"Vaši vlast opustila silná politická osobnost, která se zasloužila o sjednocení Německa a byla významným hybatelem evropského projektu," napsal Zeman německému prezidentovi Franku-Walteru Steinmeierovi v kondolenčním telegramu.

"Helmut Kohl byl jedním z největších státníků Evropy poslední čtvrtiny 20. století," uvedl Klaus ve svém vyjádření. Kohl byl podle něj přesvědčeným zastáncem sjednocení Evropy jako obrany proti případným válkám. "Zejména jemu vděčí Evropa za zavedení eura, což byl pro něho navýsost politický projekt, na jehož ekonomické náklady nebral zřetel," uvedl Klaus.

Velmi si vážil toho, že Kohl dokázal pochopit pozici Česka vůči Německu, a že proto spolu připravili a podepsali česko-německou deklaraci, která se nesoustředila na minulost, ale na budoucnost. "Byl vždy svůj. Nebylo snadné ho ovlivnit, své názory dokázal po dlouhá desetiletí v evropské a světové politice prosazovat," podotkl Klaus. "Měl jsem ho rád," dodal.

Za velkou osobnost německé a evropské politiky označili Kohla na twitteru také další politici včetně předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD). "Klíčový státník svobodného světa, který přispěl k pádu komunismu a překonání jeho následků," dodal k tomu předseda ODS Petr Fiala. Kéž by se v Evropě znovu objevila trojice státníků jako byl on, François Mitterrand a Margaret Thatcherová, uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Kohl byl podle místopředsedy KDU-ČSL, ministra zemědělství Mariana Jurečky výjimečný politik, který jako jeden z mála dokázal bourat zdi mezi lidmi a národy, stavěl mosty a sjednocoval. Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) patřil mezi mimořádné politiky celoevropského významu. "Těší mě, že jsem mu mohl osobně poděkovat za pád berlínské zdi a železné opony," uvedl. Pro europoslance za TOP 09 Jiřího Pospíšila byl Kohl "výrazná osobnost, která přispěla ke svobodnějšímu světu, a to není málo".

Bývalý dlouholetý český velvyslanec v Německu a nynější ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák na twitteru napsal, že Kohl byl "velký státník, s nímž je neodmyslitelně spojeno znovusjednocení Německa".