Velvyslanectví i ministerstvo zahraničí kontaktovalo české občany přes SMS či sociální sítě. Nikdo z oslovených dosud neoznámil žádné problémy. ČTK to řekli mluvčí ministerstva Michaela Lagronová a rada stockholmského velvyslanectví Jan Buben.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí uvedla, že úřad obeslal přes systém DROZD všech 24 registrovaných Čechů. "Přijde jim SMS s tím, co se tam zhruba děje, a s nouzovou linkou, na kterou mohou volat," řekla Lagronová. Zmíněná nouzová linka je +46 703 255 156.

Velvyslanectví také oslovilo podle Bubna Čechy prostřednictvím své stránky na sociální síti facebook. "Zatím se nám nikdo neozval zpátky, žádný rodinný příslušník nikoho nepostrádá. Mobily ve městě fungují, takže pevně věříme, že stran českých občanů je vše v pořádku," uvedl. Prozatím ale Buben nemohl zcela vyloučit, že jsou Češi mezi oběťmi či zraněnými, ačkoli je to podle něj nepravděpodobné.

Česká diplomacie vyzvala občany v nouzi, aby se v případě potřeby obraceli na nouzovou linku.

Čeští politici vyjadřují soustrast na sítích

"Upřímnou soustrast obětem a zraněným ve Stockholmu. I když útoky přibývají, není a nesmí to být ´normální´. Normální je totiž žít beze strachu," uvedl Herman. Incident si podle dosud dostupných informací vyžádal tři mrtvé a mnoho zraněných.

Šéf ODS Petr Fiala uvedl, že teroristé neuspějí se svým cílem zastrašit ostatní.

Šéf české diplomacie Zaorálek na twitteru zprávy ze Stockholmu označil za hrozné. "Ohavné útoky na nevinné lidi musí skončit. Pachatelé musí být dopadeni a postaveni před soud," uvedl. Fiala napsal, že myslí na oběti. "Teroristé se nás snaží zastrašit, Švédsko je dalším cílem. Neuspěji, teror musíme porazit," dodal.

Marek Ženíšek (TOP 09) na twitteru napsal, že najet záměrně autem do lidí s jediným cílem zabíjet nevinné je ohavnost. "Je mi líto obětí a soucítím se Švédskem!" uvedl. Místopředseda Úsvitu Marek Černoch uvedl, že je z útoku otřesen. "Modleme se, ať je co nejméně obětí a zraněných. Evropa prožívá opravdu těžké období," napsal.

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) útok odsoudil jako odporný a zbabělý. "Nesmíme se nechat zastrašit terorismem. Upřímnou soustrast rodinám obětí," uvedl. Místopředseda dolní komory Jan Bartošek (KDU-ČSL) napsal, že teroristé pro něj vždy byli a vždy budou zbabělci hodní opovržení.

EU vyjádřila podporu Švédsku

Švédsko a švédské úřady mohou počítat s plnou podporou Evropské komise, uvedl dnes její předseda Jean-Claude Juncker. Reagoval tak na incident v centru Stockholmu, kde nákladní auto odpoledne najelo do lidí. Podle dosavadních poznatků šlo zřejmě o teroristický útok.

Na jedno z nejživějších a nejbarevnějších evropských měst podle šéfa Evropské komise zřejmě udeřili ti, kdo si přáli toto město i jeho způsob života poškodit.

"Útok na jeden členský stát je útokem na nás na všechny," uvedl Juncker. Vyjádřil také soustrast rodinám obětí, podobně na twitteru reagoval i předseda Evropské rady Donald Tusk.