"Věřím, že to bude mimořádně užitečné i pro Evropu, která může být oslovena živou vírou a osobními vztahy Latinské Ameriky," uvedl k volbě olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Nový papež, který nepochází z nejbohatší části světa, bude podle něj klást větší důraz na sociální oblast. "Určitě tam bude větší citlivost pro rozvojové země. Možná, že se začneme v církvi v Evropě trochu méně zabývat žabomyšími problémy a trochu více otevřeme oči pro to, co je důležité ve světovém měřítku," podotkl Graubner.

Je to překvapení

Také podle teologa a církevního historika Tomáše Petráčka je volba papeže z Argentiny překvapením. "Jeho jméno i původ papeže jsou italské, italština mu při úvodním proslovu nedělala žádné problémy, je silně zakotven v evropské tradici, ale zároveň má zkušenost z Latinské Ameriky," řekl. Ocenil také papežovo civilní a neokázalé vystoupení při jeho prvním projevu k věřícím.

"Zkušenosti katolické církve v Latinské Americe jsou jiné než v Evropě, angažovanost církve ve prospěch chudých zejména ve třetím světě je významná," uvedl. Doplnil, že v Latinské Americe je víra daleko větší součástí každodenního života člověka, o což by se nový papež také možná mohl chtít zasadit.

V jižní Americe je nejvíce křesťanů

Překvapen byl i plzeňský biskup František Radkovský. "Je dobře, že to je člověk mimo Evropu, že je z Jižní Ameriky, protože tam je křesťanů nejvíc," uvedl. Spíš než Argentince ale odhadoval, že nový papež bude z Brazílie. Překvapil ho i poměrně vysoký věk nového papeže, kterému je 76 let. Je podobně starý, jako byl při zvolení jeho předchůdce Benedikt, upozornil Radkovský.

Jméno František, které si papež zvolil, je podle plzeňského biskupa nezvyklé. Radkovský soudí, že je po misionáři a patronovi jezuitů Františku Xaverském. Mohlo by tedy znamenat další hlásání evangelia do světa, jakousi "novou evangelizaci" ve světě, zvláště ve velkých národech, jako jsou Indie a Čína, domnívá se Radkovský. Těší se, až nového papeže uvidí - ať už ve Vatikánu, nebo třeba při případné papežově návštěvě v ČR.

Příklad pro ostatní církve

Předseda Ekumenické rady církví a kazatel Českobratrské církve evangelické Joel Ruml řekl, že v papežově osobě a jeho původu vnímá univerzalitu církve. "Oznámení jeho jména na mě působilo hezky. Chci v jeho jméně slyšet především Františka z Assisi, i když si jméno asi zvolil po Františku Xaverském," řekl. Jako významné v jeho projevu vnímal to, že římskokatolická církev chce být příkladem ostatním církvím. "Pro jeho předchůdce nebyly ostatní církve příliš významné. Jeho praktičnost, teologické vzdělání a sociální cítění je pro mě příslibem toho, že nějaký pohyb v římskokatolické církvi může nastat," dodal.

Pražanům zvolení nového papeže oznámily zvony z katedrály svatého Víta, kde poprvé po téměř sto letech na počest papeže zvonila celá zvonová sestava katedrálních zvonů, znovu kompletní je totiž od loňského roku. Největší zvony katedrály sv. Víta se rozeznívají jen při významných církevních i světských událostech. Před necelým týdnem zněly při inauguraci nového prezidenta Miloše Zemana.