Sníh padal celou noc, napadlo 30 až 40 centimetrů. Za noc vyjeli silničáři s veškerou technikou, měli 252 výjezdů sypačů. „Jezdily už večer (v pátek) a potom od půl druhé v noci zase. Místy může být problém s kamiony, u Havlíčkova Brodu a u Štoků kloužou do kopce. Na I/19 nad Pelhřimovem u Čížkova také klouzaly kamiony. Pro osobní auta nemám hlášené, že by něco nebylo sjízdné, ale opravdu, když se dnes nemusí jet, tak nejezdit,“ řekl dispečer silničářů.

Aktuální situaci na železnici můžete sledovat v interaktivní mapě Správy železnic.

Na některých místech Česka sníh zastavil železniční dopravu, jinde vlaky nabírají zpoždění. V ranních hodinách nejezdily spoje například na trasách Tábor-Pelhřimov, Strakonice-Vimperk či Kubova Huť-Červený kříž.

Dálnici D1 zase v sobotu ráno zastavila nehoda náhladního vozidla. „Stala se na 97. kilometru směrem Brno. Obešla se bez zranění. Kamion se bude vyprošťovat. Kolona dosahuje délky sedmi kilometrů. D1 přes Vysočinu je sjízdná pouze se zvýšenou opatrností,“ uvedla policie. Na D1 havaroval kamion i odpoledne. „Na 372,5. kilometru dálnice D1 ve směru do Ostravy zasahují hasiči u dopravní nehody kamionu. Z vozidla uniklo 700 litrů nafty, na místě je nasazena těžká vyprošťovací technika. Nehoda se obešla bez zranění, dálnice je v daném směru uzavřena,“ informovali hasiči.

Zatímco řidičům sníh působí problémy, na horách se radují. Lyžařská sezona začíná:

Sněžná kanonáda v Olešnici! Na Blanensku finišují přípravy na lyžařskou sezonu.
Lyžařská sezona začíná. Vlekaři spustili sněhová děla, běžkařům upraví tratě

„K dnešní 16h jsme v celé ČR zaznamenali přes 1000 výjezdů z důvodu technické pomoci. Už nyní je to pětinásobek denního průměru. V drtivé většině se jednalo o popadané stromy přes silnici nebo koleje. Aktuálně nejvíce zásahů v souvislosti s popadanými stromy evidujeme v Moravskoslezském kraji,“ informoval Hasičský záchranný sbor ČR.

Sněžení způsobilo také poruchy dodávek elektrické energie. Firma EG.D eviduje kvůli sněhu v Česku 29 poruch na vedení vysokého napětí. Bez proudu je dese tisíc odběrných míst, z toho nejvíc na jihu Čech a na Vysočině, řekl dnes ČTK mluvčí energetické společnosti E.ON Roman Šperňák.

Firma EG.D evidovala ráno kvůli sněhu v Česku 29 poruch na vedení vysokého napětí a do odpoledne počet poruch stoupl na 41. Bez proudu bylo k poledni asi 10 500 odběrných míst, z toho nejvíc na jihu Čech, řekl dnes ČTK mluvčí energetické společnosti E.ON Roman Šperňák. Energetická firma ČEZ ráno evidovala 5900 domácností bez elektřiny, nejvíce ve Středočeském kraji. ČTK to řekla mluvčí firmy Soňa Holingerová, podle které se jedná o běžnou poruchovost v tomto období. Ke 12:00 bylo domácností bez proudu podle ní 5100. Odběrných míst má ČEZ 3,7 milionu. Na Rychnovsku se před 11:00 ocitlo bez elektřiny asi 1650 domácností, řekla regionální mluvčí ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. Společnost Pražská energetika, která dodává proud hlavně v Praze, problémy nezaznamenala, sdělil mluvčí firmy Karel Hanzelka.

Nejhorší je stav na jihu Čech

V částech Jihočeského kraje a kraje Vysočina napadlo od pátečního dopolene až 45 centimetrů sněhu. Dalších až 25 centimetrů přitom podle meteorologů může napadnout ještě během sobotního dne. „Sněžení bude s proměnlivou intenzitou pokračovat i v následujících hodinách během rána a dopoledne. Předpokládáme, že v této oblasti spadne během soboty dalších 10 až 25 centimetrů, tedy v celkové sumě 30 až 65 centimetrů,“ uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v aktualizované výstraze.

