Stovky dobrovolníků se zapečetěnými kasičkami se ode dneška objeví v ulicích Prahy a dalších 33 měst. Přispět a připnout si květ máku na klopu bude možné i v řadě knihoven, kaváren, obchodů a firem. Poslat příspěvek lze také on-line na webu projektu.

Loni se po celém Česku rozdalo přes 30 tisíc květů máků. Letos Paměť národa distribuuje 50 tisíc kusů. Sbírku doprovází na sociálních sítích videospot "Dědo, ty se bojíš bouřky?" inspirovaný příběhem veterána druhé světové války Karla Brhela.

"Díky získaným penězům budeme moci pro archiv Paměť národa natočit další vzpomínky válečných veteránů a lidí, kteří bojovali za svobodu a demokracii, za svobodné Československo," uvedli organizátoři sbírky. Ve veřejně přístupném archivu Paměti národa je v současnosti uloženo více než 7 tisíc nahrávek, včetně téměř 900 příběhů válečných veteránů z druhé světové války a více než tisíc účastníků třetího odboje.

Svátek věnovaný veteránům se slaví jako připomínka 11. listopadu 1918, kdy bylo podepsáno příměří a ukončeny boje první světové války. Jeho symbolem je červený vlčí mák, tedy květina, která vyrostla jako první na polích zničených při bojích. V Česku se jako významný den slaví od roku 2001.