlídku historické vojenské techniky. 

Vzpomínkové akce se zúčastnili například také americký velvyslanec v ČR Stephen King či šestadevadesátiletý americký veterán Earl Ingram, který byl v roce 1945 součástí vojsk, která Plzeň osvobodila. 

Slavnosti svobody v Plzni - Convoy of liberty 2019
Historická technika a návštěva veterána. V Plzni vyvrcholily Slavnosti svobody

Již v úterý vzpomínali na konec druhé světové války také v Havířově. Primátor města Josef Bělica nejprve krátce promluvil u památníku padlým vojákům, účastníci oslav pak na pietních místech napříč městem položili věnce.

V Havířově si připomněli konec II. světové války.
OBRAZEM: V Havířově si připomněli konec II. světové války

V úterý si Den vítězství slavnostně připomněli také v Čáslavi. V parčíku u tamního gymnázia se sešli představitelé města a zástupci Základny taktického letectva v Čáslavi, kteří položili věnce k Památníku obětí.

Den vítězství si Čáslavané připomněli v parčíku u gymnázia.
Den vítězství si Čáslavané připomněli v parku u gymnázia

U pomníku setkání armád 1. ukrajinského frontu I. S. Koněva s vojsky 2. ukrajinského frontu maršála R. J. Malinovského nedaleko Dobříčkova na Benešovsku si konec války připomněli také představitelé Benešova společně se zástupci velvyslanectví Ruské federace.

Pieta u pomníku setkání dvou částí Rudé armády nedaleko Dobříčkova.
Připomněli setkání dvou částí Rudé armády

Věnce se pokládaly také u Památníku odboje v Parku Československých legií a na hřbitově v Ústí nad Orlicí. Tamního pietního aktu se tradičně zúčastnili i zástupci okolních měst, vojenské správy, Československé obce legionářské, Svazu bojovníků za svobodu a Sdružení válečných veteránů České republiky.  

U příležitosti 74. výročí osvobození Československa a ukončení 2. světové války proběhlo v úterý 7. května u Památníku odboje, v Parku Československých legií a na ústeckém hřbitově kladení věnců.
Kladení věnců připomnělo v Ústí nad Orlicí výročí osvobození

Oslavy v zahraničí

Druhé světové války se zúčastnila většina států světa. S více než 60 miliony obětí se stala dosud největším a nejvíc zničujícím válečným střetnutím v dějinách lidstva. Češi bojovali proti německým nacistům ve válce na západní i východní frontě.

Výročí konce druhé světové války si dnes u Vítězného oblouku v Paříži připomněli váleční veteráni, armádní důstojníci, politici a další Francouzi i zahraniční hosté. Památku padlých uctil tradičně u Hrobu neznámého vojína i francouzský prezident Emmanuel Macron, informovala agentura AP.

Za deštivého počasí Macron na pietním místě zapálil oheň a položil věnec. Pozdravil se přitom s válečnými veterány, kteří v roce 1945 přispěli k vítězství spojenců nad nacistickým Německem. Aktu se zúčastnili i francouzský premiér Édouard Philippe a předsedové obou komor parlamentu či exprezident François Hollande.

Macron dnes rovněž položil věnec u sochy generála Charlese de Gaulla, který se za druhé světové války nesmířil s kapitulací Francie, emigroval a postavil se do čela odporu proti nacistům. V roce 1944 se vrátil do Paříže jako vítěz a později se stal francouzským prezidentem.

Voják Tomáš Procházka, který zemřel při misi v Afghánistánu.
Zeman vyznamená českého psovoda, který zahynul v Afghánistánu