Nárůst nebezpečí vzniku a šíření požárů se očekává v úterý, kdy začne foukat čerstvý jihovýchodní vítr, uvedli. Počasí v Česku ovlivňuje slábnoucí tlaková výše nad jižní Skandinávií. Slunečné a suché počasí s nedostatkem srážek v ČR bude pokračovat. Nejvyšší teploty o víkendu vyšplhají na 19 až 23 stupňů.

Požár lesa u Libčic nad Vltavou
Ve skalách nad Vltavou u Prahy hořelo. Zásah trval do sobotního odpoledne

Některá místa kvůli tomu přistoupila k preventivním opatřením. V Praze například zakázali rozdělávání ohně a kouření cigaret v parcích, zahradách a lesích. „Zákaz je platný do odvolání,“ sdělil ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Lidé nesmí oheň rozdělávat ani ve vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa, na loukách a polích a v blízkosti skladů sena a slámy. Z nádrží určených pro hašení nesmí odebírat vodu. Kouřit na rizikových místech mohou kuřáci pouze elektronické cigarety. Pokud nejsou zajištěna bezpečnostní opatření, nesmí na železnici jezdit parní lokomotivy.

Hořelo u Prahy i v CHKO Brdy

Plameny v pátek zachvátily například les ve skalách nedaleko Libčic nad Vltavou u Prahy. Hasiči kvůli tomu vyhlásili třetí stupeň poplachu a na zhruba šest hodin musela být přerušena vlaková doprava na nedaleké trati z Prahy do Děčína. 

Hasiši s ohněm bojovali do sobotního rána. „Bude se to ještě důkladně prolévat," uvedl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Podle něj se na dohašování podílí zhruba dvě desítky hasičů. Průzkum lokality bude trvat do odpoledních hodin.

Na dopadové ploše v Brdech hořely náletové dřeviny, vřes a borůvčí. Hasiči museli vodu náročně k ohniskům požáru dopravovat.
V CHKO Brdy hoří dopadová plocha cvičiště. Hasiči mají problém s vodou

Ve čtvrtek zase vypukl požár na dopadové ploše cvičiště v CHKO Brdy. Zasahující hasiči museli řešit problémy s dostupností vody a s likvidací plamenů pomáhal i vrtulník s bambi vakem. "Požár se nacházel ve vojenském prostoru na dopadové ploše. Zásah byl velice komplikovaný svou špatnou přístupností a terénem, v kterém nebylo snadné zasahovat. Hasiči tak museli natáhnout nekonečně dlouhé metry hadic, aby se vůbec dostali ke všem ohniskům požáru," uvedl Svoboda.

V květnu přijde déšť

Teplé počasí vydrží podle meteorologů vydrží i v následujících dnech, nezvykle teplý bude i příští týden. Podle předpovědi bude nejteplejším dnem čtvrtek, kdy průměrné nejvyšší denní teploty vystoupají až k letním 25 stupňům Celsia. Naopak v sobotu už meteorologové očekávají o deset stupňů méně. "Poté bude následovat o něco chladnější týden. V prvních dvou květnových dekádách se bude udržovat počasí s teplotami odpovídajícími této roční době," uvedl ČHMÚ.

Období sucha, kdy za uplynulých 31 dnů na území ČR spadlo v průměru jen kolem šesti milimetrů srážek, brzo skončí. "Na začátku týdne se srážky budou objevovat jen ojediněle, v závěru týdne se už objeví na celém území a místy by mohly být i vydatnější," uvedli meteorologové. I v dalších třech týdnech očekávají četnější srážky s úhrny nad normálem nebo kolem hodnot normálních pro toto roční období.

Požár zchátralého domku v Šlechtíně.
OBRAZEM: V Šlechtíně hořel domek. Příčina požáru se zřejmě řešit nebude

Průměrný úhrn srážek pro následující čtyři týdny je 54 milimetrů. Podle záznamů vedených od roku 1951 zatím nejméně napršelo v roce 1998, kdy meteorologové naměřili 17 litrů na metr čtvereční. Nejvíce srážek spadlo v roce 1962 s úhrnem 108 milimetrů, tedy 108 litrů na metr.

Průměrná teplota pro období od 22. dubna do 19. května je 12,6 stupně Celsia. Nejtepleji bylo v roce 2000, kdy průměr činil 16,5 stupně Celsia. Zatím nejnižší průměr 7,8 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1980.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

Zelený čtvrtek značně potrápil středočeské hasiče.
V suchém počasí hořely lesy. Děti na Mělnicku podpálily stoh