„Někdy si s kočárkem připadám jako obtížný hmyz,“ říká maminka půlročního chlapečka z Prahy 9 Sabina Procházková. „Obzvlášť na úřadech a v restauracích na nás koukají s despektem, protože jejich prostory nejsou pro kočárky uzpůsobeny, a tak jim překážíme.

Podobný problém má i kamarádka, jejíž syn už chodí. Třeba na poště běhá a zlobí, protože tu nemají dětský koutek a on se nemá jak zabavit,“ dodává.

Kde nakojit?

V českých kavárnách, úřadech, ale i hotelích chybí nejen dětské koutky, ale také přebalovací pulty či místa vhodná ke kojení.

„V Praze je situace mnohem lepší, například nákupní centra bývají dobře vybavena, když se ale dostanu do menších měst, nezbývá než přebalovat v kočárku či na lavičce,“ popisuje paní Procházková.

Ještě nedávno bylo kojení na veřejnosti téměř nepřípustné, teď ale maminkám v podstatě nic jiného nezbývá.

„Na většině míst na matky s dětmi zapomněli úplně. Pokud ale někde místa určená ke kojení mají, většinou nejsou nijak označena, takže vlastně nic neřeší,“ potvrzuje Lucie Součková z informačního serveru pro ženy www.babyweb.cz.

Méně peněz

Roli matek českým ženám příliš neusnadňuje ani stát. Na začátku letošního roku snížil porodné na jednotnou výši 13 tisíc korun, přestože ještě loni by novopečená matka dostala necelých 17 tisíc.

Obtížnější je letos také dosáhnout na přídavky na děti. Zatímco ještě loni na ně měla nárok téměř každá rodina, nyní dávky připadnou jen těm s příjmy do 2,4násobku životního minima. Jejich výše navíc nepřesáhne 700 korun.

Chybějící školky

Co je ale v době babyboomu nejvíce alarmující, je stále klesající počet mateřských školek. V současné době jich je o téměř 2000 méně než před deseti lety.

S řešením přišel už na podzim loňského roku bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Ve svém prorodinném balíčku navrhoval takzvané miniškolky, které by si mohly zřizovat soukromé firmy. Do takové školky by pak mohly chodit až čtyři děti ve věku od šesti měsíců do sedmi let. K návrhu se mělo přidat i ministerstvo financí, které by těmto firmám poskytlo daňové úlevy.

Infografika: Jak zvládáme babyboom?

„Firemní školky by měly být určené pro více dětí, pak by to bylo chytré řešení,“ myslí si Kateřina Dušková z neziskové organizace Gender Studies. „I tak by byl prorodinný balíček jen prvním krokem, po němž musí následovat řada dalších,“ dodává Dušková. Jenže současná překlenovací vláda už návrh projednat nestihne a složení té další je zatím ve hvězdách.

S řešením nedostatku míst ve školkách přišel i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Navrhuje prodlouženou čtyřletou mateřskou dovolenou, během níž by doma s dítětem měl být alespoň po dobu jednoho roku otec.

„Chci tak vyhovět nejen matkám, které nemají pro své děti školku, ale také ženským organizacím, které bazírují na tom, aby se mateřské účastnil i muž,“ vysvětluje Škromach. Týden tatínkovské dovolené po porodu, který byl také součástí prorodinného balíčku, podle něj nic neřeší. Jenže i jeho plán má podobný osud jako Nečasův balíček.

„Na toto téma chceme v budoucnu vést diskusi, pokud o ni bude zájem. Což se v současné politické situaci nedá určit,“ uzavírá Škromach.

Zvažují se sousedské školky i otcovská dovolená

FILIP SUŠANKA

Praha - Zůstat týden doma s čerstvě narozeným dítětem a pomáhat novopečené matce by mohli čeští muži. Alespoň podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí.

Jde o jeden z hlavních bodů takzvaného prorodinného balíčku, který už na loni podzim schválila minulá vláda.

„Jeho cílem není jen pasivní podpora, ale vytváření vlídnějšího prostředí rodičům pro snadnější sladění pracovního a rodinného života,“ prohlásil při představování svého reformního balíčku dnes už bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Ministerstvo jím chtělo zlepšit podmínky pro fungování rodiny i vyřešit nedostatek míst v mateřských školkách. K tomu směřuje návrh, aby rodiče dětí mohli legálně pečovat i o děti dalších rodičů, a to i za úplatu. Tuto péči by směl poskytovat každý, kdo se celodenně stará o dítě do sedmi let.

Maximálně by ale mohl jeden rodič pečovat o čtyři děti, za což by dostal až 15 tisíc korun. Pokud by se staral jen o jedno dítě, pak by odměna činila maximálně pět tisíc. Nemusel by však platit daň ani sociální a zdravotní pojištění.

Takzvané miniškolky by mohly zřizovat také firmy, obce, kraje nebo církve. I v nich by ovšem mohly být nejvýš čtyři děti od šesti měsíců do sedmi let.

Zvýhodnění čeká také na zaměstnavatele, kteří budou nabízet zkrácené pracovní úvazky. Časově flexibilnější místa umožní matkám snadnější návrat po mateřské zpět do zaměstnání.

Mužů se nejvíc dotkne možnost strávit až týden se svým novorozeným dítětem. Otcovský příspěvek bude stejný jako pro ženy na mateřské, tedy 70 procent z denního vyměřovacího základu.

Osud prorodinného balíčku po pádu vlády není jistý. Ve sněmovně o jeho podpoře zatím nikdo nejednal.