Do jižních Čech přinesly bouřky velké kroupy a ochlazení až o třináct stupňů Celsia. "Jedna bouřka šla přes České Budějovice, další pak přes sever Českých Budějovic," uvedl Jaroslav Hintermüller z místní pobočky Českého hydrometeorologického ústavu s tím, že kroupy dosahovaly velikosti jeden milimetr. 

Podle Hintermüllera napršelo na v jižních Čechách kolem osmi milimetrů srážek. Nejsilnější bouřky byly údajně na Táborsku a Jindřichohradecku, konkrétně Dačicku. "Tam mohly být kroupy i větší," dodal.  

Jak vypadaly bouřky v jižních Čechách? 

V souvislosti s bouřkou zasahovali jihočeští hasiči nejčastěji na Českobudějovicku. "Hasiči v kraji vyráželi ke dvaceti pěti případům, patnáct z nich se stalo právě na Českobudějovicku," informovala v pondělí odpoledne tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Vendula Matějů. "Jednalo se především o popadané větve stromů," vysvětlila. 

Kroupy proděravěly střechu

Silné bouřky doprovázené kroupami se  následně přehnaly i Olomouckem. Kroupy přitom místy dosahovaly až velikosti holubičího vejce. Led přitom lidem poškodil auta, skleníky a střechy. Ve Vilémově pak zůstaly po přívalovém dešti zatopené sklepy. Na řadě míst v Olomouckém kraji zasahují profesionální i dobrovolní hasiči. Do 17. hodiny napočítali přes 150 výjezdů.

„Vypadá to špatně. Kroupy poškodily auta, plechové střechy, skleníky, okna. Jak bydlíme v kopci, voda se valila dolů a hnala se zahradami i rodinnými domy,“ popisovala starostka Vilémova Radmila Matoušková, které kroupy poškodily dvě auta a dvě plechové střechy. „V jedné nám kroupy udělaly díru a protéká nám voda do chodby,“ dodala.

Jak se s následky bouřek potýkali na Olomoucku?

Paní Ivetě z nedalekých Olbramic rozbily kroupy skleník na zahradě. „Soused má poškozenou střechu z pálených tašek a my skleník. Měla jsem tam okurky, ve kterých mám vysypané skleněné tabulky skleníku,“ líčila následky krupobití.

Obavy o jablka

Kvůli krupobití se sadaři na Olomoucku obávají o sklizeň. „Následky na jablkách budou, ale zatím jsme se tam nedostali. Kroupy byly velké. ,“ obávala se pracovnice ZD Senice na Hané. Škody počítají i v Loučce.

Napilno měli hasiči, kteří do 17:00 vyjížděli k více než 150 událostem. Odstraňují popadané stromy, čerpají vodu ze zatopených sklepů.

V Bohuňovicích blesk zapálil rodinný dům. "Zahořela fasáda, naštěstí nedošlo k většímu rozhoření. Požár je již uhašen a probíhá kontrola termokamerou,“ popisoval před 16. hodinou mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák. V Polské ulici v Olomouci popadaly čtyři stromy.

Ke stromům ležícím přes cestu vyjížděli také na Prostějovsku či Šumpersku. Ve Vilémově na Olomoucku zůstaly po přívalovém dešti zatopené sklepy, na místě zasahují profesionální i dobrovolné jednotky z okolí. Další výjezdy přibývají.

Bouřky s krupobitím zasáhly i Prostějovsko: 

Z dětského tábora Krakovec v Bohuslavicích na Prostějovsku muselo být evakuováno zhruba 60 dětí, dočasné přístřeší našli na místním obecním úřadu. „Děti jsou v pořádku, je pro ně zajištěn tepelný komfort, pitný režim, ubytování,“ ujistil mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák.

Tropické teploty vyvrcholily v pondělí odpoledne na řadě jihomoravských míst bouřkami doprovázenými prudkým lijákem a silnými poryvy větru. Počasí naplno zaměstnalo hasiče, kteří vyjeli ke dvěma stovkám případů. Kromě stromů padaly také billboardy, vítr také rval střechy z domů. 

Prudký vítr zvedal střechy, třeba v brněnském Králově Poli odlétla z jedné z bytovek část krytiny. V Brně pomáhali hasičům při likvidaci škod i brněnští strážníci. „Hlídky nejčastěji vyjížděly k uvolněným střechám, poházenému dopravnímu značení, popadaným stromům, billboardům i střešní krytině," zmínil mluvčí strážníků Pavel Šoba.

V Hybešově ulici z domu padaly kousky cihel, ve Štolcově ulici odlétávaly ze střechy tašky, které zasáhly zaparkované auto. „Prudký vítr během chvíle poslal k zemi lampu veřejného osvětlení v Laštůvkově ulici, u Merhautovy ulice spadl na silnici kvůli poryvu větru billboard," řekl Šoba. Silný vítr urval hřeben plechové střechy z jedné z budov v Charbulově ulici.

Silný vítr napáchal v Brně velké škody: 

Kvůli bouřce a silnému větru se na Brněnsku zranil mladý muž. Spadla na něj větev stromu. „Utrpěl lehká poranění, po zaléčení jsme ho převezli do ivančické nemocnice," řekla mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Přes 190 událostí zaznamenali v pondělí odpoledne hasiči na Vysočině, nejvíce pak na Žďársku. Na Pelhřimovsku, Jihlavsku či Havlíčkobrodsku pak bouřky komplikovaly železniční dopravu. 