Hejtman Martin Kuba (ODS) vyhlásil v kraji kalamitní stav. „Od časného rána konzultujeme situaci s našimi silničáři, se složkami záchranného integrovaného systému a s ČHMÚ. Máme na silnicích veškerou techniku silničářů, ale tím, že sněžení neustále pokračuje, tak se ukazuje, že přes veškeré nasazení našich techniků už není úplně možné udržet všechny silnice sjízdné,“ řekl Kuba ČTK kolem 8:00.

„Tím, jak sníh neustále padá, je těžký, tak se čím dál víc objevují polomy, na některých místech jsou výpadky elektrické energie a podle předpovědi má pokračovat velmi husté sněžení i dopoledne i odpoledne. Při součtu všech těchto podmínek je jasné, že nebudeme schopni zajistit provoz na silnicích Jihočeského kraje úplně normálně. Je třeba oznámit, že bude kalamitní stav,“ uvedl. Hejtman dále řekl, že situace je netradiční. Bude to znamenat, že některé silnice v kraji dnes nebudou sjízdné, že budou výluky ve veřejné dopravě, jak drážní, tak autobusové.

Vývoj sněhové kalamity v Jihočeském kraji sledujeme online zde:

Zasněžené Prachatice v sobotu odpoledne.
Kalamita na jihu Čech. Po obřích přívalech sněhu přijdou třeskuté mrazy

„Počasí se rozhodlo chovat tak, jak to příroda prostě umí. Může být komplikace s dodávkami elektrického vedení, protože pokud budou padat stromy, tak bude i problematické pro E.ON se tam dostat. Jako hejtman bych chtěl Jihočechy upozornit, že nás prostě čeká kalamitní stav, aby s tím počítali. Chci poprosit o trpělivost, protože všichni, kteří jsou zapojeni v tom procesu, jsou venku a pracují naplno, ale příroda se prostě někdy přeprat nedá. Chci požádat, aby to Jihočeši vnímali a byli shovívaví, že dnes situace nebude jednoduchá a přizpůsobili tomu své chování,“ řekl Kuba.

Jihočeští silničáři mají v terénu všech 200 sypačů. Kvůli těžkému a mokrému sněhu se začínají objevovat polomy. Lidé by měli zvážit, zda dnes jezdit autem, řekla dnes ČTK ředitelka Správy a údržby silnic (SÚS) Jihočeského kraje Andrea Jankovcová. Na mnoha místech kraje se budou podle Českého hydrometeorologického ústavu tvořit sněhové jazyky, místy i závěje. V kraji bude dnes zataženo se sněžením, přes den i vydatným, které bude k večeru zvolna slábnout.

Již v pátek meteorologové varovali před komplikacemi, které může sníh způsobit. „Od sobotního brzkého rána do nedělního odpoledne očekáváme tvorbu sněhových jazyků, na horách i závějí. Na Českomoravské vrchovině bude vzhledem k čerstvému severozápadnímu větru od sobotního večera do nedělního odpoledne tvorba sněhových jazyků četnější a místy se budou tvořit i závěje,“ varuje ČHMÚ.

Na severu Čech čekají komplikace především při cestě do hor

V Ústeckém kraji musí dnes řidiči počítat se sněhem při cestě do hor. V Krušných horách leží na komunikacích ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Neprůjezdná je silnice u Krupky na Teplicku a Telnice na Ústecku, kde jsou sněhové jazyky a silničáři tyto cesty v zimním období neudržují. Dálnice jsou mokré, viditelnost snižuje mlha a sněžení. Na Litoměřicku se pak na silnicích vytvořila ledovka. Vyplývá to z informací policie a silničářů.

Auto na střeše bylo v sobotu ráno u Třebívlic na silnici I/15. Další karambol se odehrál v Ústí na křižovatce ulic Hoření a Malátova, havarovala tam dvě vozidla. Nehoda se stala také v Lounech, v tamní Postoloprtské ulici. Policisté žádají, aby řidiči zvážili, zda na musí dnes vyrazit na cesty. Pokud se na komunikace vydají, musí dbát zvýšené opatrnosti.

Informace o komplikacích v dopravě naleznete v interaktivní mapě na webu dopravniinfo.cz

To v Libereckém kraji se daří silničářům udržet cesty sjízdné. V terénu mají veškerou techniku, řekl dnes ČTK dispečer krajské správy a údržby silnic. Na horách leží na silnicích ujetá vrstva sněhu. Ledovka je na cestě na Semilsku, upozornila na webu policie.

