Podle průzkumu neziskové organizace Pražské matky činí podíl dovážených dětí na některých pražských školách až 40 %. A čísla stále stoupají. Velký ranní provoz před školou pak 44 % dotazovaných dětí považuje za nebezpečný. Kampaní „Pěšky do školy" chtějí organizátoři ukázat, že to jde i jinak. 

Dopravní chaos před školami děti ohrožuje

Z dlouhodobého sledování dopravní situace v okolí škol vyplývá, že děti ohrožuje zejména zmatek, který v ranních hodinách před školami panuje, a že řidiči, kteří zde nerespektují dopravní předpisy, často parkují na přechodech pro chodce nebo na chodnících. Pro ty děti, které jdou pěšky, pak vznikají nepřehledné situace, kdy přes zaparkovaná či couvající auta dobře nevidí ani nejsou viděny.

„Narůstající počet aut před školou zvyšuje obavy rodičů pouštět děti samotné pěšky, proto je raději vozí autem. Tím ale situaci před školou bohužel dále zhoršují. Kampaní Pěšky do školy bychom chtěly tento trend zvrátit a vrátit okolí škol dětem. Do letošní kampaně se nám zapojilo téměř dvacet škol a my věříme, že do budoucna se k nim připojí i další,“ říká Blanka Klimešová z organizace Pražské matky.

Cesty autem děti nic nenaučí

Kampaň Pěšky do školy, kterou pořádají Pražské matky, zve rodiče a děti, aby zkusili alespoň jeden den nechat auto doma a šli společně do školy pěšky. Akce chce upozornit nejen na neudržitelnou dopravní situaci, ale i na to, že pravidelný přirozený pohyb je pro děti nezbytný a chůze pro ně má psychologický a sociální přínos.

„Rodiče si málokdy uvědomují, že děti, které většinu svých cest absolvují autem, se nenaučí samostatně a bezpečně pohybovat po ulicích, vyhodnotit dopravní situace a případná nebezpečí. Naše kampaň tak může být dobrým odrazovým můstkem pro efektivní dopravní výchovu a postupné osamostatňování dětí,“ říká Blanka Klimešová.

Školy zapojené do kampaně „Pěšky do školy" uspořádají pěší den nebo týden, kdy budou své žáky motivovat k tomu, aby dorazili do školy pěšky. Hlavní část kampaně bude probíhat na pražských základních školách v rámci Evropského týdne mobility, v týdnu od 16. do 22. září 2018, pokračovat bude do konce září.