„Podle platné právní úpravy vznikají neodůvodněné rozdíly v prokazování skutečností souvisejících s totalitním režimem, kdy na osoby, které mají politickou i odbornou rozhodovací pravomoc, se lustrační zákon nevztahuje, na jejich podřízené, jejichž pravomoc rozhodovat je omezenější, však ano,“ uvedlo vnitro v předkládací zprávě. Cílem je podle ministerstva posílení právní jistoty demokratického státu a znovunaplnění původního záměru zákona.

Rakušan připomněl, že jde o závazek z programového prohlášení vlády Petra Fialy (ODS). „Ministři nemají být ti, kdo někdy před listopadem (1989) udávali svoje kamarády, příbuzné, sousedy, ti, kdo spolupracovali velmi aktivně s totalitním režimem,“ uvedl Rakušan.

Ministerstvo v novele také navrhlo umožnit žádat o osvědčení rovněž elektronicky a poplatek zaplatit bezhotovostně. V současnosti může žadatel o vydání lustračního osvědčení žádat jen v listinné podobě a správní poplatek uhradit pouze kolkovou známkou.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka na jednání poslanecké sněmovny z 29. března 2022.
Snižme důchod prominentům komunistického režimu, navrhuje ministr Jurečka

Server Aktuálně.cz na začátku října napsal, že proti návrhu vnitra se postavila Legislativní rada vlády. Kritizovala, že zpřísnění má být selektivní, aniž by výběrovost byla jakkoliv zdůvodněna. Aby byly rozdíly zahlazeny, musel by se podle členů rady zákon vztahovat i na prezidenta, členy parlamentu, hejtmany a starosty. „Je-li věcný důvod pro působnost lustračního zákona vůči členům vlády, je stejný důvod v případě vyjmenovaných činitelů,“ citoval ze zprávy člena rady Jana Kudrny server.

Členové rady také podle webu upozornili na nálezy Ústavního soudu (ÚS), podle které se potřeba lustračního zákona postupem času snižuje, jeho zpřísnění by tak podle nich nebylo v souladu s ústavním pořádkem.

V souladu s rozhodnutím ÚS 

Podle důvodové zprávy materiálu je ale návrh v souladu s rozhodnutími ÚS. „Pokud jsou stále dané dostatečně vážné a významné důvody pro povinnost prokazovat splnění předpokladů pro výkon funkce u představených podle zákona o státní službě a vedoucích zaměstnanců podle zákoníku práce, pak jsou tyto důvody o to vážnější a významnější pro členy vlády (náměstky členů vlády),“ napsalo vnitro.

Český premiér Petr Fiala.
Premiér Fiala: Petr Pavel musí svoji minulost věrohodně vysvětlit

Lustrace budily pozornost při jmenování někdejší vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Předseda hnutí ANO a tehdejší ministr financí Andrej Babiš totiž nepředložil lustrační osvědčení. Pravicová opozice tehdy poukazovala na to, že kabinet porušuje platná pravidla už při svém vzniku.