Neprůjezdná je silnice mezi obcemi Dubá a Holany v okrese Česká Lípa, kde spadl na cestu strom. Hasiči odklízí spadlý strom také u obce Ralsko na Českolipsku, kde aktuálně motoristé také neprojedou. Nákladní automobil uvízl v Újezdu pod Troskami na Semilsku. Na silnicích II. a III. třídy leží zbytky rozbředlého sněhu, které cestáři postupně odklízí s pomocí pluhů.

Sníh zkomplikoval také spojení na dálnici D10 mezi Libercem, Turnovem a Prahou. Ve středočeském úseku se na 19. kilometru vytvořila dlouhá kolona kvůli padlému stromu na vozovku. Na dálnici se také srazilo několik aut.

Nehody v západních Čechách

Na západě Čech komplikuje dopravu sníh. Zejména v jižní části Plzeňského kraje jsou silnice kluzké a ve vyšších polohách pod vrstvou sněhu. Na Klatovsku, kde sněžilo po celou noc jsou silnice pokryté rozbředlým sněhem, na Šumavě jsou pak pokryté vrstvou sněhu. Podobně i v Krušných horách je vyšších polohách sníh na vozovkách. Protože ale v Karlovarském kraji v noci sněžilo jen málo, silnice jsou s opatrností sjízdné.

Rozbředlý sníh je i na dálnici D5 u Plzně. Na kluzké vozovce se staly i nehody, dálnice je na několika místech uzavřena, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Nehoda nákladního auta uzavřela dopravu na 139,9 kilometru dálnice D5 u Rokycan ve směru na Prahu. Kamion prorazil středová svodidla, dálnice je uzavřena. Další nehoda se stala jen o několik kilometrů dál i v opačném směru na Rozvadov, kde kamion na 121,9 kilometru dálnice havaroval do příkopu. I v tomto místě se na dálnici tvoří kolony. Nehoda kamionu zastavila dopravu i na 67,3 kilometru dálnice ve směru na Prahu. Havarovaný kamion tam blokuje všechny jízdní pruhy.

Milovníci zimy a sněhu jásají. Podívejte se na překrásnou sněhovou pokrývku:

Po 18. hodině došlo k vážné nehodě mezi kamionem a osobním vozidlem. Ke střetu došlo na 50. kilometru dálnice ve směru na Prahu u Mýta na Rokycansku. Nehoda se obešla bez zranění, ale vyžádala si uzavření úseku z důvodu vyprošťovacích prací. „Sjezd exit 50 Mýto, zpět na D5 exit 41 Cerhovice. Jezděte s maximální opatrností,“ poradila policie.

Komplikace čekejte i na železnici. Podle serveru Českých drah je přerušen provoz na tratích Příkosice–Nezvěstice, Furth im Wald – Plzeň hlavní nádraží, Nýrsko – Zelená Lhota a Klenčí pod Čerchovem – Poběžovice. Z tratí se odstraňují spadlé stromy, obnovení provozu se předpokládá do jedenácté hodiny, pouze na trati z Nýrska do zelené Lhoty až kolem poledne.

Na východě Čech boural autobus i kamion

Silné sněžení dnes ráno zkomplikovalo dopravu v Pardubickém kraji. Silnice 1/37 mezi Nasavrky a Trhovou Kamenicí je sjízdná pouze se sněhovými řetězy, uvedli silničáři. Silnice je spojnicí Pardubického kraje s Vysočinou. Na silnicích v kraji se dnes ráno stala řada nehod. V Kunvaldu na Orlickoústecku havaroval autobus. Nehoda skončila bez zranění, uvedla policie.

Na silnicích v kraji dnes ráno zůstávala vrstva sněhu. Na solených silnicích byl sníh rozbředlý. V okolí Žamberka na Orlickoústecku vítr tvořil sněhové jazyky. V Pardubicích na silnici I/37 se vytvořila ledovka.

Na silnici I/34 ze Svitav do Poličky u obce Vendolí dnes ráno uvázl v kopci kamion. Na silnici I/35 u Sedliště na Svitavsku havarovalo nákladní auto, částečně skončilo mimo silnici. Dvě auta havarovala na silnici I/35 v obci Jaroslav na Pardubicku. Dva řidiči havarovali u obce Korouhev na Svitavsku. Další nehodu policie evidovala u obce Rozstání na Dvitavsku.

