Požár zásobníku plynu byl zatím pravděpodobně nejzávažnější událostí při pátečních bouřkách. Zásobník vzplál po zásahu blesku a k jeho likvidaci bylo povoláno deset hasičských jednotek. Pětimetrové plameny nakonec uhasili pomocí dusíku, po 19.30 hodin už byl požár zlikvidovaný.

Problémy způsobila bouřka také mezi Šlapanicemi a Blažovicemi. Při větrné smršti tu byla poškozena lokomotiva a na trati mezi oběma obcemi byla zhruba od 19.20 hodin výluka. Podle Tomáše Drvoty ze Správy železniční a dopravní cesty přepravily cestující autobusy náhradní dopravy. Večer se ještě na trať chystali technici, aby zkontrolovali, zda vyvázla bez úhony. Podle prvních informací zřejmě lokomotivu poškodily silné a veliké kroupy.

Hasiči na Břeclavsku, Hodonínsku, Vyškovsku a v dalších okresech Jihomoravského kraje odstraňují spadané stromy a větve. Podle operačního důstojníka měli kvůli bouřkám desítky výjezdů.

Výstražnou informaci vydal v pátek večer Český hydrometeorologický ústav. Přes okresy Brno-venkov, Brno a Vyškov podle meteorologů postupuje pás bouřek, které jsou doprovázené ojediněle kroupami, silným nárazovým větrem a přívalovými srážkami. Bouřky postupují směrem na sever na Blansko, Svitavy a Prostějov.

Přívalový déšť zaplavil železnici u Vyššího Brodu

Bouře provázené silným deštěm a větrem, které se v pátek odpoledne přehnaly nad jižními Čechami, opět vyvracely stromy na silnice. Nejvíce zasaženo bylo Českokrumlovsko, částečně Českobudějovicko a následně Jindřichohradecko. V Blažejově se protrhla hráz rybníka, nikdo nebyl zraněn ani evakuován, řekla mluvčí krajských hasičů Vendula Matějů. České dráhy hlásí výluku vlaků ve Vyšším Brodě kvůli záplavám na trati.

Podle mluvčího policie Milana Bajcury jsou dopravní komplikace na silnici mezi obcemi Kunžak a Studená. Na silnici leží popadané stromy, policie odklání dopravu. Voda zaplavila trať mezi stanicí Vyšší Brod klášter – Rybník. Výluka potrvala podle Českých drah do 20 hodin. Stejné místo bylo neprůjezdné ve středu, a to 17 hodin, přívalový déšť tam tehdy strhl na trať kamení.

Bouře se následně přesunuly na Vysočinu. Tam už hasiči zasahovali u více než 40 událostí. Převážně jde o odstraňování popadaných stromů, informovala mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Nejvíce problémů je tentokrát na Třebíčsku a Pelhřimovsku, bouře zasáhla i Jihlavsko. V Třebíči museli hasiči upevňovat utržené plechy na střeše panelového domu. V Pacově na Pelhřimovsku padl strom na zaparkovaný osobní automobil..

Nad Klatovskem znovu zabouřilo, hasiči jeli i k požárům od blesků

Nad Klatovskem se v pátek znovu přehnaly bouřky. Hasiči vyjížděli i k dvěma požárům od blesků. Srážky ale nejsou tak silné jako ve středu, kdy způsobily na Klatovsku lokální záplavy, řekl řídící důstojník krajských hasičů.

„Celkem jsem vyjížděli k sedmi případům. Požáry od blesků se ale buď nepotvrdily, nebo je majitelé domů včas uhasili vlastními silami," uvedl. Hasiči čerpali vodu nebo odklízeli stromy v Klatovech, Janovicích či Nýrsku. Například u Janovic nad Úhlavou u křižovatky Dolní Lhota voda v podvečer zaplavila silnici a průjezdná byla jen se zvýšenou opatrností.

Bouřky v pátek odpoledne zasáhly jih Plzeňského kraje a sever Karlovarského kraje. Tam šlo ale o krátké lokální bouřky, které se rychle přehnaly. Podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala bouřky žádné větší problémy nezpůsobily.

Velmi prudké bouře se blíží do Královéhradeckého kraje

Kolínsko, Nymbursko, Mladoboleslavsko a Královéhradecký kraj zasáhly v pátek kolem 21. hodiny velmi prudké bouřky doprovázené větrem o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, někde i kroupami. Mohly by se objevit také na Orlickoústecku. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

„Výrazná bouřková jádra postupují přes okresy Kutná Hora, Chrudim a Svitavy zvolna k severu a v následujících hodinách zasáhnou okresy Kolín, Nymburk, Mladá Boleslav, dále Hradec Králové a Jičín, Rychnov nad Kněžnou a Ústí nad Orlicí," uvedli pracovníci ČHMÚ.

Kvůli bouřce nezačalo promítat letní kino v Pardubicích

Bouřka v pátek zhatila první projekci v letním kině v Pardubicích. Prudký vítr roztrhl promítací plátno a představení muselo být zrušeno, řekl pořadatel kina Jan Motyčka. Páteční film by měli diváci vidět v sobotu.

„Minutu před zahájením představení přišly blesky a plátno se roztrhlo. Máme sice ještě jedno náhradní a také mobilní plátno, ale kvůli dešti jsme byli nuceni dnešní projekci zrušit," uvedl Motyčka.

Slibuje, že diváci o páteční film nepřijdou. V sobotu se bude hrát dvakrát, nejdříve naplánovaný snímek a potom ten páteční.

Letní kino v Pardubicích letos začalo promítat téměř o týden později. Příčinou byly nejasnosti kolem rekonstrukce Tyršových sadů, kde v předchozích letech hrálo. Poté, co úpravy na konci června zastupitelé definitivně schválili, se kino přesunulo na louku u skateparku. Každé prázdniny je navštíví zhruba 50.000 diváků, které přiláká i to, že se neplatí vstupné.

Bouře na východě Čech opět lámaly stromy a přerušily dopravu

Bouřky a silný vítr, který již v noci na pátek způsobil na východě Čech značné škody, v pátek večer opět přerušily dopravu na několika místech Pardubického kraje. Spadlé stromy zablokovaly silnice v okrese Pardubice. Zastavila se také přeprava na železničním koridoru. Mnoho zlomených stromů má vítr na svědomí i v Královéhra­deckém kraji.

Popadané kmeny jsou hlášeny na státní silnice I/2 u Přelouče, na silnici 322 u obce Chvaletice a na silnici 3227 u Kladrub nad Labem. Překážka na trati blokuje průjezd vlaků v úseku Řečany nad Labem - Přelouč. „Ve 20:12 narazil vlak Intercity Praha - Zlín do stromu spadlého na trať, při nehodě se zranil strojvedoucí," řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Doprava bude podle něj obnovena zhruba ve 22.30 hodin, zatím jsou vlaky odkloněny nebo jezdí náhradní autobusová doprava.

V Hradci Králové museli hasiči v pátek večer vyjíždět zhruba na 80 míst. Převážně odstraňovali popadané stromy.

Velké škody způsobila bouře v noci na pátek. Poničila chatovou osadu Svinary u Hradce Králové a způsobila rozsáhlé lesní polomy. Po pádu stromu na projíždějící vůz museli být dva lidé převezeni do nemocnice. Kmeny dosud blokují dvě silnice na Hradecku a Jičínsku.