Mise lékařů z pražské nemocnice spadala pod humanitární program MEDEVAC, v kterém je pro letošní rok 60 milionů korun. Většina částky je určena na zdravotnické aktivity, například vysílání českých lékařů do postižených oblastí nebo evakuaci zdravotně postižených obyvatel jiných zemí k léčení do českých nemocnic.

Videosouhrn Deníku – neděle 1. října 2017
Mytí dívčích nohou a otužilci v jeskyni: prohlédněte si nejlepší videa dne

Program MEDEVAC, na němž se podílejí ministerstva vnitra a zahraničí, funguje v České republice od roku 1993. Kromě vysílání lékařských týmů do zahraničí zahrnuje transport pacientů do Česka, školení zdravotnického personálu nebo zlepšování zdravotnické infrastruktury ve vybraných zemích. V minulosti program pomohl pacientům z Bosny a Hercegoviny, Čečenska, Kosova, Iráku, Afghánistánu, Pákistánu, Kambodže, Libye, Barmy, Sýrie nebo Ukrajiny.

Evropský bankovní úřad EBA. Ilustrační foto.
Evropská banka v Česku? Komise má výhrady ke všem. Nabídku Prahy ocenila

Český velvyslanec v Jordánsku Petr Hladík v září ČTK řekl, že humanitární situace v zemi je stále napjatá. Sedmimilionová země sice má velkou integrační schopnost a z 1,3 milionu syrských uprchlíků jich v táborech žije asi 150 tisíc, ostatní našli dočasné domovy ve městech a vesnicích. Zároveň ale jordánská vláda počty příchozích omezuje, protože se kapacity země dostaly na svou hranici.

IKEM. Ilustrační foto.
Lékařský tým IKEM bude operovat srdce pacientům v Nepálu