Zpravodajská skupina, kam patří zástupci bezpečnostních a zpravodajských služeb, se po různých teroristických útocích ve světě setkává pravidelně. "Po vyhodnocení dostupných a relevantních informací dle zpravodajské skupiny nic nenasvědčuje tomu, že by ČR hrozilo v souvislosti se situací v Německu konkrétní nebezpečí," uvedl Chovanec.

Podle zpravodajské skupiny není potřeba stupeň ohrožení před terorismem zvyšovat. "Současná bezpečnostní opatření v ČR jsou proto dostačující," dodal Chovanec. V ulicích se dál bude pohybovat víc policejních hlídek, které se zaměří na objekty, jako jsou letiště, nádraží či dějiště sportovních a kulturních akcí, kde se může setkat víc lidí. Kontroly na hranicích s Bavorskem zavedené krátce po pátečním útoku naopak policie odvolala.

Poslední známé jednání zpravodajské skupiny bylo před týdnem po teroristickém útoku ve Francii. Také tehdy ponechala v platnosti první stupeň ohrožení před terorismem.

Stupeň jedna v Česku platí od 22. března, kdy ho schválila vláda v reakci na teroristické útoky na bruselském letišti a v tamním metru. V ulicích bylo na dva měsíce nasazeno několik set vojáků, kteří hlídkovali společně s policisty. Společné hlídky skončily v květnu.

Od letošního ledna

Česká vláda zavedla čtyřstupňový varovný systém ohrožení před terorismem letos v lednu. Zavedení stupňů bezpečnosti bylo reakcí na loňské teroristické útoky v Paříži.

Útok, při němž v pátek v Mnichově střelec zabil devět lidí a pak sám sebe, neměl podle tamní policie politický motiv. Prokázala se ale jasná souvislost mezi útokem a činem norského pravicového extremisty Anderse Behringa Breivika, který přesně před pěti lety zavraždil 77 lidí. Střelec se zjevně před činem zabýval tématem hromadného zabíjení, uvedl mnichovský policejní ředitel Hubertus Andrä. Německý ministr vnitra odpoledne uvedl, že nic nenasvědčuje, že útočník z Mnichova byl napojen na mezinárodní terorismus.

Mezi mrtvými, které v pátek zastřelil útočník v Mnichově, nejsou žádní čeští občané, uvedlo české ministerstvo zahraničí.