Bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD) varuje, že násilí nepovede k uklidnění situace. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček hovoří o konci evropského snu.

"Španělská vláda se střílí do vlastní nohy. Tím, že použije brutální metody, byť k podpoře současného stavu jejich ústavních zásad, tak to přehání," řekl Svoboda. Podle něj se ukazuje, že problémy s demokracií nejsou jen v Maďarsku nebo v Polsku. "Teď se k tomu asi přidává Španělsko. Tohle je něco, co má k řádnému fungování demokracie trošku daleko," řekl.

Také Polčák vidí postup španělské policie jako počínání "za hranou". "Není možné proti voličům, kteří nesou volební lístek, střílet gumové projektily. Mně to připomíná obrázky z Ruska, to snad nejsou obrázky ze Španělska roku 2017," řekl. Reakce španělské policie je podle něj přehnaná a měla by ji odsoudit Evropská komise.

S tím souhlasí i Konečná a předpokládá, že odsuzující postoj přijme i Evropský parlament na své nadcházející plenární schůzi. Vyjádřila přitom překvapení, že dosud nezaznělo odsouzení událostí od německé kancléřky Angely Merkelové nebo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Konečná rovněž uvedla, že postup španělské vlády je velmi krátkozraký. "Jediným výsledkem bude obrovská naštvanost extremistických skupin," řekla.

S tím souhlasí i Svoboda. "Obávám se, že tím nažene nerozhodnuté voliče ještě do náručí těch separatistů. Lidi, kteří by normálně váhali, možná nepřišli k volbám," řekl.

"Policejní násilí proti vlastním občanům není řešením a může vést ke spoustě věcí - jen k uklidnění situace bohužel ne," napsal na twitteru Prouza. Podle něj spolu musí katalánská a španělská vláda jednat.

Také předseda ODS Petr Fiala považuje násilí vůči katalánským voličům za nepřijatelné. "Nic nevyřeší, pouze zradikalizuje umírněné," napsal na twitteru.

"Evropský sen skončil 1. 10. 2017 tvrdým procitnutím," reagoval Ovčáček na twitteru na okolnosti katalánského referenda.

Události v Katalánsku odsoudil i bývalý prezident Václav Klaus. "Považujeme za nepřijatelné, aby kterákoliv vláda zneužívala ozbrojené síly, násilí a represe k potlačení těch, kteří chtějí svobodně vyjádřit svůj názor," uvedl ve společném tiskovém prohlášení se svými spolupracovníky a vyzval Evropskou komisi, aby násilnosti odsoudila.

Násilí při referendu odsoudili také Svobodní, znemožnění hlasování je podle nich vlastností totality a diktatury.

Dějištěm tvrdých zásahů policie proti občanům, kteří chtěli v referendu volit, se dnes stala zejména Barcelona. Katalánské úřední zdroje hovoří o 460 zraněných, převážně civilistů. Podle Madridu utrpělo při potyčkách lehká zranění 11 policistů. Referendum o nezávislosti považuje španělské vedení za nezákonné.