Na Staroměstském náměstí měli lidé transparenty s nápisy "Nezávislá justice", "Koho ještě odvoláš" a "Nás neodvoláš". Fotografie Babiše a Benešové na transparentech doprovázely nápisy "Prime minister or crime mister?" (Premiér nebo mistr zločinu?) a "Minister of justice hides my crimes in practice" (Ministryně spravedlnosti zakrývá mé zločiny). Protestující skandovali "Demisi", "Hanba" a pískali.

Před lidmi promluvil hudební publicista Jiří Černý, místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS), lidovecký senátor Petr Šilar a senátor Václav Láska. Senátor a rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (STAN) varoval před autoritářstvím v politice. "Všechny demontáže demokracie začínají nenápadnou erozí justice," řekl protestujícím bývalý premiér a někdejší předseda Senátu Petr Pithart. Jako příklady uvedl Rumunsko, Maďarsko a Polsko. Heslem protestu by podle něj mělo být "Nám to vadí".

Na pódiu vystoupil také bývalý úředník Regionálního operačního programu Severozápad Leo Steiner, který v minulosti upozornil na machinace s dotacemi v tomto programu. Benešová šest let zametala pod koberec kauzu privatizace Mostecké uhelné, řekl. Demonstraci zakončilo obrazové propojení na protest do Brna a zpěv státní hymny.

Protestující se poprvé sešli před dvěma týdny, kdy Staroměstské náměstí zaplnili zhruba ze tří čtvrtin. Minulé pondělí byla účast vyšší, podle organizátorů demonstrovalo přes 20 tisíc lidí. Na příští úterý spolek Milion chvilek ohlásil protest na Václavském náměstí. "Jestliže premiér ignoruje Staromák, tak zaplníme Václavák," řekl předseda spolku Mikuláš Minář. 

Demonstrace proti nové ministryni spravedlnosti považuje premiér Andrej Babiš za kampaň do Evropského parlamentu. "Považuji to za divadlo. Demonstrace jsou načasované před eurovolbami, aby se naši političtí oponenti snažili burcovat voliče," uvedl Babiš po dnešním zasedání vlády. 

Podporovatelé protestu tvrdí, že Benešová dva roky zpochybňuje Babišovo obvinění z podvodu při získání dotace na konferenční a rekreační areál Čapí hnízdo. Jmenování Benešové po policejním návrhu na podání obžaloby v této kauze označují za možný "největší zásah do justiční moci od listopadu 1989". Chtějí mimo jiné ujištění, že vláda neodvolá Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Protestovalo se i v dalších městech

Protesty se dnes konaly také v dalších městech. V Brně se do nich podle odhadu ČTK zapojily 3000 až 4000 lidí, v Plzni tisícovka, stovky v Hradci Králové nebo Liberci. Měst a obcí, kde se protest odehrál, bylo dnes podle spolku Milion chvilek víc než 130.

Demonstrující na Dominikánské náměstí v Brně dnes požadovali odstoupení Benešové, anebo přímo demisi celé vlády. Měli také transparenty namířené proti prezidentovi Miloši Zemanovi a Babišovi. "Káže řepku, pije dotace," stálo na jednom z transparentů.

Demonstranti se setkali u sochy Jošta na Moravském náměstí, odkud krátce po 18:00 vyrazil pochod přes Rašínovu třídu a náměstí Svobody. Z Moravského náměstí odešlo podle odhadu ČTK 1500 až 2000 lidí, dav se ale postupně početně rozrostl. Na Dominikánském náměstí je opticky o něco více lidí než před týdnem. Zaplnili prostor od Nové radnice až k vozovce v dolní části náměstí. 

Po dvou týdnech se opět demonstrovalo i v Pardubicích u sochy Jana Kašpara. „Paní Benešovou nominoval Andrej Babiš bezprostředně poté, co policie navrhla jeho obžalování z dotačních podvodů. Již v minulosti paní Benešová zpochybňovala Babišovo trestní stíhání a máme vážné podezření, že se to bude dít znovu. Není nám jedno, kdo v této zemi bude ministrem spravedlnosti,“ konstatovala jedna z organizátorek akce Ivana Böhmová.

Že protest svolají, se organizátoři rozhodli až den před akcí, což se projevilo i na počtu příchozích. Těch bylo zhruba necelých dvě stě. „Přemýšleli jsme, jestli máme jet do Prahy, pak jsme se rozhodli, že se sejdeme tady s pár kamarády, nakonec je nás tady víc, což je dobře,“ řekla Böhmová.

Stovky lidí se v pondělí večer opět sešly i na plzeňském náměstí Republiky. „Chceme ukázat, že jsme po celé zemi v pohotovosti,“ řekl organizátor Václav Cinádr.