Hladina Smědé v Hejnicích na Liberecku, kde se do řeky vlévá Černý potok, se podle představitelů města ráno dostala na druhý povodňový stupeň, okolo desáté hodiny klesla na první. „Nadále se čeká, co udělá velký mrak nad Polskem, který na Jizerky míří zhruba kolem poledne,“ informoval starosta Jaroslav Demčák na webu Hejnic.  

Online reportáž

Hrozí povodně. Na severu Čech a na Moravě stoupají hladiny řek

Celá on-line reportáž ZDE

Hladiny řek v části Libereckého kraje dnes zvedly silné deště, druhého povodňového stupně dosáhla Smědá v Jizerských horách a prvního Kamenice v Plavech na Jablonecku. Uzavřená musela být odpoledne krajská silnice III. třídy z Černous na Boleslav na Frýdlantsku. Je tam asi 30 až 40 centimetrů vody, uvedl pro ČTK starosta příhraniční obce Miroslav Richter. V Hejnicích na Frýdlantsku spadl na jednom jezu kus opěrné zdi. Hasiči během dne odstraňovali jen několik popadaných stromů.

Také hladina Labe ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších po silném dešti ráno přesáhla hranici prvního stupně povodňové aktivity. Stoupají i hladiny dalších řek v severní části Královéhradeckém kraji. Povodí Labe předpokládá, že na přehradě Labská pod Špindlerovým Mlýnem by večer mohla hladina dosáhnout přelivů. Odtok z přehrady je totiž kvůli rekonstrukci spodních výpustí možný nejvýše v množství deseti metrů krychlových za vteřinu.

Hladina Olše může stoupnout

Hladina řeky Olše v Jablunkově v Moravskoslezském kraji dosáhla prvního stupně povodňové aktivity ve středu dopoledne. Přes den a v noci se očekávají další přívalové srážky a hladina Olše může dosáhnout i druhého povodňového stupně.

Potíže byly například i v Nýdku, kde do středečních 13.30 hodin napadlo v rozmezí čtyřiadvacet hodin celkem 50 litrů vody na metr čtvereční. Nejvydatněji tam pršelo ve středu okolo osmé hodiny ráno.

"V povodí očekáváme ještě další srážky. Podle prognóz by mělo během dne a noci spadnout až 100 milimetrů. Místy se může jednat o přívalové deště. Hladiny řek proto ještě budou stoupat," řekla ČTK mluvčí společnosti Povodí Odry Šárka Vlčková. V případě Olše by hladina mohla dosáhnou v Dětmarovicích a Věřňovicích na Karvinsku i druhého stupně, může být ohrožena zástavba v blízkosti Petrůvky v Petrovicích a v Závadě.

Hladiny údolních nádrží v povodí Odry se nyní nacházejí v zásobních prostorech, pouze na nádrži Žermanice je hladina vyšší z důvodu povolené mimořádné manipulace, avšak dochází k jejímu snižování na úroveň maximální zásobní hladiny. „Další manipulace budou případně prováděny v závislosti na skutečně spadlých srážkách, přítocích do nádrží a další prognóze srážek,“ uvedla mluvčí pro Frýdecko-místecký deník.

ČHMÚ předpokládá, že na tocích odvodňující Jeseníky vystoupá hladina až na třetí stupeň. Jedná se především o horní toky Moravy a Bělou na Jesenicku.

„Srážek zde bude docela dost. V průběhu noci to vypadá i na třetí stupně. Jde o horní část: Raškov a výše, Desnou, Bělou,“ uvedl vedoucí regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě Roman Volný.

Limit pro vyhlášení prvního povodňového stupně byl překročen na Vsetínsku na Vsetínské Bečvě ve Velkých Karlovicích, toku Bystřička nad stejnojmennou nádrží, Zděchovce ve Zděchově, Rožnovské Bečvě ve Valašském Meziříčí, toku Juhyně v Rajnochovicích a na Zlínsku na řece Dřevnici v Kašavě nad nádrží.

Více než padesát událostí

Hasiči vyjížděli odpoledne prozatím k více než padesáti událostem. V několika případech šlo o čerpání vody ze sklepů, rozvodněné místní toky zaplavily také silnice či chodníky. Ve Vsetíně na Nádražní ulici se nahromadily větve pod mostem přes vodní náhon a voda se vylila na silnici. „V zatopené takzvané Myší díře také ve Vsetíně zase uvízl automobil,“ upozornil mluvčí krajských hasičů Roman Žemlička.

Druhý povodňový stupeň platí také na potoku Oznička v Oznici. „Potok se vylévá z břehů, voda se blíží k bytovkám,“ upřesnil Žemlička. V úterý odpoledne byla z preventivních důvodů otevřena spodní výpust na vodním díle Karolinka.

„Naše nádrže jsou připraveny zachytit či transformovat případné povodňové průtoky, retenční prostory jsou na všech nádržích volné a hladinu zásobních prostor upravujeme dle aktuální situace a předpovědi. Naši dispečeři vývoj pečlivě monitorují a situaci sledují i zaměstnanci v terénu,“ popisuje generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Protipovodňová opatření v Olomouci

Olomouci je situace zcela odlišná a první stupeň, kdy ještě nedochází k rozlití vody z koryta řeky Moravy, je dosažený až při průtoku 150 metrů krychlových za sekundu. Před polednem byl 15 metrů krychlových za sekundu.

„Probíhají však práce na protipovodňových opatřeních, dělá se na březích, které by vodu nepodržely,“ obával se šestačtyřicetiletý Olomoučan, který žije s rodinou na Černé cestě. Mluvčí Povodí Moravy však připomněl, že v únoru a březnu teklo v Olomouci 100 metrů krychlových za sekundu, aniž by došlo k sebemenšímu ohrožení obyvatel, jejich majetku či stavby.

Srážky do Česka přináší vlhký vzduch od severu. Podle předpovědí může v severovýchodní polovině Česka dnes a ve čtvrtek dopoledne napršet 30 až 70 milimetrů vody. Na návětří hor pak ojediněle i přes 100 milimetrů vody. V Beskydech se vydatnější srážky budou vyskytovat až do čtvrtečního večera. 

Meteorologové už v úterý upozorňovali na to, že severní a severovýchodní část republiky zasáhne vydatný déšť. Ráno upřesnili, že zejména v Krkonoších a Jizerských horách mohou být srážky extrémní, kvůli čemuž hrozí rychlé rozvodnění hlavně menších řek.