Ačkoliv máme zákon, který má omezit kouření na veřejnosti, platí jen na papíře. V restauracích a barech se kouří dál, stejně tak na autobusových zastávkách. Milovníci nikotinu se přesunuli jen o pár kroků dál.

„S kouřením na veřejných místech se potýkají především cestovní kanceláře. Například turisté z USA nebo Japonska zásadně žádají jen restaurace, kde není zakouřeno,“ řekl Deníku Tomio Okamura, člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Podle něho je v současnosti problém nalézt takové, které splňují nároky klientů na nekuřácké prostředí.

Ačkoliv návrh na úplný zákaz kouření v restauracích čeká ve sněmovně na projednání, nemá podle odborníků šanci projít. „Tabáková lobby je bohatá. A poslanci se snadno nechají ovlivnit a všichni se svorně schovávají za liberalismus,“ rozčiluje se Eva Králíková z Centra léčby závislosti na tabáku 1. lékařské fakulty UK v Praze. Sám předkladatel poslanec ODS Boris Šťastný přiznává, že půjde o těžký boj, protože shoda neexistuje.

Celkově jsou čtyři varianty. První počítá s úplným zákazem kouření. Druhá, což je Šťastného návrh, žádá stavební oddělení prostor vyhrazených pro kuřáky. Třetí vychází ze španělského modelu. Do 100 metrů čtverečních provozovny si může její majitel či provozovatel vybrat, zda bude jeho podnik nekuřácký či kuřácký. Nad tuto výměru musí kuřáky a nekuřáky stavebně oddělit. Tomuto modelu je nakloněno ministerstvo zdravotnictví. Čtvrtá varianta je nejliberálnější. „Restauratér si může sám vybrat, jaký jeho podnik bude. Tato variantamá mezi liberálními poslanci, především z ODS, nejvíce příznivců,“ uvedl Šťastný.

Kde si v baru nezapálíte
Francie, Irsko, Slovinsko, Velká Británie, Itálie, Norsko, Španělsko, Švédsko, Rusko, Rumunsko, Švýcarsko, Německo (v polovině spolkových zemí)