Útok ve Francii se stal ve čtvrtek večer, kdy pachatel za volantem kamionu najel mezi lidi slavící na ulici státní svátek. Zemřelo nejméně 84 osob.

Mluvčí BIS v této souvislosti upozornil na to, že zatím není jasné, jestli šlo o útok jedince nebo zda byl pachatel členem nějaké teroristické skupiny. "Při útoku osamělého vlka je téměř nulová šance takový útok zastavit," podotkl Šubert.

Kvůli terorismu Česko úzce spolupracuje se zahraničními zpravodajskými službami. V roce 2015 BIS od zahraničních partnerů přijala přes 8100 informací, poznatků a depeší a předala jim 1500 zpráv a dokumentů. Převážná většina depeší se týkala terorismu.

Ministerstvo zahraničí doporučuje Čechům, kteří se do Nice chystají, aby se vyhýbali místům s větší koncentrací lidí a respektovali pokyny místních orgánů. Podle Asociace cestovních kanceláří teroristický útok povede k dalšímu poklesu zájmu Čechů o dovolenou ve Francii, minimálně o 30 procent proti loňsku. Na Riviéře je nyní podle odhadů asociace 6000 až 8000 českých turistů. České aerolinie dnes vypraví jeden zpáteční let mezi Prahou a Nice. Žádný zvýšený počet rušení letů nebo rezervací ale neregistrují.