V ČRo pracuje okolo 1400 lidí, ve zpravodajství je asi 320 pracovníků. K dopisu se stále připojují další zaměstnanci Českého rozhlasu. 

Zavoral oznámil jmenování Obzinové na místo Jana Pokorného od ledna na středečním zasedání Rady ČRo s tím, že zpravodajství potřebuje krizového manažera, který se bude potýkat s nutností významně redukovat rozpočet i počty pracovních míst, a to vše při zachování vysokých standardů kvalitního veřejnoprávního zpravodajství.

"Generální ředitel otevřený dopis obdržel a názor zaměstnanců Českého rozhlasu respektuje. Obsah dopisu zhodnotí a vyjádří se k němu začátkem příštího týdne," řekl ČTK mluvčí ČRo Jiří Hošna. 

Na webu Hospodářských novin Zavoral uvedl, že si Obzinovou vybral na základě jejích manažerských zkušeností a na základě toho, že zná dobře prostředí veřejnoprávních i komerčních médií. "Jsem přesvědčený, že společnou řeč najde nakonec paní Obzinová i se svými kolegy ve vedení zpravodajství a s jeho zaměstnanci. Myslím, že reakce na její jmenování jsou přehnané, i když je respektuji," řekl HN. Podle něj je za Obzinovou mnoho pracovních úspěchů a nelze člověka posuzovat podle jedné chyby, kterou v životě udělal.

Obzinová ČTK prostřednictvím SMS sdělila, že dokud není zaměstnancem Českého rozhlasu, nechce se k věci vyjadřovat.

Po oznámení o změně na postu šéfa zpravodajství se začaly ozývat kritické hlasy od zaměstnanců i politiků a veřejně známých osob. Pochybnosti o Zaoralově kroku vyjádřila na twitteru například předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová nebo její místopředseda Jan Bartošek, který jmenování označil za nepřijatelné.

Otevřený dopis podepsali například šéfeditor zpravodajství Jan Dražan, editor Radiožurnálu Pavel Šuba, vedoucí investigativního oddělení Radiožurnálu Markéta Chaloupská, vedoucí zahraniční redakce zpravodajství Filip Nerad nebo moderátor Radiožurnálu Jiří Chum.

"Jsme přesvědčeni, že Jitka Obzinová nezávislost zpravodajství přímo ohrožuje a v minulosti to svými kroky dostatečně dokázala. Jitka Obzinová se přímo podílela na manipulaci zpravodajství. Názorně to dokládá zdokumentovaná a médii popsaná událost ze září 2015. Na poradě vedení FTV Prima tehdy Jitka Obzinová coby vedoucí zpravodajství přímo ovlivňovala vyznění reportáží o uprchlících tak, aby vzbuzovaly protiimigrační vášně. Manipulaci faktů v reportážích konstatovala i RRTV," uvedli signatáři dopisu.

Zmínili také její působení při prezidentských volbách v roce 2013, kdy zpravodajská redakce na její popud údajně stranila Miloši Zemanovi.

Podle podepsaných zaměstnanců by měl Zavoral své rozhodnutí přehodnotit a jmenování Obzinové zrušit. "Máte právo odvolávat a jmenovat si své nejbližší spolupracovníky. Ale nemáte právo ohrožovat nezávislost zpravodajství veřejnoprávního média Českého rozhlasu," uvedli.

#nebudemezticha

Zaměstnanci ČRo kvůli jmenování Obzinové také hromadně na twitteru začali měnit profilové fotky na černé pozadí s hashtagem nebudemezticha a přidávájí následující tweet: "Nesouhlasíme s tím, aby usvědčená manipulátorka Jitka Obzinová byla šéfkou zpravodajství Českého rozhlasu #nebudemezticha ."

Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu a Nadační fond nezávislé žurnalistiky vyzvaly Zavorala k rezignaci. "Jestliže generální ředitel ČRo po šesti letech dospěl k závěru, že jím řízená organizace vyžaduje krizové řízení, a jestliže k tomu vybral novinářku, proti které protestují renomovaní zaměstnanci, je na místě, aby rezignoval sám na svou funkci. K tomu ho vyzýváme," uvedli zástupci organizací v dnešním prohlášení.