"Snímky pocházejí z Ústupek u Sečské přehrady. V noci sice velice silně foukalo, ale to neodradilo od vyhlížení úkazu, který byl velmi prchavý a dopředu jen těžce předpověditelný. Jediným indikátorem, že k tomu může v noci dojít, byly hodnoty na magnetometrech ze švédské Kiruny a také družice ACE," uvedl Horálek.

Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze. Zatímco v polárních oblastech jsou celkem běžné, v nižších zeměpisných šířkách je jejich výskyt vzácnější.

Jak vypadají nejkrásnější polární záře, které zachytili fotografové na celém světě? Podívejte se do naší galerie.

V Česku se přírodní podívaná vyskytuje málokdy, protože je k ní potřeba silná sluneční aktivita a vhodné pozorovací podmínky. Slunce teď pozvolna spěje do maxima své aktivity, jsou proto podle Horálka větší šance na silnější geomagnetické bouře.

Vzácné podmínky viditelnosti

"V posledních dnech ale také v Česku bylo dlouhodobě jasno, což v kombinaci se včerejší (nedělní) geomagnetickou bouří přineslo právě ty vzácné podmínky viditelnosti polární záře i z Česka," řekl Horálek.

Astronom uvedl, že není vyloučené, že polární záře v Česku bude vidět v příštích letech, případně ještě letos. "Největší šance na polární záře jsou kolem rovnodennosti, která se nyní blíží," dodal. Poslední výraznou polární záři spatřili lidé z území Česka v březnu 2015.