"K 17. hodině jsou všechny pražské profesionální stanice venku a zasahují u 20 událostí," napsali pražští hasiči na svém twitteru. 

Později se však situace zklidnila. K 19. hodině hasiči evidovali celkem 38 případů.

Ve Středočeském kraji komplikují následky bouřek a přívalových dešťů dopravu. České dráhy v 16:45 upozornily, že na koleje mezi zastávkami Praha-Krč a Praha-Braník se sesunula půda, provoz na trati byl přerušen. 

Více informací o situaci v Praze naleznete zde:

Bouřka nad Prahou.
Bahno na kolejích, blesk do domu, kroupy. V Praze řádila bouřka

V úseku mezi stanicemi Veletržní palác a Výstaviště Holešovice je nesjízdná tramvajová trať, provoz linek 6 a 17 je proto omezen. Ve stanici metra Vysočanská je nefunkční jeden z eskalátorů, pro vstup do stanice by cestující měli využít východní vestibul. Voda se podle České televize večer odčerpávala také ze stanice metra Bořislavka.

Kvůli pádu skalního masivu na silniční komunikaci byl rovněž zastaven provoz na trase mezi Štěchovicemi a Davlí, autobusy volí objízdnou trasu.

Jihozápadně a jižně od Prahy se vytvořilo v linii několik silných bouřkových jader, ve kterých se vyskytují přívalové srážky s předpokládanými krátkodobými úhrny kolem 50 milimetrů a kroupy. Do 19:30 platí v metropoli i výstraha před přívalovými srážkami, uvedli meteorologové.

Hromadná nehoda

Jen do půl šesté odpoledne byli hasiči ve Středočeském kraji voláni ke třem desítkám zásahů souvisejících s aktuálním počasím – především se jednalo o čerpání vody ze zatopených sklepů či dalších níže položených míst a odstraňování spadlých stromů, které se v rozmočené zemi vyvrátily. Podle poznatků hasičů živly udeřily nejhůř – alespoň tedy v první vlně – na Praze-západ a na Berounsku.

S počasím má zřejmě souvislost i série dopravních nehod, jež se staly v obou směrech dálnice D4 poblíž Prahy. Hromadná nehoda, kvůli níž se zastavil provoz, se v dešti stala poblíž Prahy rovněž na dálnici D7; na jejím sedmém kilometru poblíž Makotřas při pomezí Kladenska a Prahy-západ. Ostatně – i na Pražském okruhu provoz v silném dešti výrazně zpomalil.

Více informací o situaci ve Středočeském kraji zde:

Ilustrační foto
Přívaly deště škodily ve sklepích i na silnicích

Silné bouřky s přívalovým deštěm a krupobitím se přehnaly i jižními Čechami. "Na Prachaticku, Vimpersku a Českokrumlovsku se udržují téměř bez postupu velmi silné bouřky doprovázené přívalovým deštěm s krátkodobými úhrny kolem 50 milimetrů a krupobitím. Vzhledem k nasycení půdy může v zasažených oblastech docházet k rychlému odtoku vody z krajiny a prudkému vzestupu hladin zejména na menších tocích," uvedli večer meteorologové.

Více informací o situaci na jihu Čech zde:

Silnice u Královy Lhoty.
Přívalový déšť a sesuvy bahna zavřely na jihu Čech některé silnice

Výstrahy platí i nadále

Silné bouřky přinesla do Česka zvlněná studená fronta, která bude postupovat k severovýchodu. Kromě silného deště, kdy může napršet až 40 litrů vody na metr čtvereční, hrozí ojediněle i krupobití. Pozor je podle meteorologů třeba dávat také na silný vítr, který bude bouřky provázet.

Ilustrační foto - déšť
Na Česko se ženou bouřky. Hrozí i v noci, hlavně na Moravě

Pro západní polovinu Čech platí výstraha před bouřkami od dnešního poledne do půlnoci. V Královéhradeckém a Pardubickém kraji, stejně jako na Vysočině a jižní Moravě, platí varování před bouřkami od dnešních 15:00 do pátečních 2:00. Stejnou časovou platnost má i výstraha pro většinu Libereckého kraje.

Nejpozději dorazí bouřky na Moravu. Pro Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský kraj proto bude platit varování meteorologů od dnešního večera až do pátečních 4:00.

Bouřka. Ilustrační snímek.
Meteorologové varují: tropické teploty vystřídají bouřky a přívalové deště