Ve středních Čechách spadl strom do kolejiště

Očekávaný příděl několika centimetrů sněhu, který napadl v pátek odpoledne a v noci na sobotu také ve Středočeském kraji a v Praze, způsobil problémy některým řidičům na silnicích. Ti kvůli ujeté vrstvě sněhu a kluzké vozovce na několika místech nezvládli řízení a na pomoc vyrážela záchranka i hasiči. Nejvážnější nehoda se stala v Pětihostech na Praze východ, kde došlo po páté ráno k nehodě dvou nákladních a dvou osobních aut. „K nehodě došlo v souvislosti s počasím. Silnice je uzavřená v obou směrech a její otevření se předpokládá do deseti hodin dopoledne,“ řekl policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle mluvčího středočeské záchranky Marka Hylebranta byly na místě tři zraněné osoby. „Jedna osoba se zraněným ramenem byla připojena na umělou plicní ventilaci a převezena na ARO do vinohradské nemocnice. Další zraněný utrpěl pohmoždění hrudníku a byl převezen do střešovické nemocnice. Třetí zraněná pacientka měla bolesti hlavy a pohmožděné stehno. Transportována byla do benešovské nemocnice,“ řekl Deníku Hylebrant.

Asi nejdramatičtěji ze všech výjezdů policistů a hasičů byl ten podvečerní, který byl ohlášen po šesté večer na železničním přejezdu mezi Čelákovicemi a Brandýsem nad Labem na Praze východ. „Jedenaosmdesátiletý řidič dostal před nechráněným železničním přejezdem smyk na kluzké silnici a nedobrzdil situaci. Vjel na železniční přejezd v době, kdy přijížděl osobní vlak ve směru od Čelákovic na Brandýs nad Labem. Při střetu vyvázl řidič bez zranění, stejně jako strojvedoucí a dvacet cestujících ve vlaku,“ řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Kvůli sněžení a tvorbě závějí o víkendu nejezdí vlakové spoje minimálně na dvou středočeských tratích. Náhradní autobusovou dopravu musejí v sobotu i neděli využít cestující, kteří se chtějí dostat veřejnou dopravou z Mladé Boleslavi do Mělníka nebo opačným směrem. „Provoz byl zastaven z důvodu nepříznivých povětrnostních podmínek,“ uvedl dopravce České dráhy na svém informačním serveru. Vlaky ze stejného důvodu dočasně nejezdily také mezi Mníškem pod Brdy a Dobříší na Příbramsku.

Středočeští hasiči večer kvantifikovali počet svých sobotních výjezdů. „Od 7 do 19 hodin jsme vyjeli celkem k 278 událostem. Drtivá většina zásahů (176) spočívala v odstraňování popadaných stromů nebo větví. Ve více než 40 událostech jsme pomáhali odstraňovat nebezpečí (porušené elektrické vedení, uvízlé automobily). Asistovali jsme u 35 dopravních nehod,“ konstatoval Jan Sýkora, mluvčí středočeských hasičů.

Neodpočívali ani hasiči v Praze. „Během soboty jsme do 16. hodiny zasahovali v souvislosti se sněhem v Praze u pěti desítek událostí,“ uvedli na síti X. Jednou z nejzásadnějších byla probořená konstrukce nafukovací haly nad tenisovým kurtem na Štvanici. Střecha haly nevydržela nápor sněhu. Naštěstí se vše obešlo bez zranění.

Situace na Moravě

Noční sněžení a teploty slabě pod nulou zkomplikovaly v Jihomoravském kraji dnes ráno dopravu. Hlavní tahy jsou sice většinou s opatrností sjízdné po chemickém ošetření, ale na problémy s uvízlým kamionem si musí dát pozor řidiči na silnici z Brna na Svitavy u Krhova na Blanensku.

Kvůli náledí také nejezdí zatím linkové autobusy do některých obcí v různých částech kraje a někde jsou spoje zpožděné kvůli čekání na posypové vozy, vyplývá z informaci na webech Správy a údržby silnici Jihomoravského kraje a Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Jedná se o silnice nižších tříd. Autobusy zatím ráno nejezdí do obcí Zálesná Zhoř, Šervkovice a Hvozdec na Brněnsku, Němčičky, Hostim, Prokopov, Jiřice u Moravských Budějovic a Boskovštejn na Znojemsku a Krhov na Blanensku.

