O nenarušení vztahů mezi Českem a Slovenskem jde někdejšímu ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). „Polovinu mého života bylo Slovensko součástí mojí vlasti. Přeji ze srdce Slovákům, ať zvolí co nejlépe,“ uvedl dnes na sociální síti X (Twitter).
Ať už to podle něj dopadne jakkoliv, je povinností české politické scény snažit se o zachování dlouhodobě budovaných skvělých vzájemných vztahů. „Jejich zhoršení by na obou stranách mělo pouze poražené. Žádné vítěze,“ dodal.
Klaus podpořil Fica
Již v minulých týdnech se k volbám vyjádřil bývalý prezident Václav Klaus s kolektivem Institutu Václava Klause, který otevřený dopis lídrovi Smeru a bývalému slovenskému premiérovi Robertu Ficovi publikoval na Facebooku. „Shodujeme se s Vámi, že je třeba opřít se o občany Slovenska, o slovenského voliče, a ne o komentáře v New York Times či v jiných zahraničních médiích, včetně českých,“ uvedli mimo jiné.

Výsledky voleb budou mít podle nich dopad jak na Slovensko a vývoj v Evropě, tak i v České republice. V úspěchu Fica vidí šanci, aby „Slovensko zůstalo demokratickou zemí a aby zůstalo samo sebou“.
Richterová fandí Šimečkovi
Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti) naopak přeje úspěch Michalu Šimečkovi z Progresívneho Slovenska. „Slováci si volí nové složení Národní rady Slovenské republiky. Určí si budoucí směřování země. Přeju našim sousedům, aby si zvolili demokracii, rovná práva pro všechny občany, a slušnost,“ napsala.
Šimečkovi a jeho subjektu, který byl v předvolebních průzkumech těsně za Smerem, opětovala podporu, která ji od něj potěšila. Šimečka ji totiž uvedl mezi politiky, s nimiž souzní. Jmenoval také prezidenta Petra Pavla či francouzskou hlavu státu Emmanuela Macrona.
Pavel se obává zhoršení vztahů
I prezident Pavel se ke slovenským volbám vyjádřil. Při nedávné návštěvě v New Yorku novinářům řekl svůj předpoklad, že v případě vládnutí Fica by se zhoršily vztahy Česka a Slovenska. Doufá ale, že dobré vztahy mezi oběma zeměmi zůstanou.

Ve včerejší debatě Deníku na dotaz moderátorky Kateřiny Perknerové upřesnil, že Fico se poměrně jednoznačně vyjadřoval k důležitým otázkám bezpečnostní a zahraniční politiky týkajících se vztahu k EU, NATO, Rusku a Ukrajině. „Ve všech těchto tématech se zásadně odlišuje od toho, co zastává dnešní slovenská vláda a obecně Česká republika,“ řekl Petr Pavel.
Babiš přirovnal Progresívne Slovensko k Pirátům
Lídr nejsilnějšího opozičního hnutí ANO Andrej Babiš se naopak na síti X (Twitter) vyslovil ve čtvrtek 28. září proti Progresívnemu Slovensku. „Progresívne Slovensko pana Šimečky je stejné jako naši Piráti. Vítání migrantů, legalizace drog, vyšší daně, nižší důchody a poslušnost Bruselu,“ uvedl.
Tak to podle jeho názoru dopadlo v ČR. „Slovensku stejný osud nepřeju. Mým největším přáním je, aby mezi Českou a Slovenskou republikou byly ty nejlepší vztahy. Naše národy přece pojí tolik společného. Dejte si moje krátké video z Bratislavy,“ dodal. Za nejlepší období česko-slovenských vztahů označil dobu, kdy byl premiérem Peter Pellegrini. Ten je lídrem politické strany Hlas - sociálna demokracia.
Hamplová fandí Ficovi, Šmarda Pellegrinimu
Fica na sítích podpořila kupříkladu opoziční senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. „Nad Tatrou sa blýska, hromy divo bijú… Držím Ficovi palce. Senátorka Jana,“ uvedla.
Čeští sociální demokraté zase ústy svého předsedy Michala Šmardy dlouhodobě podporují Pellegriniho, s jehož stranou spolupracují.