O tom, že bude možné na obloze pozorovat polární záři, informovali meteorologové. „Dnes před obědem dorazil k Zemi materiál z jedné ze slunečních erupcí. Aktuálně je zemské geomagnetické pole narušené a je naděje na spatření polární záře po setmění. O co víc, není vyloučené, že ještě dorazí k Zemi i další, pozdější erupce. V takovém případě by šance na spatření polární záře ještě výrazně vzrostla,“ informoval na sociální síti X Český hydrometeorologický ústav. 

Největší šanci na pozorování budou mít obyvatelé oblastí, kde je jasná obloha bez oblačnosti. „Větší šanci budete mít vy, kdo bydlíte v jižních oblastech ČR - jižní Čechy, Vysočina a jižní Morava. Připomínáme, že se jedná o velmi dynamický a proměnlivý úkaz, který závisí u na okamžité polaritě slunečního větru. Proto záře nemusí být vidět a během minuty najednou velmi výrazně. Šance nicméně je i později během večera,“ doplnil ústav krátce před 20. hodinou.

Polární záře je viditelná rovněž ze Slovenska a Maďarska. Z toho je dokonce možné polární záři pozorovat i na dálku, skrze webkamery

Polární záře, 5. listopadu 2023, Trojanovice pod Javorníkem.
Kouzla na nebi: V Ostravě i jinde v kraji byla k vidění polární záře

Na sociálních sítích už po 19. hodině začali lidé hojně sdílet příspěvky z pozorování. „Pozorování dnes večer už hlásili z Valašského Meziříčí a Ostravy a také ze Slovenska. Polární záře měla všude červenou/nachovou barvu, byla jasná, ale také rychle se vyvíjející a často krátkého trvání,“ doplnil Astronomický ústav AV ČR.

Poprvé polární záři pozoroval i Jan Vidlař u Posuchova na Olomoucku. „Bylo to vyjímečné, že byla u nás pozorovatelná okem v takovém rozsahu, červená záře a sloupy světla stoupající z obzoru vypadaly, jako kdyby za kopcem byla nějaká obří továrna. Běhal mi mráz po zádech,“ popsal své pozorování.

Zážitkem bylo pozorování i pro Tomáše Koska z Brandýsa nad Labem. „Neuvěřitelná podívaná, polární záři jsem viděl poprvé a ta krvavě rudá barva, kterou jsem viděl vlastníma očima, mě posadila na zadek,“ shrnul.