Silnice v horských oblastech Zlínského kraje pokrývá po nočním vydatném sněžení vrstva sněhu. Vozovky jsou průjezdné, dispečeři však apelují na nutnou opatrnost. V nejvyšších částech Vsetínska se navíc může vytvářet náledí, vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic. V regionu stále sněží, v nejvyšších polohách hlásí správci silnic až 15 centimetrů čerstvého sněhu.

První ledový den zažilo Česko ve čtvrtek:

Řidiče na řadě míst republiky dnes po ránu potrápilo náledí či rozbředlý sníh na silnicích.
Česko zažilo ledový den. Dopravu komplikoval sníh a náledí, D1 na Vysočině stála

V nejvyšších polohách Olomouckého kraje napadlo přes noc až 15 centimetrů sněhu. Silničáři mají v terénu veškerou techniku, stále pluží a sypají. Silnice jsou průjezdné, správci silnic však nabádají motoristy ke zvýšené opatrnosti, řekli dnes ČTK dispečeři. Opatrnost je namístě nejen na severu regionu, ale i v dalších okresech, sněžení zatím neustává. Vítr navíc na některých místech vytváří sněhové jazyky.

V Jeseníkách sněží prakticky trvale. Silnice na Červenohorském sedle, Ramzové i Videlském sedle pokrývala v osm hodin ráno vrstva ujetého sněhu, v němž byly částečně vyjeté koleje. Problém vyjet stoupání měla i některá osobní auta. Okolo sedmé hodiny stála podle jednoho z řidičů v kopci před Ostružnou tři osobní auta.

Olomouc přikryla sněhová peřina. Podívejte se:

Olomouc se v sobotu probudila pod sněhovou peřinou, 2. prosince 2023
OBRAZEM: Olomouc přikryla bílá peřina. Podívejte se

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou po pátečním a nočním sněžení sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Na Opavsku se v některých místech tvoří sněhové jazyky. Pro kamiony je uzavřena od 1. prosince silnice 1/56 z Ostravice přes Bílou na Horní Bečvu ve Zlínském kraji. Vyplývá to z dnešních informací Ředitelství silnic a dálnic.

Za páteční odpoledne a noc na dnešek v Moravskoslezském kraji připadlo místy i více než deset centimetrů sněhu. Nejvíce však v horských oblastech Bruntálska a Frýdecko-Místecka. V Jeseníkách i Beskydech leží na silnicích ujetá vrstva sněhu. Sjízdné jsou jen se zvýšenou opatrností. Na Opavsku se navíc vlivem větru místy tvoří sněhové jazyky. O něco lepší je situace na Ostravsku a Karvinsku. Tam jsou silnice po chemickém ošetření mokré. Místy ale na nich leží zbytky mokrého sněhu. Proto i tam silničáři doporučují zvýšenou opatrnost.

Počasí působilo potíže již v pátek

Sněžení komplikovalo dopravu v Česku už v pátek večer. Vzpříčené kamiony zablokovaly silnice v Jihočeském kraji i na Vysočině. Nerprůjezdný byl hlavní tah na Rakousko I/3 ve směru z Velešína na Dolní Dvořiště.

Více si o páteční situaci na silnicích můžete přečíst zde:

Sněžení na silnici. Ilustrační snímek
Sněžení znovu zkomplikovalo dopravu v Česku. Některé silnice byly nesjízdné

„Velké množství dopravních nehod nás zaměstnalo během včerejšího dne. Zasahovali jsme společně s dobrovolnými jednotkami u 212 případů. Jedná se o skoro čtyřnásobný nárust oproti našemu obvyklému dennímu průměru počtu těchto zásahů,“ informoval Hasičský záchranný sbor ČR.

Potíže v pátek provázely i dopravu na pražském Letišti Václava Havla. Lety nabíraly zpoždění v řádu desítek minut. „Upozorňujeme, že vzhledem ke sněžení může dnes a zítra docházet ke komplikacím a drobným zpožděním. Vzhledem k dopravní situaci doporučujeme ponechat si také dostatečnou časovou rezervu pro cestu na letiště,“ informovalo letiště.