„Jsem zděšen strašným teroristickým útokem na mešity v Christchurchi a silně odsuzuji všechny nenávistné a extremistické činy. Vyjadřuji nejhlubší soustrast blízkým obětí a všem lidem na Novém Zélandu,“ uvedl český premiér Andrej Babiš na svém twitteru.

„Útok na nevinné lidi na předměstí Christchurche je naprosto odporný. Odmítám jakékoliv násilí včetně toho proti lidem kvůli jejich víře. Vyjadřuji svou upřímnou soustrast všem obětem tohoto hrozného teroristického útoku,“ napsal rovněž na twitteru šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Při střelbě ve dvou novozélandských mešitách zemřely desítky lidí.
Útočníci stříleli v novozélandských mešitách, zabili desítky lidí

Český ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že ho teroristický útok šokoval. „Je mi lidsky zle z odporného útoku v novozélandském Christchurch, kde útočníci povraždili přes 40 lidí. Až sem vede šíření strachu a nenávisti. Upřímnou soustrast blízkým obětí,“ napsal.

„Každá smrt nevinných lidí je strašná. Terorismus je odporný v jakékoli podobě. Odsuzuji útoky na Novém Zélandu a myslím na oběti a pozůstalé,“ reagoval na sociální síti lídr nejsilnější opoziční strany Petr Fiala (ODS).

Podobně jako Hamáček spojil útok s šířením nenávistných nálad i místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. „Na počátku takových zločinů je vždycky slovo. Slovo, které nějakou skupinu označí jako původce všeho zla. V souvislosti s výročím, které si dnes po celé zemi připomínáme, je to obzvláště mrazivé,“ dal incident do souvislosti i s dnešním 80. výročím obsazení Československa nacistickým Německem. Nacisté za původce zla označovali Židy a během druhé světové války jich na šest milionů povraždili.

„Upřímnou soustrast pozůstalým a rodinám obětí útoku v novozélandském Christchurchi. Střílet do nevinných a bezbranných lidí je ohavnost,“ napsala místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Novému Zélandu kondovali státníci i papež

Soustrast obětem dnešního krvavého útoku ve dvou mešitách na Novém Zélandu vyjádřili britská královna Alžběta II. "Děsivé události ve (městě) Christchurch mě hluboce rozesmutnily," uvedla v prohlášení britská panovnice a příbuzným a přátelům obětí kondolovala. Zároveň ocenila práci novozélandských záchranných složek a dobrovolníků.

Při střelbě ve dvou novozélandských mešitách zemřely desítky lidí.
Všude byla smrt. Lidé nám umírali před očima, říkají svědci střelby v mešitě

Svou podporu Novému Zélandu a odsouzení útoků vyjádřil i čelní představitelé EU, včetně šéfa Evropské rady Donalda Tuska a předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera.

Předseda Evropské rady Tusk na twitteru označil dnešní události na Novém Zélandu za hrůzné. "Brutální útok ve městě Christchurch nikdy nesníží toleranci a slušnost, kterými je Nový Zéland proslulý. My v Evropě myslíme na oběti a jejich rodiny," dodal.

Šéf Evropské komise Juncker rovněž na twitteru napsal, že Evropská unie bude vždy stát po boku Nového Zélandu proti těm, "kteří ohavným způsobem chtějí zničit naši společnost a naše životy".

Už dříve Novému Zélandu kondolovali například britská premiérka Theresa Mayová, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo německá kancléřka Angela Merkelová. Ta přes svého mluvčího Steffena Seiberta na twitteru vzkázala uvedla, že je útokem na Novém Zélandu hluboce otřesena. Oběti při něm byly zavražděny z rasistické nenávisti, řekla. Stojíme bok po boku proti takovému teroru, zdůraznila. Teroristický útok odsoudili i další němečtí politici.

„Kdo napadá muslimy, napadá nás všechny. Tato nenávist u nás nikdy nesmí mít místo - na Novém Zélandu ani jinde,“ napsala k teroristickému útoku, za nímž zřejmě stojí pravicoví extremisté, šéfka německé vládní sociální demokracie Andrea Nahlesová. Označila ho za odporný.

Beáta Dvořáková v Christchurch.
Byla jsem jen kousek od místa, kde útočili teroristé, vzpomíná Češka ze Zélandu

Mluvčí Bílého domu útok označila za krutý nenávistný čin. "Spojené státy útok ve městě Christchurch rozhodně odsuzují. Jsme solidární s lidem Nového Zélandu a jeho vládou, kteří čelí tomuto krutému činu nenávisti," sdělila mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.

Prezident Trump na twitteru vyjádřil "nejvřelejší soustrast" Novozélanďanům. "Tak nesmyslně zemřelo 49 lidí a tolik jich bylo vážně zraněno. Spojené státy stojí při Novém Zélandu ve všem, co můžeme udělat. Bůh žehnej všem," napsal Trump.


Papež František vyjádřil solidaritu novozélandským muslimům a sdělil, že ho tyto "činy nesmyslného násilí velmi zarmoutily". V telegramu podepsaném státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem stojí, že papež "ujišťuje všechny Novozélanďany a zejména muslimskou komunitu svou solidaritou".

Může za to rostoucí islamofobie

Političtí vůdci muslimských zemí kromě odsouzení útoků, které jsou podle jejich slov zvláště zavrženíhodné, protože útočníci zneužili páteční modlidby, obvinili Západ, že hází všechny muslimy do jednoho pytle. Střelba v mešitách je podle nich důsledkem vzrůstající islamofobie.

Australan Brenton Tarrant svou střelbu živě vysílal na internet.
Střelec z novozélandských mešit obdivoval Breivika a balkánské nacionalisty

„Vinu na stoupajícím počtu teroristických útoků nese nynější islamofobie. Po útocích z 11. září 2001 bylo totiž za jakýkoli další teroristický čin vždy hromadně odsouzeno 1,3 miliardy muslimů,“ napsal ve svém příspěvku na sociálních sítích pákistánský premiér Imran Chán.

Obdobně se vyjádřil turecký prezident Reccep Tayip Erdogan, podle kterého je střelba ve městě Christchurch „nejnovějším příkladem rostoucího rasismu a islamofobie“.

Policisté ve Štrasburku zastřelili pachatele úterního útoku.
Podezřelý z útoku ve Štrasburku sympatizoval s IS. Bojují za správnou věc, říkal

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu prohlásil, že útok je důsledkem úmyslné démonizace politického boje muslimů. „Nejen pachatelé, ale i politici a média, kteří na Západě rozdmýchávají již tak vystupňovaný strach a nenávist k islámu, nesou za tento odporný čin odpovědnost,“ uvedl Çavuşoglu na twitteru.

Prestižní sunnitská univerzita Al-Azhar, která sídlí v egyptské metropoli Káhiře, varovala, že útoky jsou důsledkem šíření nenávistných projevů, xenofobie a islamofobie. „Je zapotřebí ještě intenzivněji usilovat o lepší soužití mezi příslušníky různých kultur a náboženství,“ konstatovala 1000 let stará univerzita.

Policisté ve Štrasburku zastřelili pachatele úterního útoku.
Francouzi zatkli kvůli atentátu ve Štrasburku pět lidí. Dodali zbraň útočníkovi