Na trati směrem na Pardubice v úseku Rozsochatec - Havlíčkův Brod stál provoz asi do 19:00, stejně jako v úseku Bransouze - Luka nad Jihlavou na trati mezi Brnem a Jihlavou. Dráhy v těchto dvou lokalitách zajišťovaly náhradní autobusovou dopravu. Ještě o něco dřív obnovily provoz také mezi Novým Městem na Moravě a jihomoravskou obcí Nedvědice.

Před spadlým stromem odpoledne zastavil vlak například na trati mezi Pacovem a Novou Cerekví, překážky byly i na tratích Třešť - Sedlejov nebo mezi Křižanovem a Velkým Meziříčím.

Padající stromy a zásahy bleskem

Bouře se silným větrem odpoledne lámala stromy v Královéhradeckém kraji. V Novém Městě nad Metují na Náchodsku blesk zřejmě zasáhl střechu rodinného domu. Dům nevzplál, půda byla zakouřena. Blesk nikoho nezranil. Do 18:30 hasiči v kraji zasahovali u deseti událostí. ČTK to řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.

V Broumově na Náchodsku spadl na dům strom. Ve Smidarech na Hradecku hasiči vyjeli k utrženému komínu, který hrozil zřícením. Stromy ze silnic hasiči odstraňovali na Novobydžovsku, Hořicku a Broumovsku.

Jaká byla situace na Náchodsku?

V Chomýži na Kroměřížsku ve Zlínském kraji hořel dnes vpodvečer rodinný dům. Podle majitele požár způsobil zásah bleskem. Událost se obešla bez zranění. Kvůli silným bouřkám evidují hasiči ve Zlínském kraji desítky zásahu. Odstraňovali především stromy popadané na komunikace, vyjížděli i k poškozeným střechám. ČTK to před 19:00 řekla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Požár domu v Chomýži mají podle ní hasiči pod kontrolou. "Nyní dohašují skrytá ohniska, objekt kontrolují termokamerou. Oheň zasáhl celou střechu. Nikdo nebyl naštěstí zraněn, majitelé však byli událostí otřeseni, na místo proto přijela záchranná služba," uvedla Javoříková.

Hasiči podle ní v regionu evidují více než 70 zásahů u stromů popadaných na komunikace. "Nejpostiženější oblastí je Kroměřížsko," řekla mluvčí.

Téměř 20 výjezdů zaznamenali hasiči v kraji v souvislosti s poškozenými střechami. "Například ve Vsetíně hrozil pád střechy domu s pečovatelskou službou, poškozená střecha byla i v areálu společnosti Fatra v Napajedlích," uvedla Javoříková.

Ve Zlínském kraji bouře lámala stromy a ničila střechy: 

V napajedelské ulici Nábřeží podle ní odletěla celá střecha z bytového domu. "Obdobná situace je i v Halenkovicích, kde taktéž spadla střecha z domu," doplnila mluvčí. Škody způsobil především silný vítr. Kvůli čerpání vody vyjížděli hasiči pouze do Rožnova pod Radhoštěm, kde hrozilo zatopení sklepů.

Do 22. hodiny evidovali středočeští hasiči 73 událostí v souvislosti s počasím. Nejčastěji vyjížděli na popadané stromy nebo nebezpečně nahnuté a hrozící pádem. Nejvíce zasaženou oblastí bylo Benešovsko a Nymbursko.

Na Dobříšsku padaly rekordně velké kroupy. "Největší kroupy však máme potvrzené z Rosovic, kde kroupy dosahovaly neuvěřitelných sedm centimetrů," uvedl Josef Cink. Podle něj není vyloučené, že se na Příbramsku a Dobříšsku nemohly ojediněle vyskytovat kroupy i větších rozměrů.

Problémy s dodávkami elektřiny

Silné bouřky, které dnes zasáhly Česko, způsobily mimo jiné rozsáhlé výpadky elektřiny. Kolem 19:00 bylo bez proudu přibližně 55 tisíc odběratelů. Odpoledne byla nejhorší situace na Přerovsku a Olomoucku. Večer nové poruchy přibyly v krajích Moravskoslezském a Zlínském a na Vysočině. Vyplývá to z informací energetických společnosti E.ON a ČEZ Distribuce.

Společnost E.ON evidovala 48 poruch na vedení vysokého napětí. Bez proudu tak je kolem 25 tisíc odběratelů. "Nejvíce zasaženy jsou Zlínsko, Prostějovsko a Žďársko," sdělila mluvčí firmy Martina Slavíková.

"Poruchy jsou nejčastěji způsobené poškozeným vedením a izolátory, přičemž poškození vznikla většinou v důsledku silných poryvů větru," uvedla Slavíková. Ujistila, že E.ON na opravách intenzivně pracuje. "Poruchy vymezujeme a tam, kde je to možné, dodávky elektřiny postupně obnovujeme," sdělila mluvčí. Firmě se podle ní podařilo obnovit dodávky elektřiny téměř polovině postižených domácností.

Při bouřkách na Dobříšsku padaly rekordně velké kroupy:

Kolem 30 tisíc odběrných míst bez elektřiny evidoval kolem 19:00 dispečink společnosti ČEZ Distribuce. Na vedení vysokého napětí způsobil vítr přibližně čtyři desítky poruch. "Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví," dodala mluvčí společnosti Soňa Holingerová.

Nejvíce poruch odpoledne řešili technici ČEZ Distribuce v Olomouckém kraji, zejména v okresech Olomouc a Přerov. V Olomouckém kraji se už část poruch podařilo opravit. Večer se začala situace zhoršovat v Moravskoslezském a Zlínském kraji, stejně jako na Vysočině.