Muži zákona budou působit v rámci dvou společných operací unijní pohraniční agentury Frontex."Policisté zde budou vykonávat činnosti spojené s ostrahou pozemní hranice mezi Bulharskem a Srbskem a registraci migrantů v italském hotspotu na ostrově Lampedusa," informoval dnes ČTK mluvčí Policejního prezidia Petr Habenicht. Už v pondělí odletělo na zahraniční misi do Makedonie 40 českých policistů. Do této balkánské země odjeli Češi během migrační krize už posedmé.

Policisté při zahraničních misích dohlížejí na pořádek, dělají bezpečnostní prohlídky, pomáhají s registrací uprchlíků nebo kontrolují dopravní prostředky. V hlídkách působí se zahraničními kolegy. V příštích dvou měsících vyrazí čeští policisté pod hlavičkou agentury Frontex znovu do Itálie, na polsko-ukrajinskou hranici a do Řecka. Policejní prezident Tomáš Tuhý v pondělí uvedl, že již příští týden policisté pojedou na další zahraniční misi do Srbska.

Během minulého roku vyslalo Česko podle policejního mluvčího celkem 157 expertů do osmi zemí. Policisté se spolu se svými evropskými kolegy podíleli na ostraze pozemních, vzdušných i mořských hranic Evropské unie.

Zahraniční mise českých policistů začaly v roce 2015, kdy naplno vypukla migrační krize. Policisté působí v zemích na takzvané balkánské cestě, po níž především loni na podzim přicházely stovky tisíc migrantů z Turecka přes Egejské moře a státy západního Balkánu do střední Evropy.

Česká republika hájí názor, že při migrační krizi chce pomáhat na dobrovolném principu. Jde o projekty, jako právě vysílání policistů do zahraničí nebo o pomoc v zasažených státech. Systém povinných kvót na přerozdělování uprchlíků Praha dlouhodobě kritizuje.