Prohlédněte si koncert Česko zpívá koledy 2023 v Ústí nad Labem:

Zdroj: Youtube

Tisícihlavý chór zazpíval druhou prosincovou středu opět řadu vánočních koled. Letos zazněly dobře známé Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán a Půjdem spolu do Betléma. Další dvě písně, Pásli ovce valaši a Rolničky, vybrali v hlasování čtenáři Deníku. Na závěr se pak lidé rozloučili písní Veselé Vánoce.

Loňský ročník akce Česko zpívá koledy se opravdu vydařil. Podívejte se:

Lidé zpívali koledy po celé republice.
VIDEO: Českem zněly koledy. Společně si zazpívaly tisíce lidí z celé republiky

Tradiční akce Deníku s názvem Česko zpívá koledy už třináctým rokem dává lidem možnost příjemně se předvánočně naladit zpěvem oblíbených českých koled. Ve stejný okamžik se po celé zemi i za jejími hranicemi vždy setkají tisíce lidí a zpívají jako jeden hlas.

Zpívalo se na více než osmi stovkách míst

Ke společnému zpívání se může připojit kdokoliv. Minulý ročník podpořilo okolo šesti stovek míst, letos se v celé zemi na takřka 800 místech sešlo přes sto tisíc zpěváků. Tradičními dějišti akce byla náměstí okresních měst, ale koledy si zazpívali i na školách, nebo u vánočních stromků v malých obcích po celé republice.

V Praze se například zpěváci sešli na čtyřiceti místech, třeba u rodinného centra Knoflík, kde zpívala do mikrofonu zpěvačka Pavla Švestková. „Zpívá se mi skvěle, atmosféra je krásná. Sešli jsme se tu z centra Knoflík, já tady třeba učím a ty dětičky, co se tu pohybují, jsou naši žáčci. Udělali jsme si takovou pěknou akci venku,“ řekla Švestková na dotaz Deníku.

Zdroj: Deník/Eliška Stodolová

V metropoli se dále zpívalo v obchodním centru Černý Most nebo parku Na Prameništi na Zličíně.

Ve Středočeském kraji pak na více než sedmdesáti místech, mimo jiné na Mělníku, v Čáslavi, v Hořovicích, Kladně či Mladé Boleslavi, ale třeba i v hospůdce Masna ve Vraném nad Vltavou, či u brány do Lánské obory.

Mnoho čtenářů Deníku se zapojilo přímo ve svých domácnostech. Z vyhřátého domova si letos vánoční koledy zazpívali například senioři z netolického Domova pro seniory Pohoda.

Senioři v netolické Pohodě se připojili k Česko zpívá koledy.Senioři v netolické Pohodě se připojili k Česko zpívá koledyZdroj: Romana Sládková

Česko zpívá koledy bylo možné poslouchat na všech regionálních stanicích Českého rozhlasu nebo sledovat on-line na webu Deníku. Všechny podrobnosti o akci najdete na webu ceskozpivakoledy.cz

Česko zpívá koledyČesko zpívá koledyZdroj: DeníkČesko zpívá koledy

Nápad, aby se lidé sešli a společně si užili předvánoční čas bez shonu ve frontách v obchodních centrech, ale naopak při milé příležitosti společném zpívání vánočních koled, se zrodil v západních Čechách. A díky Deníku se další rok rozšířil do celého Česka a stal se oblíbenou každoroční tradicí.

A zpívá se i za hranicemi naší země. Každý rok se k ní totiž připojují i krajané napříč celým světem. Zpívá se ve Španělsku, Řecku, Turecku, ale například i v Kataru nebo v Americe.