Stejně jako další pěstitelé začíná i pan Kratochvil po týdnech sušení nedostatkovou zeleninu dodávat zákazníkům. Ovšem už nyní hlásí, že takřka veškerou letošní sklizeň prodal. Česnek si totiž zájemci zamluvili dopředu.

„Normálně míváme otevřený dvůr a lidi si ho k nám chodí kupovat. Letos ne,“ přiznal Kratochvil.

Asi o dvacet procent slabší úrodu oproti loňsku odhaduje Eva Vymazalová, která má pole v Kašnici na Břeclavsku. „Česnek jsme měli vysazený v dolině, kde je vlhko. Sucho mělo vliv asi jen na dvě odrůdy,“ sdělila Vymazalová. I ona už pozastavila příjem objednávek.

Podprůměrný výnos z letošní úrody česneku hlásí i pěstitel Jaroslav Crhák z Bořitova na Blanensku. „Rané odrůdy jsou slabší. Tam je úroda asi o třicet procent horší než loni,“ zmínil Crhák. Podle něj se sucho na polích sčítá. „Po zimě nebylo tolik vláhy, na jaře zapršelo málo,“ doplnil.

Bořitovský pěstitel zdražil česnek o deset korun na kilogram, chce 130 korun. Mírně zvýšil cenu i Kratochvil, a to na 150 korun. Vymazalová nechala jako loni cenu na 140 korunách.

Výrazné zdražování nyní podle Zemana nehrozí. „Čtyři roky zpátky se cena šplhala i přes dvě stě korun za kilogram, ale to bylo přehnané,“ ozřejmil.

Postupně dochází ke zvyšování vysazovaných ploch. Nyní se u nás česnek pěstuje na třech stech hektarů. „Jako republika potřebujeme asi osm set hektarů,“ dodal Zeman.